× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
alkoholizm
Gdzie szukać pomocy

Program HALT – na czym polega?

Alkoholizm jest główną przyczyną wielu osobistych i rodzinnych tragedii. Dlatego też leczenie tego uzależnienia jest od wielu lat przedmiotem badań psychologów, którzy we współpracy z trzeźwiejącymi alkoholikami wciąż pracują nad nowymi metodami wspomagającymi leczenie alkoholizmu. Program HALT uznawany jest za osiowy element filozofii zdrowienia, obok programu 12 kroków – na czym właściwie polega?

Czym jest i jak powstał program HALT?

HALT powstał w ruchu Anonimowych Alkoholików. Walcząc o każdy dzień w trzeźwości, przekonali się oni, że głód, złość, samotność i zmęczenie to najwięksi wrogowie trzeźwiejącego alkoholika. HALT, to pierwsze litery angielskich słów określające tychże wrogów:

  • Hungry: głodny;
  • Angry: zły, rozgniewany;
  • Lonely: samotny;
  • Tired: zmęczony.

Trzeźwiejący alkoholicy na własnych przykładach przekonali się, że każdy z tych czterech stanów, może odwrócić uwagę od trzeźwości – ich głównego celu.

HALT a uzależnienie od alkoholu

Każdy z nas doświadcza czasem któregoś z czterech niekorzystnych stanów, które składają się na nazwę programu. Bywa, że naraz bywamy głodni, rozdrażnieni, samotni i zmęczeni, a przecież nie zostajemy przez to alkoholikami. Odwrotnie – to uzależnienie od alkoholu sprawia, że stany te są dla alkoholika bardziej niebezpieczne w utrzymaniu trzeźwości, niż dla osoby zdrowej. Alkoholik przez cały czas aktywności swojej choroby radzi sobie z nieprzyjemnościami sięgając po kieliszek. Tymczasem z głodem, złością, samotnością i zmęczeniem można sobie poradzić, zapobiegając powstaniu nieprzyjemnego napięcia potęgującego chęć sięgnięcia po kieliszek. Program HALT to zbiór wskazówek, jak tego dokonać.

Unikaj uczucia głodu

Głód jest znanym od zawsze źródłem stresu. Nieprzyjemne ssanie w żołądku sprawia, że cierpimy. Podczas gdy dla człowieka nieuzależnionego, bardziej naturalne jest zjedzenie kanapki, dla alkoholika najlepszym znanym sposobem na szybkie złagodzenie cierpienia jest napicie się. Dlatego zwłaszcza w okresie trzeźwienia, bardzo ważne jest regularne i racjonalne odżywianie się.

Unikaj rozdrażnienia

Znane jest powiedzenie “jak głodny, to i zły”. Rzeczywiście, złość bardzo często pojawia się w czasie, gdy jesteśmy głodni, ale bez względu na jej przyczynę, trzeźwiejący alkoholik powinien za wszelką cenę unikać rozdrażnienia. Pomaga “wygadanie się” życzliwej osobie, spacer oraz aktywność fizyczna, podczas której rozładowujemy w zdrowy sposób agresję.

Nie unikaj towarzystwa, a raczej szukaj kontaktu z innymi

Wielu alkoholików wyznaje, że sięga po kieliszek najczęściej właśnie z samotności. Chęć pobycia przez jakiś czas samemu ze swoimi myślami jest jak najbardziej naturalna. Izolowanie się z powodu strachu przed odrzuceniem, bądź właśnie poczucie odrzucenia przez rodzinę i przyjaciół jest czymś zupełnie innym. Prowadzi do smutku i użalania się nad sobą, które prowadzą do stanu, na który znów najlepszym lekarstwem w oczach uzależnionego jest alkohol. Mityngi AA i kontakt ze sponsorem, czyli alkoholikiem z dużym stażem w trzeźwości, pomaga w znacznym ograniczeniu uczucia osamotnienia i smutku.

Unikaj zmęczenia

Trzeźwiejący alkoholik często wpada w pułapkę zmęczenia próbując nadrobić zawodowe zaległości z okresu picia. Szczególnie niebezpieczne jest zmęczenie psychiczne, na które znów jedynym znanym alkoholikowi lekarstwem jest picie. Alkohol daje poczucie odprężenia i fałszywy obraz własnych możliwości. Naprawdę usunąć zmęczenie może jedynie prawdziwy, trzeźwy relaks i zdrowy sen.

Leczenie alkoholizmu z sukcesem – warto stosować program HALT

Wskazówki programu HALT powstały w głowach samych doświadczonych piciem i jego konsekwencjami. Dlatego właśnie są tak trafne i skuteczne, kiedy się je regularnie i konsekwentnie stosuje. Unikając głodu, złości, osamotnienia i przewlekłego zmęczenia, trzeźwiejący tak naprawdę unikają jednego – głodu alkoholowego. Oczywiście sam program HALT nie jest jedynym cudownym lekarstwem na całe zło, jakie może popchnąć z powrotem w szpony nałogu. Jest jednak środkiem całkiem skutecznie wspomagającym trzeźwienie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Ośrodka Leczenia Alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz