× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
refrakcyjna wymiana soczewki
choroby oczu

Popraw swój wzrok – refrakcyjna wymiana soczewki

Nieostre widzenie jest frustrujące, a używanie okularów lub soczewek kontaktowych może być uciążliwe. Dzięki postępom chirurgicznym w dziedzinie pielęgnacji oczu nie musisz żyć z pogorszonym widzeniem. Możliwa jest korekcja wad wzroku dopasowana do Twoich potrzeb. Przez wiele dziesięcioleci opracowano i dopracowano kilka procedur, które mają pomóc w leczeniu wad refrakcji. Wada refrakcji to termin używany do opisania problemu z kształtem oka, który uniemożliwia prawidłowe skupienie światła na siatkówce. Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm to wady refrakcji, które można leczyć chirurgicznie poprzez zabiegi okulistyczne.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Jedną z bardziej popularnych korekcji wad wzroku możliwą do wykonania w poradni okulistycznej jest refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). Najczęściej jest wykonywana u pacjentów po 45 roku życia.  Za pomocą chirurgii laserowej oka usuwa się mikroskopijną ilość tkanki z rogówki, aby pomóc światłu właściwie skupić się na siatkówce pacjenta. W przypadku zabiegu RLE rogówka pacjenta pozostaje nienaruszona. Zamiast usuwania tkanki z rogówki, naturalna soczewka pacjenta, która znajduje się za kolorową częścią oka, zwaną tęczówką, jest usuwana i zastępowana biokompatybilną soczewką wykonaną przez człowieka. Po usunięciu naturalnej soczewki oka następuje wszczepienie soczewki trójogniskowej. Soczewka ta jest indywidualne dobierana dla każdego pacjenta w zależności od jego wady. Cała procedura jest bardzo podobna do operacji zaćmy, której wiele osób będzie potrzebować w późniejszym życiu. Wykonywany jest w celu korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu, aby zmniejszyć potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych. Więcej sprawdź na www.citomed.pl

soczewki

Przejrzystość i elastyczność soczewki zmniejszają się wraz z wiekiem, a wielu starszych pacjentów, którzy chcieliby skorygować wzrok, faktycznie ma początki zaćmy. Wymiana naturalnej soczewki jest więc często najlepszą opcją korekcji wzroku,

Zalety zabiegu RLE

  • możliwość wykonania u osób powyżej 45 roku życia
  • pacjent może zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych
  • możliwość uniknięcia operacji zaćmy
  • zabieg trwa od 30 do 60 minut i tego samego nia można wrócić do domu
  • wszczepiana soczewka jest dostosowana nie tylko do wady pacjenta, ale również do jego trybu życia
  •  

Rodzaje soczewek 

Jak wspomniano, sama procedura jest zasadniczo bardzo podobna do operacji zaćmy i polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej jedną z trzech odmian:

  1. Jednoogniskowe soczewki
  2. Wieloogniskowe soczewki 
  3. Dostosowane 

Jednoogniskowe soczewki to najbardziej podstawowa opcja, zapewniająca wyraźne widzenie dla jednego typu odległości (bliskiej, pośredniej lub dalekiej). 

refrakcyjna wymiana soczewki

Wieloogniskowe soczewki  to wysokiej jakości soczewki, które zapewniają korekcję na wielu odległościach w stałych punktach. 

Dostosowane soczewki są najbardziej zaawansowane i umożliwiają wyraźne widzenie na wszystkie odległości; blisko, pośredni, daleko i każdy punkt pomiędzy. 

Lekarz w poradni okulistycznej podczas konsultacji pomoże określić najlepszą opcję  dla Twoich konkretnych potrzeb.

lekarka

Zabieg jest wykonywany osobno dla każdego oka w odstępie 1-3 tygodni. Nie ma możliwości wykonania refrakcyjnej wymiany soczewki jednocześnie dla obu oczu. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, często w postaci kropel, aby zminimalizować dyskomfort. Sama procedura przebiega szybko o sprawnie. 

Poprawa widzenia powinna być natychmiastowa dla większości pacjentów, ale całkowite korzyści korygujące mogą nie zostać w pełni zrealizowane przez kilka tygodni. W tym okresie rekonwalescencji pacjenci często doświadczają problemów, takich jak odblaski, aureole, niewyraźne widzenie i łagodny dyskomfort podczas gojenia się oka. Chcesz się dowiedzieć więcej www.citomed.pl