× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatologia
Jama ustna

Ortodoncja – prostowanie zębów aparatami estetycznymi

Chcesz zdecydować się na prostowanie zębów, ale z użyciem aparatów estetycznych (kosmetycznych)? W takim przypadku sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat!

Nowoczesna ortodoncja pozwala na uzyskanie doskonałych efektów w leczeniu wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Nawet w przypadku skomplikowanych problemów u pacjentów można uzyskać doskonałe rezultaty leczenia.

Aktualnie prostowanie zębów można przeprowadzić zarówno z użyciem aparatów stałych, jak i ruchomych. Ortodoncja najczęściej korzysta z tych pierwszych, które umieszczane są bezpośrednio na zębach. Można stosować je zarówno u młodzieży, jak również u osób dorosłych.

Do aparatów stałych zaliczają się dwa ich typy, a mianowicie aparaty metalowe oraz aparaty estetyczne, które nazywane są również kosmetycznymi. Co warto wiedzieć o takich aparatach ortodontycznych?

 

Aparaty estetyczne – czyli jakie?

Aparaty ortodontyczne, których zadaniem jest prostowanie zębów, najczęściej wykonane są z metalu. Takie aparaty są niedrogie i skuteczne. Jednak ortodoncja stosuje również ich inny rodzaj, a mianowicie aparaty estetyczne.

Estetyczne aparaty ortodontyczne są tworzone z materiałów, które nie rzucają się tak w oczy jak srebrzysty metal. Do tej kategorii zalicza się:

  • aparaty porcelanowe – ceramiczne
  • aparaty szafirowe – kryształowe

 

W pierwszym przypadku prostowanie zębów odbywa się z użyciem aparatu, którego zamki wykonane są z porcelany, która bardzo dobrze imituje naturalny wygląd zębów. Jest ona używana także do produkcji protez jak koronki czy mosty protetyczne.

Z kolei kryształowy aparat ortodontyczny wykonany jest z szafiru, który ma postać przezroczystych kryształków. Takie zamki także pozostają niemalże niewidoczne na zębach.

 

Lepszy aparat porcelanowy czy kryształowy?

Ortodoncja może zapewnić równie dobre efekty leczenia z użyciem aparatów porcelanowych i kryształowych. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru konkretnego typu aparatu zależy zatem od pacjenta. Przy jej podejmowaniu warto zwrócić uwagę także na kwestie estetyczne.

Aparaty kryształowe najlepiej prezentują się na zębach o bielszym odcieniu. Z kolei aparaty ceramiczne można dobrać także do zębów o odcieniu lekko beżowym. Niektórzy producenci oferują także aparaty ortodontyczne wykonane z różnych odcieni porcelany, dlatego można dostosować je idealnie do wyglądu zębów.

Zatem zarówno aparat porcelanowy, jak i kryształowy są mniej widoczne w jamie ustnej. Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze widoczny pozostaje drucik, który umieszczany jest w zamkach. Dodatkowo, przebarwieniu mogą ulegać gumki przytrzymujące drucik na zamkach – wówczas aparat także będzie mocniej widoczny.

 

Ile kosztuje założenie aparatu estetycznego?

Prostowanie zębów z wykorzystaniem aparatów estetycznych jest droższe niż przy wykorzystaniu aparatów metalowych. Takie aparaty stałe są często nawet o połowę droższe od aparatów z zamkami metalowymi. Stale decyduje się na nie jednak wiele osób, którym zależy na tym, aby aparat ortodontyczny nie przyciągał tak bardzo uwagi.

W mieście Kraków ortodonta pobierze opłatę wynoszącą od około 2500 do 3500 złotych za jeden łuk estetyczny. W związku z tym wtedy, gdy aparat ma być założony na dwa łuki – dolny i górny – trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od około 5000 złotych w górę za sam aparat.

Koszty leczenia ortodontycznego obejmują także inne wydatki, w tym między innymi diagnostykę RTG oraz regularne wizyty, a także zdjęcie aparatu i wykonanie retencji w celu zachowania uzyskanych efektów.

Warto zatem dokładnie zapoznać się, jakie są przykładowe koszty leczenia wady zgryzu czy stłoczeń zębów w mieście Kraków. Gabinety najczęściej prezentują swoje cenniki na stronach internetowych lub też wycenę leczenia można uzyskać podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej.

Profesjonalna ortodoncja w mieście Kraków to domena Kliniki Stomatologicznej Studio Stomatologii Estetycznej SE+ Kraków, która oferuje pacjentom kompleksowe leczenie ortodontyczne z użyciem różnego rodzaju aparatów.