W słowniku języka polskiego można znaleźć następującą, krótką i suchą definicję pojęcia raka: „choroba będąca wynikiem pojawienia się w organizmie nieprawidłowych, zmutowanych komórek i zastępowaniu nimi zdrowych komórek; najczęściej daje ona przerzuty drogami limfatycznymi; nowotwór złośliwy (…) Niektórzy porównują wyraźny wzrost zachorowań na choroby nowotworowe na świecie z dawno wygasłymi epidemiami, np. dżumy czy cholery, z tą różnicą, że w przypadku raka nie mamy do czynienia z żadnym wirusem lub bakterią, które można zidentyfikować i zwalczać. Lekarze i naukowcy podobnie jak i we wcześniejszych przypadkach chorób śmiertelnych, szukają oczywiście sposobu na opanowanie raka, ale rzeczywiście stoją tym razem przed trudniejszym zadaniem. Właściwie każda komórka ludzkiego organizmu może stać się komórką rakową i każdy człowiek może zachorować, szczególnie gdy należy do tzw. grup ryzyka. Z drugiej jednak strony organizm człowieka dysponuje systemem immunologicznym, dzięki któremu może się bronić.
Ważne
Kobiety po 40 roku życia powinny regularnie, co dwa lata, a później, po ukończeniu lat 50 raz do roku, przeprowadzać badania cytologiczne oraz badania mammograficzne w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.
Pozytywne nastawienie do życia najlepszą obroną
Pewien australijski lekarz stwierdził na podstawie obserwacji swoich pacjentów, że pesymistyczne nastawienie do życia znacznie potęguje rozwój nowotworu. Stwierdził on, że osoby takie w pewien sposób potrafią „rozzłościć” chorobę. Gdy tylko udało się zmienić nastawienie pacjenta do swojego życia i choroby, można było zaobserwować zastój w rozwoju nowotworu. Rzeczywiście, lekarze zawsze zachęcają chorych na raka do przyjęcia pozytywnej postawy życiowej. Nie trzeba wpadać w panikę lub dawać za wygraną, lecz na przekór chorobie zacząć „snuć plany na najbliższe 100 lat”. Nie każda forma nowotworu złośliwego musi być śmiertelna, a medycyna szuka ciągle nowych sposobów na zwalczanie tej choroby. Oprócz pogody ducha pierwszym krokiem w kierunku uzyskania „pogody ciała” powinno być ustalenie właściwej diety oraz rezygnacja z papierosów i alkoholu.
Kiedy podejrzenie raka jest uzasadnione?
Istnieje wiele niepokojących sygnałów ostrzegawczych. W razie zaobserwowania niżej wymienionych objawów nie trzeba popadać w panikę, lecz jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
- Powiększanie się na skórze ciemnobrązowych znamion barwnikowych i brodawek.
- Chrypka, uczucie ucisku, oraz ból w czasie przełykania mogą wskazywać na nowotwór krtani.
- Dolegliwości żołądkowo-jelitowe przejawiające się na przemian biegunką i zatwardzeniem oraz wstrętem do potraw mięsnych, mogą również być oznaką zmian nowotworowych.
- U kobiet niepokój wzbudzają krwawienia po stosunku oraz czerwonawobrunatne upławy o przykrym zapachu.
- Podobnie jest w przypadku zmian w obrębie piersi kobiet np. na brodawce, zmian skórnych lub guzów.
- Parcie na pęcherz nocą, tzw. kropelkowanie, oraz ból przy oddawaniu moczy u mężczyzn może wskazywać na raka prostaty.
Bardzo ważne są profilaktyczne badania, przeprowadzane wśród osób z zagrożonych grup wiekowych. Na temat profilaktyki antyrakowej krążą w środowisku lekarzy bardzo sprzeczne opinie, prowadzące często do zagorzałych dyskusji w mediach. Jedno jest pewne: na razie nie ma lepszego sposobu zapobiegania nowotworom niż właśnie badania profilaktyczne. Pozwalają one na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i podjęcie leczenia, a to znacznie zwiększa szanse chorego na wyleczenie.
Strach jest złym doradcą
Mimo, że specjalistyczne badania profilaktyczne, takie jak mammografia lub USG, są generalnie płatne, to w większości przypadków są one w 90-100% sponsorowane przez gminy lub pracodawców. Badań takich dokonują centra onkologii i lecznice prywatne. Z oferty tej korzystają jednak tylko nieliczni. A przecież, żeby móc podjąć walkę, najpierw należy zdemaskować wroga. Podobne hasło głoszą liczne grupy wzajemnej pomocy dla chorych na raka. Ich doświadczenie mówi, że tylko ci, którzy pogodzą się z obecnością choroby, mają szanse ją przezwyciężyć.
Adresy
Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem
00-790 Warszawa
Willowa 8/10 m. 26
Tel. 22 646 96 96
Infolinia 0 800 464 884
Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”
61-556 Poznań
Piastowska 38
61 833 36 65
Fundacja „Pokonaj raka!”
81-472 Gdynia
Legionów 107 D/15
Tel. 607 33 93 30
Infolinia 0 800 08 01 64