Pokrzywka jest jedną z form reakcji alergicznej, która wykazuje bardzo charakterystyczne objawy w postaci chorobowych zmian skórnych. Jest to dolegliwość niezwykle uporczywa, gdyż nawet po ustąpieniu objawów może dochodzić do nawrotów. Choremu dokucza przede wszystkim silny, dotkliwy świąd. Typowe zmiany skórne występują w postaci bąbli pokrzywkowych, które pojawić się mogą na skórze dosłownie w ciągu kilku sekund , albo dłużej – w kilka godzin. Bąble są różnej wielkości – od rozmiaru fasoli do rozmiaru kurzego jaja. Są zazwyczaj czerwone, mogą wystąpić na całym ciele, albo zaatakować tylko pojedynczą część ciała (najczęściej głowę). Bąble tworzą skupiska, lub pojawiają się pojedynczo, wyraźnie odróżniając się od zdrowej skóry. Czasem występują sączące pęcherzyki, które pękając uwalniają tzw. wysięk. Płyn ten zasycha na skórze tworząc strupki. Po upływie 2-3 tygodni, nawet bez leczenia, objawy pokrzywki ustępują nie pozostawiając śladu, aż do następnego rzutu.
Objawy pokrzywki
- Bąble na skórze
- Świąd
- Sączące pęcherzyki (rzadziej niż bąble)
Jakie są przyczyny pokrzywki?
Podobnie jak w przypadku innych alergii, tak i przyczyną pokrzywki są uwarunkowane genetycznie zaburzenia funkcji układu immunologicznego. Organizm wytwarza zbyt dużo przeciwciał jako reakcje na wystąpienie różnego rodzaju czynników. Nie zawsze udaje się stwierdzić, który z tych czynników wywołuje objawy choroby. Mogą to być m. in. ukąszenia owadów, oparzenie pokrzywą. Stąd zresztą nazwa choroby. Przyczyną reakcji alergicznych w postaci pokrzywki mogą być m. in. niektóre składniki znajdujące się w pożywieniu, zaburzenia hormonalne albo zbyt częste podawanie penicyliny oraz sulfonamidów. Organizm może reagować uczuleniem na działanie takich czynników jak ciepło, ucisk, opary (zwłaszcza amoniaku). Źródłem pokrzywki mogą być także reakcje nerwowe.
Jak leczy się pokrzywkę?
Po ustąpieniu objawów pokrzywki można spróbować uodpornić organizm wprowadzając tzw. antygen (czynnik wywołujące alergię). Lekarz stopniowo wstrzykuje coraz większe dawki antygenu, co pobudza działanie tzw. przeciwciał blokujących. Ostre ataki pokrzywki zwalcza się preparatami antyhistaminowymi oraz sterydowymi.
Czy można coś zrobić samemu?
W wielu przypadkach chory jest w stanie zorientować się jakie czynniki wywołują u niego pokrzywkę. Pozostaje więc ich unikać. Stosowanie technik relaksacyjnych zalecane jest w przypadku pokrzywki na tle alergicznym i nerwowym. Ulgę w swędzeniu przyniesie kąpiel uśmierzająca (6 łyżek mąki owsianej i 3 łyżki kartoflanej).
Kiedy należy udać się do lekarza?
Pokrzywka ma zazwyczaj łagodny przebieg i nawet bez leczenia ustępuje po kilku dniach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 6 tygodni oznacza to, że choroba przybrała postać przewlekłą. Należy wtedy przeprowadzić dokładne badania (analiza soków żołądkowych, prześwietlenie przewodu pokarmowego oraz badanie pracy wątroby). Często wykonuje się również test na obecność przeciwciał.
Jak postąpi lekarz?
Przy ostrym ataku pokrzywki lekarz przepisze preparat antyhistaminowy lub sterydowy w postaci tabletek, a w ciężkich przypadkach w formie zastrzyku.
Czy pokrzywka jest niebezpieczna?
Pokrzywka nie jest chorobą niebezpieczną, a jej objawy mogą ustąpić nawet po kilku godzinach. Groźne może być natomiast zajęcie błon śluzowych, zwłaszcza obszaru jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Tam obrzęk grozi uduszeniem! Osoby cierpiące z powodu ataków pokrzywki powinny m. in. unikać produktów żywnościowych, wywołujących u nich pokrzywkę oraz opalania się bez kremu ochronnego.
Ważne
Rozdrapywanie i rozcieranie pęcherzyków może ułatwić bakteriom wnikanie do głębszych warstw skóry. Skutkiem tego mogą być choroby infekcyjne np. róża przyranna