Według Światowej Organizacji Zdrowia, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmuje trzecią pozycję na liście najczęstszych przyczyn zgonów1. Ze względu na częstość występowania, POChP zyskała bowiem miano choroby cywilizacyjnej, a za jedną z głównych przyczyn tego stanu wskazuje się pogarszającą się jakość powietrza. To jednak nie wszystko – kolejnym ważnym czynnikiem jest także utrzymująca się wysoka liczba palaczy tytoniu. Nie każdy natomiast wie, co to jest POChP i kto znajduje się w grupie ryzyka tej choroby. W naszym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.
Co to jest POChP?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, której konsekwencją jest nieodwracalne uszkodzenie płuc. W jej przebiegu dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, w efekcie czego u pacjentów obserwuje się przewlekły stan zapalny w oskrzelach, zmiany w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych.
Chcąc kompleksowo odpowiedzieć na pytanie, co to jest POChP, nie możemy pominąć kluczowego wątku. Otóż Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, wbrew swojej nazwie, nie jest wyłącznie schorzeniem układu oddechowego. Współcześnie medycyna klasyfikuje ją, jako chorobę ogólnoustrojową. U części pacjentów występuje szereg innych problemów zdrowotnych, takich jak:
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- rak płuca,
- choroby układu sercowo naczyniowego, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba tętnic obwodowych, arytmia czy choroba niedokrwienna serca,
- niedożywienie,
- zespół metaboliczny,
- rozstrzenie oskrzeli,
- refluks żołądkowo-przełykowy.
Jeszcze do niedawna POChP przypisywano wyłącznie palaczom tytoniu oraz osobom, które mierzyły się z owym nałogiem w przeszłości. Dziś natomiast wiemy, że źródeł, które mogą stanowić przyczynę choroby jest znacznie więcej. Szczególnie niepokojące jest natomiast to, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest czynnikiem ryzyka wielu innych poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego medycyna stoi na stanowisku, że leczenie POChP musi mieć charakter wielotorowy i holistyczny, aby nie zaniedbać innych obszarów organizmu dotkniętych skutkami zniszczenia płuc.
Jakie są objawy POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc początkowo może nie dawać żadnych jednoznacznych objawów. Z czasem jednak pacjent zacznie dostrzegać niepokojące sygnały, które świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego. Wyróżniamy tutaj cztery podstawowe objawy POChP:
- Duszność – początkowo nie musi ona wpływać na komfort życia chorego. W późniejszej fazie choroby może natomiast uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, w tym wykonywanie podstawowych czynności, jak na przykład ubieranie się.
- Przewlekły kaszel – nie ma on charakteru napadowego (jak przy astmie), natomiast jest dokuczliwy i staje się kaszlem nawykowym. Nie można go powiązać z infekcją czy alergią. Nasila się w ciągu dnia, może go zaostrzać kontakt z zanieczyszczonym powietrzem oraz dymem tytoniowym. Jeśli kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni, to pacjent nie powinien tego lekceważyć – wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza pierwszego kontaktu.
- Niska tolerancja wysiłkowa – szczególnie niepokojąca w przypadku osób aktywnych fizycznie, które pomimo kontynuowania treningów, zauważają pogorszenie kondycji i coraz wolniejszą regenerację organizmu. Z kolei osoby nieaktywne zaobserwują u siebie spore trudności np. z wchodzeniem po schodach, spacerowaniem, wykonywaniem obowiązków zawodowych; wieczorem zaś czują się skrajnie zmęczone, nawet jeśli nie mają za sobą wyjątkowo pracowitego dnia.
- Odkrztuszanie plwociny – nasila się rano, tuż po przebudzeniu, a nierzadko pojawia się także wieczorem. Plwocina ma gęstą konsystencję oraz, charakterystyczną dla tego typu wydzielin, zielono-żółtą lub białą barwę. U niektórych pacjentów dodatkowo mogą się w niej pojawiać skrzepy krwi, co z kolei może już wskazywać na prawdopodobieństwo nowotworu płuca.
Wymienione objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie muszą występować jednocześnie. Niektórzy pacjenci obserwują u siebie np. tylko narastającą duszność, inni przewlekły kaszel i nie wiążą tego ze stanem swoich płuc. Stąd w Polsce (ale i w innych krajach) mamy poważny problem z późnym diagnozowaniem POChP.
Kto najczęściej choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc?
POChP to głównie choroba osób po 40. roku życia, które palą lub paliły papierosy. W ostatnich latach coraz więcej jest jednak przypadków diagnozowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc u pacjentów, którzy nigdy nie byli nałogowymi palaczami. Wówczas częstą przyczyną jest zła jakość powietrza oraz praca w warunkach wysokiego zapylenia – dotyczy to nie tylko przedstawicieli zawodów w przemyśle ciężkim i chemicznym, ale także chociażby kosmetyczek.
Więcej o tym, co to jest POChP, jak się diagnozuje tę chorobę i jakie są jej rokowania przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/. Jeśli zatem podejrzewasz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie, koniecznie poszerz swoją wiedzę i czym prędzej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.