Ibuprofen to powszechnie stosowana substancja z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), która pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe oraz zbić wysoką temperaturę. To lek bezpieczny, wydawany bez recepty, który może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu stanów zapalnych w organizmie oraz podczas chorób sezonowych. Kiedy jednak należy go unikać?
Ospa wietrzna – co to za choroba?
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus VZV, którą najczęściej notuje się u dzieci w wieku przedszkolnym, rzadziej w wieku wczesnoszkolnym. Jej głównym objawem jest bardzo wysoka gorączka, która dochodzi nawet do 40°C. Większość preparatów przeciwgorączkowych dla dzieci zawiera jednak ibuprofen, który podczas przebiegu ospy wietrznej może być jednak niebezpieczny, a skutkiem jego stosowania w tym przypadku mogą być groźne dla zdrowia powikłania.
Konsekwencje zastosowania ibuprofenu podczas leczenia ospy wietrznej
Doniesienia o niekorzystnym działaniu ibuprofenu w przebiegu ospy wietrznej pojawiły się już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Przyjmowanie przez chorych z ospą ibuprofenu może prowadzić do nadkażeń skóry pochodzenia gronkowcowego i paciorkowcowego. Z kolei te infekcje bakteryjne mogą nieść ze sobą ryzyko martwicy tkanek miękkich oraz skóry, a także być przyczyną powstawania ropni. Co więcej, skutkiem działania ibuprofenu jest zahamowanie przemieszczania się granulocytów do miejsca zakażenia, a w rezultacie – niegojenie się charakterystycznych dla ospy wietrznej krost. Następstwem może być rozwój miejscowych infekcji. Pomimo wysokiej skuteczności ibuprofenu w leczeniu innych schorzeń mechanizm działania tej substancji w przebiegu ospy jest niekorzystny, a wręcz szkodliwy. Najpoważniejszą konsekwencja stosowania ibuprofenu w tym przypadku może być sepsa, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta.
Przeczytaj więcej o ibuprofenie w kwestii ospy:
https://mamabezrecepty.pl/ospa-a-ibuprofen/
Czym zastąpić ibuprofen w leczeniu ospy wietrznej?
Najbezpieczniejszym zamiennikiem ibuprofenu będzie paracetamol, który również zbija wysoką gorączkę u dzieci. Najważniejsze jest to, aby jego dawka była dopasowana do wagi oraz wieku pacjenta. W sytuacji, gdy paracetamol nie jest wystarczający i nie łagodzi dolegliwości chorobowych ostatecznie może zostać zastosowany ibuprofen. Należy jednak pamiętać, aby przy jego podawaniu zachować wyjątkową ostrożność oraz rozważyć korzyści i zagrożenia płynące z zastosowania tego leku.
Ospa to dość powszechna choroba zakaźna wieku dziecięcego. Odpowiednie postępowanie i właściwa pielęgnacja sprawiają, że najczęściej przebiega ona łagodnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Lekiem przeciwgorączkowym pierwszego wyboru w przebiegu ospy powinien być paracetamol. Nie należy stosować w tej sytuacji ibuprofenu, ponieważ konsekwencje jego podawania mogą być szkodliwe dla zdrowia i zwiększać ryzyko chorób zagrażających życiu dziecka. Więcej ciekawych porad i przydatnych wskazówek, dotyczących leczenia ospy wietrznej, prezentuje na swoim blogu farmaceutka – Mama bez recepty.
Materiał zewnętrzny.