Nagłym parciem na pęcherz lub przymusem oddawania moczu nazywa się nagła potrzebę opróżnienia pęcherza. Prawidłowo działający pęcherz może utrzymać od 150 do 500 mililitrów płynu. jest jednak w stanie znacznie się rozciągnąć, mieszcząc nawet około 1 litra moczu. Naturalna potrzeba oddania moczu pojawia się wówczas, gdy pęcherz jest wypełniony w dwóch trzecich objętości.
Oddawanie moczu następuje odruchowo – jest sterowane przez różne nerwy. Zdrowi ludzie potrafią jednak powstrzymywać się od oddawania moczu, kontrolując pracę dolnych mięśni zwierających pęcherza. Dzieci zyskują zdolność świadomego oddawania moczu w czwartym roku życia. O chorobie można mówić wówczas, gdy odczuwa się parcie na pęcherz, który nie jest dostatecznie wypełniony, a także wtedy, gdy mimo odczuwanego parcia na pęcherz wydala się niewystarczającą ilość płynu lub długo nie oddaje się moczu wcale.
W takich wypadkach parcie na pęcherz pozostaje także po oddaniu moczu, lub krótko potem znów się pojawia. Parciu na pęcherz często towarzyszy nietrzymanie moczu, który chory oddaje mimowolnie.
Nagłe parcie na pęcherz – przyczyny
Chorobliwe parcie na pęcherz pojawia się w przypadku chorób pęcherza moczowego i cewki moczowej, wskutek zwężenia cewki moczowej, zewnętrznego nacisku na pęcherz, a także przy zaburzeniach hormonalnych i schorzeniach neurologicznych.
Schorzenia pęcherza i cewki moczowej
Infekcje należą, zwłaszcza u dziewcząt i kobiet, do częstych schorzeń dróg moczowych. Powodują one parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu – także w nocy – oraz pieczenie i bóle towarzyszące oddawaniu moczu.
Dolegliwości te są najczęściej wywoływane przez bakterie pochodzące z końcowych odcinków układu pokarmowego – z jelita grubego i odbytu. Mogą też być przekazywane podczas współżycia płciowego. Do zakażenia dróg moczowych mogą prowadzić również inne infekcje, na przykład bilharcjoza – rzadka w naszej części świata choroba pasożytnicza.
Zwężenia odprowadzających dróg moczowych
Nagłe parcie na pęcherz może wynikać ze zwężenia dróg moczowych. Dzieje się tak między innymi w przypadku niedrożności mechanicznej na przykład gdy w cewce moczowej zalegają wydalane kamienie, które mogą ją nawet zatkać. Parcie na pęcherz powodują również procesy nadmiernego namnażania się komórek (narośl, nowotwory pęcherza i cewki moczowej). Niekiedy zdarza się, ze zwężenie cewki moczowej jest wrodzone lub powstaje w wyniku wypadku.
Ucisk na drogi moczowe
Dolegliwość powoduje powiększenie gruczołu prostaty, częste u starszych mężczyzn. Prostata otacza cewkę moczowa. Kiedy jest powiększona, uciska cewkę ograniczając odpływ moczu. Także nowotwory i zrosty blizn w małych naczyniach, powstające po operacji, mogą powodować ucisk i wywoływać parcie na pęcherz. Takie same objawy występują przy wypadnięciu macicy.
Parcie na pęcherz powstaje także wskutek obecności ciał obcych w pochwie, na przykład tamponów. Także penis jest ciałem obcym, dlatego wiele kobiet podczas współżycia odczuwa parcie na pęcherz.
Zaburzenia hormonalne
Niedobór estrogenu, szczególnie częsty u kobiet w wieku przekwitania i po menopauzie, powoduje podrażnienie pęcherza moczowego, którego objawem jest parcie na pęcherz, parcie z mimowolnym wydalaniem moczu, a także nietrzymanie moczu.
Schorzenia neurologiczne
W niektórych schorzeniach neurologicznych zakłóceniu może ulec wzajemne oddziaływanie zależnych od woli mięśni, które regulują opróżnianie pęcherza. Do tego typu schorzeń należy na przykład stwardnienie rozsiane.
Także uszkodzenia rdzenia kręgowego, ewentualnie kręgosłupa, mogą prowadzić do zaburzeń oddawania moczu lub nawet do nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu w czasie ciąży
Wiele ciężarnych kobiet odczuwa parcie na pęcherz. Jest to wprawdzie uciążliwe, ale nie świadczy o chorobie. Najczęściej w krótkim czasie parcie ustępuje. Jeśli jednak występują inne objawy, na przykład pieczenie przy oddawaniu moczu, koniecznie należy udać się do lekarza.
Inne przyczyny parcia na pęcherz
Parcie na pęcherz i nietrzymanie moczu mogą być także wywołane przez czynniki psychiczne, np. przez chroniczny stres. Na tę dolegliwość najczęściej skarżą się kobiety. Niekiedy rozpoznanie przyczyny parcia na pęcherz okazuje się niemożliwe.
Kiedy należy udać się do lekarza ?
Kiedy parcie na pęcherz pojawia się nagie i ustępuje po dwóch, trzech dniach, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak odczuwa się także inne dolegliwości lub pęcherz dokucza przez dłuższy czas, należy pójść do lekarza. Często do odnalezienia przyczyny schorzenia i zaordynowania leczenia wystarczy samo badanie moczu, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. W innym przypadku lekarz pierwszego kontaktu skieruje pacjenta-do urologa, specjalisty w leczeniu dróg moczowych. Taka wizyta będzie konieczna, jeśli pomimo silnego parcia na pęcherz nie jest możliwe wydalanie moczu.
ja mam taki problem z nagłym parciem na pęcherz nie stałym po prostu to jest tak że jak przyjdzie poro to ja muszę się wysikać w ciągu 5 min bo się zesikam w spodnie i jak jest uderzenie to ledwo złapie i zawsze parę kropel uleci
Mirku, może to być związane z tym, że nie odczuwasz potrzeby załatwienia się w momencie, kiedy pęcherz jest wypełniony. Proponujemy spożywanie większej ilości płynów, aby to wszystko uregulować i polecamy aktywny tryb życia także w celu regulacji.
Panie Andrzeju, każdy lek zalecony przez urologa zazwyczaj jest moczopędny. W celu oczyszczenia dróg moczowych, pobudza się je do działania. Nocne parcie na pęcherz może być spowodowane ilością napojów wypijanych w czasie dnia a także stresem związanych z aktywnością za dnia – organizm w nocy się rozluźnia i stąd możliwe problemy z nocnym oddawaniem moczu.
Pani Aniu, może to być związane z zapaleniem dróg moczowych, ale przyczyny można szukać także w stresie odczuwanym w miejscu publicznym. Najlepiej wybrać się do urologa, który zbada przyczynę.
Mam 62 lata od ponad 10 lat choruje na refluks,niedoczynnosc tarczycy i kamice woreczka zolciowego.Regularnie przyjmuje tzn.codziennie tabletki na tarczyce natomiast na zoladek w zaleznosci od tego jak sie czuje np.przez 2 do 3 tygodni ciaglosc i pozniej przerwa itd.O kilku lat moje dolegliwosci sie pogorszyly poniewaz woreczek zolciowy jest calkowicie wypelniony drobnymi kamyczkami i moja lekarz stwierdzila ze trzeba jak najszybciej poddac sie operacji.W miedzy czasie wyniki watroby sa ciagle zawyzone i przy okazji wykryto u mnie z wymazu z gardla bakterie Klebsiella pneumoniae 1.Do tego wszystkiego pojawily sie parcia na stolec i na pecherz moczowy.Nie mam wlasciwie problemow z wyproznieniem i nie mam biegunek ale kazdego dnia rano musze wypic kilka szklanek wody i wykonac pare cwiczen zeby sie wyproznic.Natomiast po powiedzmy 2 godzinach zaczyna sie parcie na stolec i uciski na narzady w jamie brzusznej,pobolewa mnie zoladek.Bole i uciski wystepuja pod zebrami i po obu stronach,nie moge normalnie siedziec najlepiej lezec wtedy mam spokoj.Podejrzewam ze odzywa sie jelito cienkie czuje jakby puchlo.Jak to jest mozliwe zeby przy kamicy woreczka zolciowego miec tyle dolegliwosci?W tej chwili dokucza mi to tak bardzo ze nie wiem od czego zaczac czy udac sie do lekarza czy do szpitala? Musze sie przyznac ze boje sie operacji poniewaz wykryto u mnie ta bakterie ktorej praktycznie ciezko sie pozbyc.Bardzo prosze o porade i z gory dziekuje.
mam 23 lata, od stycznia mam ciągłe parcie na pęcherz. Wcześniej od sierpnia do stycznia nawracająco pojawiały się jakby zapalenia pęcherza – także parcie, zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach moczu, czasem kłucie w cewce. teraz zaczerwienienia również wracają plus to ciągłe parcie które utrzymuje się jednak cały czas. Urolog stwierdził objaw nadreaktywności i przepisał Betmigę 50. Niby jest troche lepiej ale … czy to się da wyleczyć?
Witam mam strasznie parcie na pęcherz najmocniej w nocy nie mogę wytrzymać z bólu biorę juz antybiotyk 5dzień i nos pe i nic co to może być dlaczego nic nie pomaga ciągły ból wyprowadza mnie juz z równowagi spać po nocach nie mogę proszę o poradę