Ostroga piętowa to stosunkowo powszechnie występująca dolegliwość, która objawia się przewlekłymi bólami pięty. Najczęściej dotyka osób starszych, a także tych wykonujących pracę wymagającą zachowania postawy stojącej. Ostroga piętowa może znacząco utrudnić, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwić stanie oraz chodzenie. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny i symptomy, a w jej leczeniu stosuje się przede wszystkim określone techniki rehabilitacyjne.
Jakie są objawy ostrogi piętowej?
Ze względu na swoje specyficzne położenie w stopie, pięta narażona jest na liczne urazy mechaniczne. Do często występujących problemów w jej okolicy należą złamania, np. kości piętowej lub palucha koślawego. Mocno rozpowszechnioną przyczyną dolegliwości bólowych o charakterze przewlekłym jest w przypadku pięty tzw. ostroga piętowa, zwana przez specjalistów zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Rozwija się na skutek zmian zwyrodnieniowych guza piętowego, prowadzących do powstawania patologicznej narośli kostnej – ostrogi. Jej lokalizacja znajduje się między kośćmi pięty, a dokładnie po podeszwowej stronie kości piętowej. Narośl ta uciska więzadła oraz ścięgna, stopniowo doprowadzając do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Do podstawowych objawów dolegliwości należy ból odczuwany pod piętą, w początkowych etapach występujący zwykle jedynie podczas chodzenia. Z czasem jednak nasila się, a także utrzymuje w trakcie leżenia czy stania. W stadiach najbardziej zaawansowanych, ostroga piętowa może utrudnić lub całkowicie uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności.
Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?
Do rozwoju ostrogi piętowej dochodzi w miejscu, w którym rozcięgno piętowe łączy się z kością piętową. Obszar ten praktycznie cały czas narażony jest na naprzemienne napinanie i rozluźnianie, przez co w jego obrębie występuje zwiększone ryzyko powstawania stanów zapalnych. Przyczyny ostrogi piętowej mogą być bardzo zróżnicowane, a jedną z nich są chociażby nie do końca wyleczone, wcześniejsze urazy stopy – np. stawu skokowego. Dolegliwość może się rozwinąć również na skutek noszenia zbyt ciasnego i niedopasowanego obuwia, a także w przypadku częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Za czynniki zwiększające ryzyko ostrogi piętowej uznaje się też wykonywanie pracy stojącej, nadwagę oraz częsty i intensywny wysiłek fizyczny. Częstotliwość występowania tej dolegliwości wzrasta z wiekiem, przez co bardziej są na nią narażone osoby starsze.
Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej?
W diagnostyce ostrogi piętowej wykorzystuje się badanie RTG, które pozwala na precyzyjne obrazowanie narośli kostnej na pięcie. Sposób leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania schorzenia. We współczesnej ortopedii stosuje się różne metody, które ułatwiają pozbycie się tej dolegliwości. Lekarz może przepisać pacjentowi specjalne wkładki ortopedyczne, przyczyniające się do odciążenia bolesnej okolicy. Wysoką skuteczność zapewniają również odpowiednie zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak kinezyterapia, laseroterapia, jonoforeza, krioterapia czy ultradźwięki. W niektórych przypadkach zaleca się ponadto miejscową iniekcję leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeżeli leczenie zachowawcze oraz rehabilitacja nie przynoszą pożądanych efektów, konieczna może się okazać operacja. Zabieg polega na chirurgicznym podcięciu rozcięgna podeszwowego w obrębie guza piętowego, bądź też całkowitym usunięciu wyrośli kostnej.
Jak zapobiegać nawrotom ostrogi piętowej?
Żadna z metod leczenia nie daje niestety gwarancji, że ostroga piętowa nie rozwinie się ponownie. W ramach zapobiegania nawrotom schorzenia, a także w trakcie leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej, pacjent może wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Obejmują one trening rozciągający rozcięgno podeszwowe i mięśnie łydek, polegający na odginaniu palców stóp w stronę tułowia oraz utrzymywaniu ich w takiej pozycji przez około dziesięć sekund. Pacjent może też ćwiczyć z toczeniem piłki tenisowej stopą po podłodze, masując w ten sposób okolice pięty.
_______________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii OpenMedical