Odpowiednio zachowana higiena jamy ustnej pozwala na radość z pięknego i zdrowego uśmiechu. A przecież wiadomo, że nie tylko o estetykę w tym przypadku chodzi. Zdrowe zęby to podstawa utrzymania zdrowia. To właśnie przez uszkodzone dziąsła i przyzębia do krwiobiegu dostają się groźne bakterie.
W momencie, gdy pacjent nie przestrzega zasad higieny jamy ustnej, niezbędna jest reakcja specjalisty – stomatologa. Dobrym wyborem jest wizyta w renomowanej placówce. Dentysta Lublin oferuje zabiegi i konsultacje osobom, u których pojawiły się pierwsze oznaki demineralizacji szkliwa oraz powstały stałe przebarwienia.
Utrzymanie higieny jamy ustnej
Zdecydowanie warto każdego dnia zwracać uwagę na nasz stan uzębienia oraz przeciwdziałać próchnicy i stałym przebarwieniom. Z takiego zachowania wynikają bardzo pozytywne skutki w postaci świeżego oddechu (jeżeli twoja higiena jamy ustnej jest prawidłowa a nadal masz problem z nieświeżym oddechem, być może jest to objaw halitozy). Codzienne mycie zębów nie pozwala rozwinąć się próchnicy a jednocześnie pozwala zachować zdrowe dziąsła. Również zmniejsza się ryzyko zachorowania na paradontozę i unika bolesnych objawów związanych z tym schorzeniem.
Dzieje się tak, ponieważ podczas szczotkowania zębów (warto wybrać odpowiednią szczoteczkę) usuwamy bakterie znajdujące się w złogach zębowych oraz trudno dostępnych miejscach. A jak wiemy, mniej bakterii w ustach to mniejsze ryzyko chorób związanych nie tylko z jamą ustną ale także z układem krążenia. Do układu krążenia bakterie dostawać się mogą przez niewielkie rany i szczeliny znajdujące się przy trzonach zębów.
Domowe sposoby (czyli codzienne szczotkowanie zębów) może nie wystarczyć. Dlatego powinniśmy wybrać się do dentysty – wizyta w Stomatolog Lublin będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
W czym pomoże specjalista stomatolog?
Przede wszystkim wizyta u stomatologa oznacza ogólną ocenę stanu naszego uzębienia jak i całej jamy ustnej. Dobry dentysta przeprowadzi instruktaż z dbania o higienę jamy ustnej. W razie konieczności usunie kamień nazębny i zebrany osad za pomocą ultradźwięków. W celu pozbycia się kamienia przydatnym zabiegiem jest również piaskowanie zębów. Po dobrze wykonanym piaskowaniu należy zęby wypolerować i przeprowadzić proces fluoryzacji. Tego właśnie powinniśmy się spodziewać w dobrym gabinecie stomatologicznym.
Na czym polega zabieg piaskowania?
W przypadku wystąpienia osadu nazębnego, kamienia, ciemnych plam i przebarwień dentysta zaleci piaskowanie szkliwa. Jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna czynność, dzięki której zauważymy widoczne zmiany.
Skaling u stomatologa
Jest to kolejny zabieg, potrafiący poradzić sobie z bardzo trudnymi do usunięcia złogami znajdujących się na zębach. Aby wykonać skaling, niezbędny jest aparat ultradźwiękowy. Bez problemu poradzi sobie nawet z najtwardszym kamieniem nazębnym. Pozostawia szorstką powierzchnię, więc niezbędne jest jej wygładzenie za pomocą innych przyrządów stomatologicznych. Skaling jest bardzo skuteczny i przede wszystkim ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej.
Po zabiegu piaskowania i skalingu należy przeprowadzić fluoryzację w celu wzmocnienia szkliwa zębów. Bezboleśnie i trwale pozwala na zapomnienie o chorobie próchnicowej na długi czas. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaniechać mycia zębów i codziennego dbania o higienę jamy ustnej.
Źródło: idealmed.com.pl