× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Palenie papierosów a płodność mężczyzn
Informacje

Palenie papierosów a płodność mężczyzn. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dyskusja o tym czy palenie papierosów ma wpływ na płodność mężczyzn już dawno została rozwiązana. Badania niestety wskazują jednoznacznie na negatywny wpływ palenia na płodność.

W kontekście palenia papierosów warto uświadomić sobie w jaki sposób nikotyna oraz inne substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym osłabiają organizm i zakłócają jego prawidłowe funkcjonowanie (w tym przypadku w odniesieniu do płodności). Pewne jest jedno: regularne palenie papierosów nie sprzyja płodności zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Taki stan rzeczy oznacza, że pary planujące powiększenie rodziny powinny podjąć zdecydowane działania, by zerwać z tym nałogiem.

Palenie papierosów a płodność mężczyzn

Jeśli chodzi o mężczyzn regularnie palących papierosy, to można zaobserwować u nich nasienie o wyraźnie gorszej jakości. Mamy przez to na myśli liczebność plemników (a także ich ruchliwość) oraz objętość ejakulatu — parametry te są zwykle znacznie niższe u palaczy.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ w niektórych przypadkach nałóg papierosowy może przełożyć się również na uszkodzenie materiału genetycznego (plemników), co niestety dodatkowo zmniejsza szanse na zapłodnienie. Ponadto, palenie papierosów negatywnie wpływa również na erekcję męską, przyczyniają się do jej osłabienia, co negatywnie wpływa nie tylko na życie seksualne pary, ale również na starania o dziecko. Dodatkowo, mężczyźni, których matki paliły papierosy w trakcie ciąży, mogą mieć obniżoną płodność.

Jak już wspomnieliśmy, częste palenie papierosów negatywnie wpływa na jakość męskiego nasienia. Wykazano, że papierosy wpływają na strukturę plemników, uszkadzając je i poważnie utrudniając lub nawet uniemożliwiając zapłodnienie. Ponieważ w przypadku palaczy są mniej ruchliwe, dodatkowo zmniejsza to szanse na zapłodnienie (trudniej jest im przeniknąć przez śluz szyjki macicy, by dotrzeć do komórki jajowej).

Rzucenie palenia to absolutna konieczność. W przeciwnym razie palacz ryzykuje uszkodzeniem materiału DNA; zagrożenie jest realne zarówno w odniesieniu do plemników (u mężczyzny), jak i komórek jajowych (w przypadku kobiet).

Palenie papierosów pogarsza płodność nie tylko u mężczyzn!

Trzeba mieć na uwadze, że palenie papierosów negatywnie wpływa również na kobiecą płodność, spowalniając wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, co poważnie ogranicza ich zdolność do zapłodnienia. Taki stan rzeczy sprawia, że kobiety palące papierosy częściej mają cykle bezowulacyjne, czyli takie, w trakcie których nie dochodzi do naturalnego poczęcia dziecka.

Źródła:

Ochwanowska, E., Stanisławska, I., Łyp, M., Chmielewski, J., Czarny-Działak, M., & Florek-Łuszczki, M. (2017). Wpływ dymu tytoniowego na płodność mężczyzn. Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine, 20(2), 46–51.

Agnieszka M. Sitarz, Anna K. Wójtowicz, The impact of tobacco smoke on women’s fertility, Med Srod. 2015;18(2):11–16

Czapiński J.: Nikotynizm w Polsce. Raport dla World Health Organisation, Warszawa 2011.