× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ultrasonograf
Metody leczenia

Przenośny aparat USG czy stacjonarny ultrasonograf – co wybrać?

Współczesny rynek ultrasonografów składa się nie tylko z aparatów USG o różnym zastosowaniu i specjalizacji medycznej, ale także z możliwości zakupu ultrasonografu stacjonarnego lub mobilnego. Czym w praktyce różnią się te dwa typy aparatów USG i jaki ultrasonograf wybrać? O tym w dzisiejszym artykule.

Stacjonarny ultrasonograf – bogate możliwości konfiguracji do konkretnej specjalizacji medycznej

Klasyczny aparat USG stacjonarny od lat jest stałym obrazkiem funkcjonującym w krajobrazie klinik medycznych. Rozwój technologiczny tego typu aparatów USG powoduje, że posiadają coraz bogatsze funkcje personalizacji, a co za tym idzie możliwość dopasowania do konkretnych potrzeb klinicznych. Ultrasonograf stacjonarny, mimo ograniczonej mobilności posiada wydajne możliwości obliczeniowe, co przekłada się na wysoką jakość obrazowania ultrasonograficznego, a także możliwość obsługi wielu zaawansowanych funkcjonalności. Powoduje to, że w sytuacji, gdy badania wykonywane są w stałej lokalizacji stacjonarny ultrasonograf staje się naturalnym wyborem.

Aparat USG przenośny – wysoka mobilność sprawdzająca się w wielu zastosowaniach

Przenośny ultrasonograf to odpowiedź na potrzebę lekarzy diagnostów, dla których głównym kryterium wyboru jest wysoka mobilność aparatu USG. Dotyczy to na przykład wizyt domowych, gdzie konieczne jest przeprowadzenie badania pacjenta, nie posiadającego możliwości samodzielnego dotarcia do kliniki. Dodatkowo mobilny ultrasonograf może być stosowany również w stałym, przystosowanym do tego celu gabinecie diagnostycznym, przy pomocy specjalnego wózka jezdnego. Dzięki niemu jego zastosowanie zmienia się w typowy aparat  USG stacjonarny z dodatkową funkcjonalnością mobilności na życzenie.

Podsumowanie – przenośny aparat USG czy stacjonarny ultrasonograf – co najlepiej wybrać?

Podsumowując, wybór rodzaju ultrasonografu zależy od konkretnych czynników związanych z docelowym zastosowaniem aparatu USG w określonych warunkach klinicznych. Lekarze często zmieniający miejsce badania, lub wykonujący je w warunkach domowych powinni zdecydować się na zakup przenośnego aparatu USG. Z kolei Ci diagności, dla których ważny jest szeroki zakres możliwości klinicznych danego aparatu USG i prowadzą diagnostykę w stałym miejscu, z powodzeniem mogą decydować się na zakup stacjonarnego ultrasonografu. Poza samym kryterium mobilności należy brać pod uwagę również markę ultrasonografu, która będzie miała również kluczowe znaczenie dla zastosowanych podzespołów, a także jakości obrazowania.