Skóra noworodka i niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Szczególnie dotyczy to obszaru podbrzusza, który od samego urodzenia jest zawijany w pieluchy i narażany na działanie wielu niekorzystnych czynników. Skóra okolicy narządów płciowych, odbytu oraz pachwin jest w stałym kontakcie z potem, moczem oraz kałem. Z wielu więc powodów mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzmienie, sączenie, nadżerki, a nawet rany. Schorzenie to jest określane jako pieluszkowe zapalenie skóry, wyprysk pieluszkowy lub odparzenie. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić nawet ropnie. Czasami można się spotkać z określeniem amoniakalne zapalenie skóry, ponieważ amoniak znajdujący się w moczu jest odpowiedzialny za powstawanie zmian.
Objawy pieluszkowego zapalenia skóry
– Zaczerwienienie skóry
– Bolesność
– Pojawienie się pęcherzyków i innych zmian skórnych
– Dziecko jest niespokojne
Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?
Istnieją dwie podstawowe przyczyny wywołujące pieluszkowe zapalenie skóry. Po pierwsze odparzenia powstają, gdy niemowlę jest przewijane zbyt rzadko, nie jest dokładnie myte, a następnie jego skóra nie zostaje dostatecznie zabezpieczona maścią, olejkiem lub pudrem. W drugim przypadku uszkodzenia skóry powstają w wyniku choroby dziecka, np. biegunki. Kał lub mocz może zawierać duże ilości związków drażniących i w wyniku tego bardzo szybko dochodzi do powstawania odparzeń. Poza tym zdarza się, że skóra dziecka w wyniku choroby jest szczególnie wrażliwa. Niemowlę może być np. uczulone na pieluszki i to powoduje powstanie stanów zapalnych.
Jak leczy się pieluszkowe zapalenie skóry?
W przypadku wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry należy bardzo często zmieniać pieluszkę. Dzięki temu uniknie się kontaktu chorej skóry z wilgocią oraz moczem lub kałem. Niedostatecznie częste przewijanie niemowlęcia może nasilić istniejące już zmiany. Przy zmianie pieluszki należy chorą skórę starannie oczyścić, najlepiej przy pomocy specjalnych nasączanych chusteczek, a następnie dokładnie osuszyć. Zaczerwienione miejsca pokrywa się delikatnie kremem przeznaczonym do pielęgnacji niemowląt lub odpowiednim pudrem. Aby nie powodować niepotrzebnego bólu, ważne jest aby brzeg pieluszki lub ceratki nie dotykał bezpośrednio rany i dodatkowo jej nie drażnił.
Co można zrobić samemu?
Najlepszą profilaktyką jest dokładna, regularna pielęgnacja dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne mycie okolic podbrzusza i odbytu oraz zabezpieczanie tych obszarów skóry kremem lub pudrem przeznaczonym dla niemowląt.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Kiedy odparzenie nie zmniejsza się po dwóch lub trzech dniach, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Utrzymywanie się stanu zapalnego skóry może być związane np. z dołączeniem się infekcji grzybiczej lub innego zakażenia.
Jak postąpi lekarz?
Lekarz dokładnie obejrzy zmieniony chorobowo obszar skóry. W niektórych przypadkach, przy pomocy sterylnej szpatułki, pobierze wymaz z rany. Badanie przeprowadzone w laboratorium wyjaśni, czy przyczyną zapalenia są grzyby czy bakterie. W większości przypadków wystarczy przepisanie przez lekarza odpowiednich maści. Smaruje się nimi zmienione chorobowo miejsca. W niektórych przypadkach pediatra zaleci pewne zmiany w odżywianiu dziecka, tak aby kał i mocz zawierały jak najmniej substancji drażniących skórę.
Przebieg choroby – pieluszkowe zapalenie skóry
W przypadku, gdy pieluszkowe zapalenie skóry nie jest leczone, skóra staje się coraz cieńsza, łatwo pęka, mogą powstać ropnie. Poza tym infekcja rozszerza się na sąsiednie obszary skóry. Natomiast przy właściwej pielęgnacji objawy odparzenia powinny ustąpić już po kilku dniach.
Czy pieluszkowe zapalenie skóry jest niebezpieczne?
Najczęściej pieluszkowe zapalenie skóry nie jest groźnym schorzeniem. Może ono wystąpić jednak nawet mimo bardzo starannej pielęgnacji. W przypadku, gdy dołącza się infekcja bakteryjna czy grzybicza lub proces zdrowienia przedłuża się, należy rozważyć, czy zapalenie skóry nie jest pierwszym objawem zaburzeń w układzie odpornościowym lub oznaką chorób metabolicznych.
Jakie pieluszki?
Producenci wciąż dostarczają na rynek, udoskonalone pieluszki jednorazowe, które mają spełnić wszystkie oczekiwania rodziców i potrzeby dzieci. Niewątpliwie są one bardzo wygodne i godne polecenia. Jednakże pieluszki z tetry, przy zachowaniu zasad higieny, również spełniają swoje zadania. Prać je należy tylko w proszkach przeznaczonych dla dzieci i nie dodawać płynów zmiękczających, mogących wywołać alergie.