× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dziecko
Informacje

Pomoc laryngologiczna w prawidłowym rozwoju dziecka

Rozwój dziecka nie zawsze przebiega harmonijnie – bywa, że w jakiejś sferze odstaje ono od rówieśników np. wolniej biega, ma problemy z koncentracją, zawodzi koordynacja „oko – ręka”, nie mówi wyraźnie. Niektórzy rodzice uważają, że pomoc specjalisty nie jest potrzebna, dziecko z tego wyrośnie. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku mowy – proces nauki mówienia i prawidłowej artykulacji głosek trwa długo, ewoluuje. Bywa, że dziecko faktycznie któregoś dnia zaczyna mówić „r”, nie przestawia sylab, płynnie się wypowiada. Ale bywa też, że niewyraźna, zniekształcona mowa zostaje na zawsze.

Kiedy nieprawidłowa mowa dziecka powinna zawrócić uwagę?

Granicą, kiedy dziecko powinno opanować wymowę wszystkich głosek w języku polskim jest szósty rok życia. Jeśli po upływie tego okresu występują problemy w zrozumiałej komunikacji, warto sprawdzić co jest przyczyną.

Przyczyny wad wymowy u dzieci

Przeszkodami, które wpływają na brak prawidłowej mowy są:

  • nieprawidłowy rozwój aparatu mowy i budowa jamy ustnej (wady zgryzu, krótkie wędzidełko),
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (opóźniony rozwój),
  • zaburzenia emocjonalne,
  • naśladownictwo (dziecko mówi tak, jak dorosły z wadą wymowy),
  • problemy ze słuchem.

Z wymienionych powyżej przyczyn, najbardziej powszechne są wady zgryzu (diagnozowane już u małych dzieci, szczególnie tych, które zbyt długo piły z butelki lub nosiły smoczek) i problemy ze słuchem (według różnych danych na niedosłuch cierpi 1,5 na 1000 noworodków, ilość ta zwiększa się do 5 w grupie wiekowej 3 -17 lat).

Po pomoc do specjalisty

Wszechogarniający hałas, niektóre choroby i przyjmowane leki mogą sprawić, że u dziecka wystąpią problemy ze słuchem. Brak reakcji malucha na głośne dźwięki, ciągłe prośby o powtórzenie danej kwestii, oddychanie ustami, chrapanie to znak, że należy skonsultować się z laryngologiem.

Woda w uchu, przerośnięty trzeci migdał, krzywa przegroda nosowa, przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego – to tylko część przyczyn niedosłuchu u dzieci, które diagnozuje specjalista. Dobra poradnia laryngologiczna Łódź, przeprowadzi sprawnie diagnozę i wdroży odpowiednią terapię. A im szybciej zostanie rozpoznana przyczyna, tym szybciej zostanie podjęte właściwe leczenie (zabieg, operacja) i postępowanie po leczeniu (dobór aparatu, praca z logopedą).

Prawidłowa mowa ma ogromne znaczenie – dziecko, które bez przeszkód komunikuje się z innymi jest pewne siebie i z łatwością nawiązuje relacje społeczne. Dziecko, które z problemem mowy zostaje musi mierzyć się z wieloma trudnościami np. negatywny odbiór przez otoczenie, brak poczucia bezpieczeństwa. Także jako osoba dorosła.