Dwutlenek węgla jest jednym ze składników mieszaniny gazów w powietrzu, którym oddychamy. Choć większość z nas kojarzy się z czymś szkodliwym i niebezpiecznym dla zdrowia, jego obecność w naszym organizmie jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania. Co warto wiedzieć o tym nieorganicznym związku chemicznym? Jaki ma wpływ na nasz organizm? O tym wszystkim dowiesz się w tym poradniku.
Co warto wiedzieć o CO2
Dwutlenek węgla w naturalnych warunkach to bezbarwny i niepalny gaz, charakteryzujący się lekko kwaśnym posmakiem. Jest jednym ze składników powietrza, którym oddychamy na co dzień, a jego standardowa zawartość w czystym powietrzu wynosi około 0,04%, czyli 411 ppm. Naturalnie występuje również jako składowa gazów wulkanicznych oraz innych gazów podziemnych, skał, a także jest rozpuszczony w wodzie. To również jeden z głównych elementów obiegu węgla w przyrodzie.
W organizmie człowieka powstaje podczas oddychania komórkowego. Jest to reakcja utleniania cukrów lub tłuszczy, w wyniku której powstaje niezbędna do życia cząsteczka energii ATP. Jest również wykorzystywany w procesie fotosyntezy przez rośliny.
Choć przy zbyt wysokim stężeniu dwutlenek węgla jest zabójczy, nie tylko dla człowieka, ale również większości istot oddychających tlenem, jednak jego obecność jest niezbędna dla naszego organizmu.
Działanie dwutlenku węgla na organizm człowieka
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dwutlenek węgla jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze między innymi udział w procesie uwalniania tlenu związanego z hemoglobiną w tkankach. Spadek stężenia dwutlenku węgla poniżej 5% utrudnia ten proces, powodując niedotlenienie komórek. Hipokapnia to zjawisko obniżonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi. To jednak nie wszystko CO2 jest niezbędnym elementem do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w naszym ciele. Rozszerza również `naczynia krwionośne usprawniając krążenie i transport tlenu do wszystkich komórek.
Warto jednak pamiętać, że zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla, przy jednoczesnym spadku zawartości tlenu jest niezwykle szkodliwe i może stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Dochodzi do zakwaszenia organizmu, które jest podstawą wielu różnych zaburzeń i chorób. Wyższe dawki dwutlenku węgla prowadzi do hiperkapnii, czyli zbyt wysokiego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi powodujących niedotlenienie organizmu i uszkodzenie narządów wewnętrznych.
Dlatego też właściwa równowaga stężenia dwutlenku węgla oraz tlenu jest tak niezwykle istotna dla naszego zdrowia.
Pozytywne działanie dwutlenku węgla w normobarii
Komora normobaryczna to specjalna kapsuła, w której panują warunki opracowane w toku wieloletnich badań. Choć skład powietrza atmosferycznego i panujące ciśnienie są dla wszystkich prawidłowe, okazało się jednak, że zmiana ciśnienia oraz procentowej zawartości poszczególnych gazów w powietrzu może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Właśnie dlatego w komorze normobarycznej panuje wyższe ciśnienia atmosferyczne wynoszące 1500 hPa oraz zwiększono stężenie tlenu do 40%, dwutlenku węgla do 2% oraz wodoru cząsteczkowego do 0,5%.
Wyższe ciśnienie umożliwia lepsze przenikanie tlenu przez tkanki organizmu. Większe stężenie dwutlenku węgla zaś rozszerza naczynia krwionośne, również te najmniejsze włosowate, umożliwiając dotarcie natlenionej krwi do wszystkich zakamarków naszego ciała i komórek. W efekcie tlenoterapia wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie, między innymi:
- Poprawia reakcje odpornościowe, wzmacniając organizm w walce z patogenami;
- Polepsza kondycję fizyczną i wytrzymałość,
- Usprawnia funkcje mózgowe, myślowe i poznawcze.
Dzięki temu terapia tlenowa w komorze normobarycznej może być doskonałym wsparciem w leczeniu różnych schorzeń oraz w rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej czy onkologicznej. Więcej na temat korzystnego wpływy sesji w komorze barycznej znajduje się na stronie https://lifechamber.pl/korzysci/.
Zastosowanie dwutlenku węgla w medycynie estetycznej
W latach 30 XX wieku zaczęto wykorzystywać dwutlenek węgla do miejscowego leczenia różnych zaburzeń niedokrwiennych czy pourazowych. Z czasem metoda karboksyterapii zyskała na popularności i jest powszechnie stosowana w medycynie estetycznej, przynosząc wiele korzyści.
Karboksyterapia polega na iniekcji czystego dwutlenku węgla w różne warstwy skóry lub podskórnie, za pomocą specjalistycznej aparatury zakończonej cienką igłą. CO2 działa wielowymiarowo, między innymi:
- Rozszerza naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie;
- Poprawia natlenienie i odżywienie komórek;
- Rozbija tkankę tłuszczową;
- Stymuluje tkankę skórną do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny.
Właśnie dlatego karboksyterapia jest zalecana w przypadku takich problemów jak:
- Cellulit, rozstępy i blizny;
- Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w trudnych do wyćwiczenia miejscach;
- Łuszczyca;
- Zmarszczki i worki pod oczami;
- Zaburzenia krążenia;
- Wypadanie włosów;
- Problemy ze zwiotczałą skórą po porodzie lub odchudzaniu.
Jak widać dwutlenek węgla, choć w dużym stężeniu jest toksyczny, jednak w odpowiednich proporcjach jego działanie na organizm człowieka przynosi wiele pozytywnych efektów.