× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
psychoterapia
Pierwsza pomoc

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

Wiele osób, które zdecydują się na psychoterapię zastanawia się jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Czy trzeba się do niego przygotować? Jak takie spotkanie przebiega?

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą może być źródłem stresu. Decydując się na poszukanie wsparcia psychoterapeutycznego mierzymy się z wieloma niewiadomymi – kogo wybrać, gdzie go poszukać, jak zorganizować spotkanie?

Jak wybrać terapeutę

Ważne, aby Twój terapeuta miał odpowiednie wykształcenie: był psychologiem lub psychiatrą a ponadto absolwentem przynajmniej czteroletniego szkolenia psychoterapii. Kiedy już wybierzesz terapeutę i formę spotkań, nadchodzi termin spotkania a w twojej głowie może powstać kolejna niewiadoma – jak wygląda takie spotkanie? Jak przed każdym nowym doświadczeniem, możesz odczuwać trochę niepokoju. Spotkania z psychoterapeutą mają ściśle ustalony czas trwania, z reguły jest to 50 minut. Sprawdź trasę i sposoby dojazdu, upewnij się, że wyszedłeś odpowiednio wcześnie. Jeżeli korzystasz z terapii online sprawdź połączenie internetowe. Nie pozwól aby czynniki zewnętrzne zabrały Twój cenny czas terapii. O pierwszej konsultacji psychoterapeutycznej warto pomyśleć jako o unikalnym spotkaniu dwóch osób. Służy ono poznaniu się i ustaleniu czy psychoterapia będzie odpowiednią formą pomocy oraz czy dany psychoterapeuta jest odpowiednią osobą do tej pomocy.

Jak się przygotować

Przemyśl jakie tematy są dla Ciebie najważniejsze. Jakie są Twoje motywacje do podjęcia terapii? Jakie odczuwasz emocje w związku z pierwszym spotkaniem? Podziel się tymi myślami ze swoim terapeutą! Terapeuta niezależnie od sposobu i nurtu terapii, będzie chciał Cię lepiej poznać. Może zapytać o Twoją rodzinę, pracę, codzienne obowiązki, będzie starał się jak najlepiej poznać jak wygląda Twoja codzienność. Terapia jest skuteczna kiedy łączy trzy perspektywy: twoją przeszłość, twoje obecne problemy z relacją terapeutyczną. Dlatego pomocne będzie jeśli podzielisz się swoimi odczuciami wobec terapeuty i spotkania z nim. Być może na pierwszym spotkaniu ustalicie też cel terapii. Oprócz tego terapeuta poinformuje Cię jaki ma styl i zasady współpracy. Reszta zależy od ciebie, w końcu o ciebie w tym spotkaniu chodzi.

Więcej o terapii możesz przeczytać na stronie trzymsie.pl.