× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
aparat słuchowy
Choroby ucha

Poznaj fakty i mity na temat aparatów słuchowych!

Aparaty słuchowe, choć są niewielkimi urządzeniami, w życiu wielu ludzi pełnią niezwykle ważną rolę. Brak możliwości prawidłowego odbierania dźwięków wpływa właściwie na każdy obszar, a w konsekwencji utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tematyka związana z aparatami słuchowymi jest bardzo obszerna i zdawać by się mogło, że wiemy już o nich wszystko. W rzeczywistości okazuje się, że w powszechnej świadomości wielu Polaków nieustannie utrzymują się niegdyś powielane i nieprawdziwe mity. Z drugiej strony, podważane są również prawdziwe informacje, co doprowadza do mylnych i często szkodliwych skutków. Z tego powodu, tak ważne jest, aby na bieżąco weryfikować wszystkie wiadomości, które do nas docierają. Skonfrontowanie ich z rzetelnymi i naukowymi źródłami, oprócz tego, że nie pozwoli wprowadzić nas w błąd, będzie wpływało na jeszcze większy wzrost świadomości na temat samych urządzeń. Niezależnie od tego czy Ty lub Twoi bliscy borykacie się z ubytkami słuchu, czy w pełni prawidłowo odbierasz dochodzące z zewnątrz dźwięki, warto posiadać taką wiedzę. Poznaj fakty i mity, z którymi możesz się spotkać.

Ubytki słuchu są zauważalne natychmiast

Jest to oczywiście mit, który potrafi wyrządzić naprawdę wiele szkód. Z łatwością możemy zaobserwować, że w głowach wielu osób istnieje przeświadczenie, że skoro słyszą, oznacza to, że niedosłuch jest bardzo odległym problemem. Nie widzą, żadnych zmian czy nieprawidłowości, więc nie zgłębiają tematu jak właściwie rozpoznać ubytki słuchu. Niestety, schorzenie ma to do siebie, że postępuje stopniowo i powoli. Nie jest tak, że jednego dnia słyszymy, a następnego żadne dźwięki do nas nie docierają. Jest wręcz odwrotnie. Jedynie obserwując niewielkie znaki ostrzegawcze możemy wychwycić, że coś dzieje się z jednym z najważniejszych posiadanych przez nas zmysłów. Może do nich należeć chociażby regularne pogłaśnianie telewizora czy coraz trudniejsze rozumienie wypowiedzi rozmówcy.

Dwa aparaty słuchowe są lepsze niż jeden

Jest to prawdą. To słusznie powielany fakt, który dotyczy aparatów słuchowych. Posiadanie dwóch protez jest o wiele lepsze, niż posiadanie tylko jednej. Protetycy słuchu zalecają takie rozwiązanie również w sytuacji, gdy z niedosłuchem borykamy się w przypadku jednego ucha. Powód takich rekomendacji jest dość oczywisty. Wyobraźmy sobie jakby to było gdybyśmy muzykę słuchali używając jedynie jednej słuchawki. Z pewnością nie byłoby to niemożliwe, ale zdecydowanie mniej komfortowe. To samo możemy powiedzieć o aparatach słuchowych. Co więcej, występuje tutaj ryzyko deprywacji, czyli stopniowego zanikania słuchu w uchu, które nie podlega rehabilitacji.

Każdy zobaczy, że nosisz aparat słuchowy

Przeświadczenie o tym, że każdy nasz rozmówca czy mijająca osoba zaobserwuje, że korzystamy z aparatu słuchowego jest nieprawdą. Jeszcze kilka lat temu, powiedzielibyśmy, że tak mogłoby być. Natomiast aktualnie, zastosowane technologie umożliwiają konstruowanie niewielkich urządzeń, które są naprawdę dyskretne. Nawet z niewielkiej odległości mogą one być niedostrzegalne. Wyboru możemy dokonać pomiędzy dwoma rodzajami aparatów – wenątrzusznymi oraz zausznymi. Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną specyfikacją. Natomiast, pierwsze z nich mogą być na tyle małe, że zostają całkowicie schowane w przewodzie słuchowym. Jeżeli chodzi o drugi typ, choć są lekko dostrzegalne, to nie jest to samo co miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Niezależnie od stylu życia, możesz go nosić

Aparaty słuchowe możemy nosić niezależnie od trybu życia jaki prowadzimy. Są one w stanie wpłynąć na komfort nie zważając na to jak wygląda nasz standardowy dzień. W związku z nieustannym rozwojem technologii, wszelkie elementy są usprawniane i dostosowywane tak, by osoby z niedosłuchem mogły funkcjonować jak najlepiej. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie uczestnictwa w konferencjach, możesz zainwestować w urządzenia, które z łatwością będziesz podłączać do pętli indukcyjnych. Natomiast, jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez odtwarzania swojej ulubionej muzyki, możesz używać aparatu słuchowego jako słuchawek.