Paradontoza, czyli zanikanie dziąseł lub rzadziej przyzębica, jest chorobą zaczynającą się najczęściej zapaleniem dziąseł. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, choroba rozprzestrzenia się na wąziutkie torebki dziąsłowe, znajdujące się pomiędzy dziąsłem a szyjką zęba. Stan zapalny może objąć ozębną oraz okoliczną kość szczękową, w której za pomocą włókien osadzony jest ząb. Prowadzi to do rozluźnienia się włókien, a ząb zaczyna się ruszać.
Paradontoza przyczyny
Paradontozę powoduje głównie niedostateczna higiena jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów prowadzi do powstawania na powierzchni zębów nalotu w postaci resztek jedzenia i obumarłych komórek błon śluzowych jamy ustnej. Ten żółtawoszary, zbity nalot nazywany płytką nazębną (plaque), stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. One to właśnie wywołują stan zapalny dziąseł oraz przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego. Gdy płytka tworzy się nie tylko na zębach, ale także poniżej brzegu dziąsła, powstaje zagrożenie paradontozą. Płytka nazębna powstaje także w wyniku nieprawidłowej diety, zaburzeń przemiany materii, a także nieprawidłowej budowy zębów.
Paradontoza objawy
– Kamień nazębny.
– Ból i krwawienie dziąseł podczas mycia zębów.
– Zaatakowanie torebek dziąsłowych.
– Obluzowanie się zębów.
Paradontoza leczenie
W większości przypadków zapobiec jej może staranna higiena.
Co można zrobić samemu?
Gdy wystąpi stan zapalny dziąseł, konieczna jest wizyta u dentysty.
Niepokojące objawy paradontozy
Jeśli zauważysz lub wyczujesz językiem obecność twardego, szorstkiego, brunatnego nalotu na powierzchni zębów, będzie to sygnał do zasięgnięcia porady dentysty. To samo dotyczy sytuacji, gdy wystąpi ból lub krwawienie dziąseł podczas mycia zębów.
Jak postąpi dentysta?
Pierwszym krokiem jest staranne oczyszczenie zębów. Lekarz może udzielić wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli stan zapalny wniknął już głęboko objąwszy torebki dziąsłowe, dentysta bardzo dokładnie usunie z nich oraz z okolicy korzenia zęba, części tkanek będące źródłem zapalenia. Po tym zabiegu tworzy się nowy brzeg dziąsła, położony nieco głębiej niż dotychczas.
Przebieg paradontozy
Z każdym dniem na zębach tworzy się nalot, który początkowo jest łatwy do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów. Dosyć szybko staje się on jednak twardy i silnie przywierający do zęba. Następnie powstaje kamień nazębny będący siedliskiem bakterii i grzybów. Po pewnym czasie stan zapalny obejmuje dziąsła, które przybierają ciemnoczerwoną barwę. Następstwem postępującego zapalenia, rozszerzającego się na torebki dziąseł, jest obluzowanie się zębów.
Czy paradontoza jest chorobą niebezpieczną?
Nie jest ona niebezpieczna, ale stan jej towarzyszący może być dla pac jęta bardzo nieprzyjemny, nie tylko ze względów kosmetycznych. Jeżeli nie udało się wyleczyć paradontozy, pozostaje jedynie decyzja o zastosowaniu protezy zębowej.
Jak zapobiegać paradontozie?
– Unikać pojadania pomiędzy głównymi posiłkami.
– Myć dokładnie zęby co najmniej dwa razy dziennie, kilka razy dziennie oczyszczać przestrzenie między zębowe używając nici dentystycznych i wykałaczek.
– Chodzić regularnie do dentysty.