× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
podolog
Gdzie szukać pomocy

Podologia – z ratunkiem dla stóp

Każdego dnia wykonujemy często tysiące kroków. To na naszych stopach spoczywa ciężar całego naszego ciała. Wciśnięte w buty, narażone są na obtarcia, działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Wszystko to może prowadzić do problemów nie tylko natury kosmetycznej, ale też medycznej. Z odpowiedzią na każdy ich rodzaj przychodzi podologia.

Czym jest podologia?

Podologia jest dziedziną medyczną, której nazwę budują greckie części „podo”, oznaczające stopę i „logos”, naukę. Nauka ta, zajmuje się wszystkimi problemami związanymi z estetyką i schorzeniami stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Do centrum Anmedica zgłosić możemy się więc zarówno, gdy w okresie letnim zależy nam na oszlifowanych, profesjonalnie obciętych paznokciach, jak i w sytuacjach, w których zaczynają one wrastać i sprawiać ból podczas chodzenia. Z racji ogromnej rozpiętości chorób i zabiegów, jakimi zajmują się podolodzy, nauka ta wymaga dużej wiedzy z zakresu dermatologii (choroby skóry stóp, grzybice), chirurgii, diabetologii (pacjenci ze stopą cukrzycową) czy opatrywania ran.

Podolog – kiedy warto go odwiedzić i jak przebiega wizyta?

Podolog zajmuje się jedynie stopami, co sprawia, że może tym samym postawić na kompleksowe podejście do każdego pacjenta. Jak każda część ciała, nasze stopy narażone są na rozwój wielu chorób. Jednak w związku z tym, że nieustannie poddawane są ogromnym obciążeniom, kłopoty z nimi związane odczuwamy stosunkowo często. Gdy temperatura za oknem staje się coraz wyższa, chętnie rezygnujemy z ciężkich butów i wybieramy klapki czy sandały, odsłaniając stopę. Zdarza się, że z racji popękanych pięt, nawet w skwarze rezygnujemy z tego rozwiązania. Podolog jest w stanie nam pomóc, przeprowadzając zabiegi regenerujące oraz zalecając odpowiednie postępowanie domowe. Podobnie dzieje się, gdy nasze problemy nie są związane jedynie z estetyką, ale wpływają na komfort poruszania się i wynikają na przykład z powstania odcisków czy modzeli, a nawet z przebiegu wad stopy czy postawy (pełną ofertę Anmedica znaleźć można tutaj).

Jak może wyglądać nasza wizyta?

Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Gdy jednak pacjent nie wie, co się z nim dzieje, ale zauważył na stopach zmiany lub skarży się na ból, pierwszym krokiem zawsze jest zebranie wywiadu. Inaczej wygląda on wtedy, gdy pacjent przychodzi do gabinetu po raz pierwszy, a inaczej, gdy jest to wizyta kontrolna. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa stanowi klucz do postawienia przez podologa właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego postępowania. Dopiero na jej podstawie planowane są kolejne etapy wizyty.

Gdy pacjentowi przeszkadza ból występujący podczas chodzenia, należy dokonać różnicowania, by upewnić się, że wynika on z występowania odcisku czy przetarcia, a nie na przykład wady stopy. Tu możliwości diagnostyki są ogromne, jednak są takie elementy, które występują najczęściej.

Ocena wizualna i manualna wykonana przez specjalistę

Po przeprowadzeniu wywiadu podolog dokonuje oceny stopy. Przygląda się ewentualnym zmianom skórnym czy wyglądowi stawów i paznokci, i często może przy tym dokonać również badania manualnego, mającego na celu stwierdzić prawidłowość ułożenia elementów kostnych czy ruchomości stawów.

Podobaroskop w gabinecie podologicznym

W arsenale centrum Anmedica znajdują się również ułatwiające diagnozę narzędzia podologiczne. Należy do nich na przykład podobaroskop – mata połączona z komputerem, służąca do badania rozkładu obciążeń działających na poszczególne partie stopy – zarówno, gdy stoimy bez ruchu, jak i gdy wykonujemy krok. Ma to znaczenie szczególnie w rozpoznawaniu wad stóp czy postawy oraz samego chodu, poprzez jego analizę na każdym etapie – zarówno przy wybiciu, w czasie przetaczania, jak i podczas stawiania stopy na podłożu.

Badanie plantografem

Przypominać badanie podobaroskopem może również plantografia. W niej również wykorzystywane jest urządzenie przypominające matę, które pozwala na stworzenie odbitek naszych stóp. To, w połączeniu z podobaroskopem, pozwala na bardzo dokładną ocenę obciążeń poszczególnych partii stóp oraz jest szczególnie przydatne na przykład przy diagnozie płaskostopia (wyraźnie widoczne jest niefizjologiczne obniżenie sklepień). Badanie to również wykonywane jest w formie statycznej oraz dynamicznej.

Podoskop optyczny w gabinecie podologicznym – ocena wizualna pod obciążeniem

W diagnostyce płaskostopia, ale również odcisków, zgrubień naskórka czy ewaluacji kształtu stopy, pomocne jest badanie podoskopem optycznym. Jest to urządzenie zbudowane z dwóch poziomów. Na najwyższym, złożonym z przezroczystego wieka, staje pacjent. Pod nim znajduje się lustro. Umożliwia ono wizualną ocenę stopy podczas obciążenia.

Podolog jest specjalistą wielu dziedzin. Dzięki skupieniu jedynie na naszych stopach i rozległej wiedzy jest w stanie zaoferować swoją pomoc w niemal każdej sytuacji dotyczącej tej złożonej części ciała, niezależnie od jej natury. Szukać pomocy w centrum Anmedica możemy na przykład, gdy:

– obserwujemy nowe, niepokojące nas zmiany na stopach

– doświadczamy bólu w trakcie chodzenia i spoczynku

– borykamy się z problemem występowania odcisków, kurzajek, modzeli czy haluksów

– potrzebujemy leczenia w zakresie wrastających czy wkręcających paznokci

– poszukujemy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych (specjalistyczne obcinanie paznokci z wyrównaniem i oszlifowaniem oraz wiele innych)

Jeśli więc zauważyłeś jakąkolwiek niepokojącą zmianą na Twoich stopach, nie czekaj I umów się na wizytę kontrolną w gabinecie podologicznym.