× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Gdzie szukać pomocy

Podejrzenie zarażenia wirusem HIV

W jaki sposób można zarazić wirusem HIV?

W 1981 roku stwierdzono u kilku osób obecność AIDS czyli zespołu obniżonej odporności organizmu. Początkowo uważano,  iż choroba ta dotyczy wyłącznie osób z pewnych kręgów społecznych, głównie prostytutek i homoseksualistów. Dalsze badania wykazały, że wirusem HIV może zarazić się każdy, chociaż możliwości zakażenia jest naprawdę niewiele. Aby ograniczyć niepotrzebne obawy i strach przed kontaktami z ludźmi chorymi na AIDS, rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię rozpowszechniającą wiedzę na temat choroby i możliwych dróg zakażenia.

Ważne

Jeśli istnieje podejrzenie że podczas przygodnego kontaktu seksualnego, mogło dojść do zakażenia, nie trzeba tego ukrywać przed swoim stałym partnerem. A już z pewnością nie wolno odbywać stosunków intymnych bez użycia prezerwatywy, aż do momentu otrzymania wyników testu na obecność przeciwciał HIV, które organizm wytwarza od momentu zakażenia.

Zakażenie AIDS może nastąpić poprzez:

Stosunek seksualny z osobą zakażoną, bez użycia prezerwatywy. Ryzyko jest większe w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych i przygodnych kontaktów intymnych.

Bezpośredni kontakt z krwią osoby zakażonej, szczególnie używanie wspólnych strzykawek np. przez narkomanów.

Inną drogą zakażenia są transfuzje krwi. Przypadki takie miały miejsce zwłaszcza przed 1981 rokiem, dopiero później zaczęto badać krew na obecność wirusa HIV.

Wirus HIV może zostać przeniesiony z organizmu matki do organizmu dziecka. Może to nastąpić podczas ciąży, porodu lub wraz z mlekiem matki.

Jakie są objawy AIDS?

Jak dotąd nie są znane przypadki zakażenia wirusem HIV przez ukąszenie komara lub ugryzienie przez zwierzę. Także pocałunek nie stanowi zagrożenia. Od momentu zakażenia do ujawnienia się (pierwsze objawy podobne są do grypy i trwają do kilku miesięcy) i ataku choroby mogą upłynąć długie lata (nawet do 15 lat).

Objawy zakażenia wirusem HIV

  • Długotrwała, utrzymująca się gorączka, zmęczenie i osłabienie
  • Powiększenie się węzłów chłonnych
  • Spadek wagi ciała
  • Silne biegunki
  • Kaszel i ból gardła
  • Nocne pocenie się
  • Rak skóry (np. Mięsak Kaposiego)

Wymienione wyżej objawy występują również w przypadku innych chorób, dlatego tylko lekarz będzie w stanie postawić pewną diagnozę i rozpoznać, czy w grę wchodzić może zakażenie wirusem HIV.

Test na obecność wirusa HIV

Tylko test laboratoryjny na obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzi lub wykluczy podejrzenie o AIDS. Ponieważ wykrycie przeciwciał nie zawsze jest możliwe od razu, osoby należące do grup ryzyka powinny co pół roku powtarzać testy. Istnieje wiele metod badania obecności anty-HIV. Podstawowym testem jest enzymoimmunologiczny ELISA. Wynik pozytywny musi być potwierdzony innym badaniem; najczęściej używa się metody „western blot”. Nawet jeśli wynik testu będzie pozytywny, czyli zostanie potwierdzony fakt zakażenia (o czym należy powiadomić partnera seksualnego), nie oznacza to, że choroba musi kiedykolwiek się ujawnić. Część osób zakażonych HIV nie rozwija choroby AIDS.

Gdzie można wykonać test?

Test na obecność przeciwciał HIV można wykonać – anonimowo i bezpłatnie – w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wykonanie testów oferują także liczne prywatne punkty opieki medycznej oraz ośrodki pomocy dla chorych na AIDS.

Gdzie można uzyskać pomoc?

Osoby, które obawiają się, że są zakażone wirusem HIV, nie powinny popadać w panikę. Pomoc i poradę mogą uzyskać u swojego lekarza, w punktach opieki medycznej oraz ośrodkach zajmujących się pomocą dla chorych na AIDS. W każdym większym mieście istnieje numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje na temat AIDS. Oddziały dla zakażonych HIV istnieją przy Klinikach Chorób Zakaźnych.

Telefony informacyjne i telefony zaufania:

Całodobowy telefon zaufania AIDS (Stowarzyszenia Bądź z nami): 801 888 448

Krajowe Centrum do Spraw AIDS

  1. Samsonowska 1
    02-829 Warszawa

Telefon zaufania HIV/AIDS 801 888 448