Objawy chorobowe

Parcie na stolec

Parcie na stolec to ciągła potrzeba wypróżnienia, której często towarzyszy ból brzucha. Parcie wywołane jest przez skurcz mięśni odbytu.

Często zdarza się, ze mimo gwałtownie odczuwanej potrzeby, wypróżnienie jest bardzo niewielkie albo nie ma go wcale. Nierzadko parcie na stolec występuje razem z silną biegunką.

Przyczyny parcia na stolec

Oprócz lekkich i przejściowych infekcji jelitowych, te bardzo nieprzyjemne objawy mogą towarzyszyć różnym, niekiedy bardzo poważnym, chorobom. Parcie na stolec nie występuje jednak praktycznie nigdy jako jedyny objaw choroby.

Zapalenie odbytu

W przypadku zapalenia dolnego odcinka jelita, odbytu, chory cierpi na bóle, biegunkę oraz odczuwa silne parcie na stolec. Typowe jest przy tym mimowolne wydalanie śluzu, krwi i wydzieliny ropnej.

Zapalenie odbytu może być mieć wielorakie przyczyny, niekiedy poważne, ale też może być spowodowane na przykład uszkodzeniami błony śluzowej jelit na skutek lewatywy. Takie zapalenia zwykle szybko mijają.

Zarówno stałe zażywanie środków przeczyszczających, jak i jednorazowe zażycie bardzo silnego środka, może być przyczyną zapalenia odbytu.

Inną częstą przyczyną są nieleczone odpowiednio hemoroidy wewnętrzne.

Ameboza i Czerwonka

W naszych szerokościach geograficznych występują tylko lżejsze formy biegunki bakteryjnej. Wywołane są przez pałeczki czerwonki shighella. Źródłem zakażenia są przeważnie ścieki i kał.

Przy ciężkiej infekcji jelitowej dochodzi na początku do ostrych biegunek. Gdy jelita są opróżnione, pozostaje bolesne parcie na stolec, przy którym wydalone zostaje trochę krwawego śluzu, zmieszanego czasem z ropną wydzieliną. Chory musi wypróżniać się 20 do 40 razy dziennie. W lżejszych przypadkach czerwonka nie da się odróżnić od zwykłej biegunki. Bolesne parcie na stolec w takim wypadku występuje rzadko.

Nowotwory jelita

Parcie na stolec może też być objawem nowotworu jelita lub odbytnicy. Przy nowotworach odbytnicy parciu na stolec, najczęściej bardzo bolesnemu, towarzyszą krwawo-śluzowe wypróżnienia. Przy nowotworach jelita grubego objawem jest parcie na stolec, ale najczęściej bez następującego po nim wypróżnienia. Nowotwory niezłośliwe (polipy) najczęściej nie powodują dolegliwości.

Przy zmianach nowotworowych tkanki jelit pierwszymi objawami są najczęściej biegunki i zaparcia występujące na przemian. Bardzo ważnym symptomem przy złośliwych nowotworach jelit jest obecność krwi w stolcu. Takiego sygnału nie wolno lekceważyć.

Zespół drażliwego jelita

Przypuszcza się, że w tej popularnej chorobie cywilizacyjnej dużą role odgrywa stres oraz dieta uboga w substancje resztkowe.

Wśród licznych jej postaci wyróżnia się także postać, której towarzyszą zaparcia, występuje więc także parcie na stolec.

Napięcie nerwowe

Silne obciążenie psychiczne albo długotrwały stres mogą u osób podatnych także prowadzić do ostrego parcia na stolec.

WAŻNE

Bolesne oddawanie stolca trwające dłużej niż dwa do trzech dni powinno być powodem wizyty u lekarza w przypadku pojawienia się ropy lub krwi w stolcu należy natychmiast udać się do lekarza!

OSTRZEŻENIE

Niekontrolowane używanie środków przeczyszczających jest szkodliwe. Silne środki przeczyszczające powodują rozsadzające, bolesne wypróżnianie. Najczęściej po zupełnym wypróżnieniu występują bolesne skurcze. Środki te ponadto tracą z czasem swoje działanie.

Dodaj komentarz