× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Pierwsza wizyta u psychologa lub psychiatry – jak się przygotować?
Porady

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychiatry – jak się przygotować?

Być może od jakiegoś czasu rozważasz rozpoczęcie terapii. Problemy w życiu prywatnym lub zawodowym potrafią być przytłaczające, dlatego warto poprosić o pomoc specjalistę. Psycholog oraz psychiatra są w stanie zdiagnozować pacjenta i zaproponować mu właściwą formę leczenia np. psychoterapię lub farmakoterapię. W poniższym tekście zebraliśmy kilka wskazówek przydatnych przed pierwszą wizytą u specjalisty. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, czego się spodziewać oraz jak znaleźć dobrego terapeutę.

Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na wizytę u psychologa lub psychiatry?

Każda wizyta u nowego lekarza wiąże się z koniecznością szczegółowego opisania swoich dolegliwości. Tak samo wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem lub psychiatrą. Przed udaniem się na pierwszą konsultację należy zastanowić się nad swoim problemem. U niektórych powód wizyty u specjalisty będzie oczywisty, natomiast u innych to celem terapii będzie znalezienie przyczyny swojego złego samopoczucia. Psychoterapeuta online na pewno zapyta o: przyczynę zapisania się na wizytę, stan zdrowia i choroby występujące w rodzinie.

Pierwsze spotkanie to czas na bliższe poznanie się i zbudowanie zaufania, dlatego tak ważne jest zaangażowanie obu stron. Po rozmowie specjalista stawia diagnozę i proponuje plan leczenia. Pacjent może wtedy zdecydować się na podjęcie współpracy lub znalezienie innego terapeuty.

Jak wybrać właściwego specjalistę?

Jeszcze nie wiesz, do kogo umówić się na wizytę? Obawy przed powierzeniem obcej osobie swoich myśli są jak najbardziej zrozumiałe. Psychoterapeuta powinien kompleksowo podchodzić do rozwiązywania problemów i tworzyć przyjazną przestrzeń do komunikacji. Warto więc zapoznać się z opiniami na temat psychologów i wybrać takiego, który cieszy się opinią empatycznego i skutecznego specjalisty. Dobrym krokiem jest sprawdzenie, czy psycholog wciąż się szkoli. Udział w aktualnych szkoleniach i konferencjach oznacza, że stale poszerza swoją wiedzę i jest na bieżąco z najnowszymi zaleceniami badaczy.

Należy pamiętać, że każdy psycholog czy lekarz psychiatra może specjalizować się w konkretnej dziedzinie. Doskonały specjalista od uzależnień może nie spełnić oczekiwań osoby z depresją. Przed umówieniem się na wizytę dobrze też przeczytać informacje umieszczone na stronie internetowej placówki. Przykładowo na stronie Centrum Dobrej Terapii – a więc ośrodka oferującego pomoc psychologiczną dorosłym i dzieciom – znajdziesz szczegółowy opis oferowanych usług wraz z dostępem do specjalistów, zajmujących się konkretnym problemem. Centrum Dobrej Terapii to także miejsce, które otwarcie przedstawia cennik terapii i proponuje pacjentom kilka form wizyt, np. konsultacje online, wizyty domowe oraz spotkania prowadzone w obcych językach.

Spotkanie z psychologiem do niczego nie zobowiązuje. Czasem trzeba udać się do kilku specjalistów, aby znaleźć tego, z którym nawiąże się nić porozumienia. Na pierwszy raz dobrym pomysłem może okazać się psychoterapeuta online. Taka forma terapii odbywa się w domowym otoczeniu, a dzięki temu pacjent czuje się bezpieczniej – w nowej (i nierzadko trudnej) sytuacji.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę centrumdobrejterapii.pl