× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Przepuklina przeponowa
Jama brzuszna

Przepuklina przeponowa

Klatkę piersiową od jamy brzusznej oddziela płaski mięsień nazywany przeponą (diaphragma). Przepona stanowi istotną część mięśniówki oddechowej. Ponadto bierze ona udział w wytwarzaniu tłoczni brzusznej. Przepona jest przyczepiona do mostka, łuku żebrowego i kręgosłupa lędźwiowego. Pukla się ona do klatki piersiowej dwoma wybrzuszeniami – tak zwanymi kopułami przepony.

Rozwory przepony

Pomiędzy kopułami przepony znajdują się niewielkie otwory – rozwory przepony. W pobliżu kręgosłupa przeponę przebijają: przełyk, naczynia krwionośne i pęczki nerwowe. Miejsce to nazywa się rozworem przełykowym (hiatus oesophageus)

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego?

Jeżeli przez otwór przełykowy przemieszczają się z jamy brzusznej do klatki piersiowej części żołądka lub cały żołądek albo inne narządy jamy brzusznej, to mówi się o przepuklinie rozworu przełykowego. Jest ona najczęściej występującym rodzajem przepukliny przepony. Mówiąc o przepuklinie przeponowej, zazwyczaj ma się na myśli właśnie przepuklinę rozworu przełykowego. Powoduje ona, że zwieracz wpustu żołądka nie zamyka się do końca lub wcale. Kwaśna treść żołądkowa cofa się wówczas do przełyku.

Przepuklina przełykowa objawy

– odbijanie i zgaga.

– ucisk, ból, skurcze za mostkiem lub w lewej części nadbrzusza.

– nasilenie dolegliwości podczas leżenia, schylania się lub napinania tłoczni brzusznej.

Przepuklina przełykowa przyczyny

Bywają przypadki wrodzonej przepukliny rozworu przełykowego, która nie daje żadnych lub jedynie nieznaczne dolegliwości. W innych przypadkach tuż po porodzie u noworodka mogą pojawić się duszności połączone z silnymi wymiotami. Przepuklina rozworu przełykowego znacznie jednak częściej występuje u osób starszych. Uważa się, iż jest ona wówczas spowodowana zwiotczeniem tkanki łącznej, wynikającym z naturalnych procesów starzenia się. Znaczną rolę w powstawaniu przepukliny przełykowej odgrywa również otyłość.

Przepuklina przeponowa leczenie

Przepuklinę rozworu przełykowego obecnie leczy się farmakologicznie. Lekarz przepisuje tzw. leki zobojętniające. Są to środki, które wiążą kwaśną treść żołądkową i w ten sposób zobojętniają ją. Istotnym elementem terapii jest odpowiednia dieta, a u osób otyłych również odchudzanie. Leczenie można uzupełnić o leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego.

Co można zrobić samemu?

Ponieważ dolegliwości pojawiają się głównie po obfitych posiłkach, dobrze jest przestawić się na spożywanie mniejszych porcji, ale częściej. Należy unikać potraw gorących, silnie przyprawionych i powodujących wzdęcia, a także alkoholu i napojów gazowanych. Po jedzeniu nie należy się kłaść.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Gdy tylko dostrzeże się wymienione objawy, należy udać się do lekarza. Jeżeli dolegliwości są silne i tak nie ma innego wyboru.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przede wszystkim postawi dokładną diagnozę. Niejednokrotnie wystarczy do tego już sam opis typowych objawów. W celu wykluczenia innych schorzeń żołądka, lekarz najczęściej jednak zleca wykonanie badania rentgenowskiego (przepuklina rozworu przełykowego jest dobrze widoczna na zdjęciu RTG). Następnie lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Przebieg przepukliny przeponowej

Przepuklina rozworu przełykowego daje z początku charakterystyczne objawy. Ciągłe cofanie się soku żołądkowego do przełyku i stałe podrażnienie jego ścian prowadzi z czasem do zapalenia śluzówki i trudnych do opanowania krwotoków. W końcu może dojść do skrócenia przełyku bądź jego zwężenia (stenozy).

Czy przepuklina rozworu przełykowego jest niebezpieczna?

Przepuklina przeponowa to poważne schorzenie, można z nią jednak żyć, jeśli jest odpowiednio leczona. W około dziesięciu procentach przypadków tej choroby nie da się uniknąć operacji.

WAŻNE

Jeśli u noworodka lub niemowlęcia wystąpią duszności i obfite wymioty, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Przyczyną może być przepuklina rozworu przełykowego, która wymaga natychmiastowej operacji.