Udane życie seksualne ma pozytywny wpływ na człowieka. Wydzielane podczas współżycia hormony poprawiają nastrój. Wynik to z tego, że za reakcje na zbliżenie odpowiadają te same ośrodki mózgu, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Dlatego pojawienie się lęku przed seksem jest sporym problemem. Może on bowiem skutkować poważniejszymi zaburzeniami psychologicznymi. Mimo to, psychiczna blokada seksualna jest często występującą dolegliwością, z którą się spotyka wiele osób.
Różne zaburzenia seksualne, zaburzenia pożądania seksualnego, brak orgazmu, spadek libido, brak popędu seksualnego i oziębłości seksualnej i innych zaburzeń seksualnych są źródłem frustracji w związku
Przyczyn blokady seksualnej o podłożu psychologicznym może być wiele. Mogą się one różnić w zależności od płci. Co ważne, problem ten, choć delikatny, jest możliwy do rozwiązania.
Przyczyny blokady – zaburzenia pożądania seksualnego i inne oraz ich przyczyny
Aby poradzić sobie z blokadą seksualną natury psychicznej należy przede wszystkim zrozumieć przyczynę problemu. Mogą do nich należeć między innymi:
- utrwalone zaburzenia seksualne,
- stany lękowe,
- strach przed niechcianą ciążą,
- strach przed zarażeniem chorobą weneryczną,
- niepokój związany z brakiem doświadczenia seksualnego.
U kobiet powodem blokady może być ból pojawiający się podczas stosunku. Ból podczas stosunku wynika często z przyczyn anatomicznych.
U mężczyzn natomiast mogą pojawiać się problemy z erekcją, jej osiągnięciem lub utrzymaniem, czy problemy z wytryskiem.
Niezależnie od płci dużym problemem jest brak akceptacji własnej fizjonomii. Zdarza się, że blokada seksualna jest wynikiem złych doświadczeń związanych ze współżyciem, zbyt wczesnej inicjacji lub przemocy o podłożu seksualnym.
Zaburzenia seksualne natury psychicznej – Metody leczenia
Chodź nie każdy paradygmat psychoterapii odpowiada każdemu, z pewnością psychoterapia jest metodą leczenia, która sprawdzi się w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny lęku przed współżyciem. Pomoże ona poprawić poczucie własnej wartości, zrozumienie potrzeb seksualnych, przepracować przeżyte traumy związane np. z molestowaniem czy zdradą, co wpłynie na redukcje negatywnego stosunek do współżycia.
W leczeniu lęku przed seksem można stosować farmakoterapie. Dotyczy to przyjmowania leków przeciwlękowych, jednak należy pamiętać, że takie działanie redukuje jedynie objawy problemu, jednocześnie nie wpływając na jego przyczyny.
W przypadku kobiet istotna jest specjalistyczna opieka ginekologiczna. Problemy, takie jak nieprzyjemny zapach czy nadmierny śluz, mogą być przyczyną infekcji, łatwej do usunięcia.
Dobry psycholog, nawet gdy jest pewien, że problem danego pacjenta jest z natury psychicznej, nie powinien lekceważyć problemy natury medycznej i skierować pacjenta na podstawowe i specjalistyczne badania.
Ból podczas stosunku może wynikać z wad układu rodnego, co w połączeniu z negatywnym nastawieniem może być przyczyną pochwicy czy dyspareunii. Ból przy wejściu do pochwy może także nie mieć nic wspólnego z anatomią ciała. Sama trudność psychiczna, często spowodowana przez traumę może być przyczyną następujących trudności:
- zaburzenia pożądania
- zaburzenia hormonalne
- zmniejszenie podniecenie seksualne
- zmniejszona aktywność seksualna
- problemy seksualne po porodzie (dotyczy głównie młodych matek)
- zaburzenia erekcji
Wiele z przyczyn blokady seksualnej może wymagać pracy z seksuologiem. Seksuolog jest w stanie dokładnie określić czy podłoże problemu jest psychogenne czy biologiczne, oraz pomóc zrozumieć własne potrzeby.
Terapia ogranicza się do rozmowy, jednak powinna obejmować wszystkie, nawet najbardziej wstydliwe kwestie aktywności seksualnej. Tylko wówczas terapeuta może przeprowadzić skuteczną terapię, uzupełnioną o edukację. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ w wielu przypadkach znajomość i zrozumienie problemu może pomóc w zmniejszeniu, lub nawet usunięciu objawów dysfunkcji.
Masaże a ich działania na blokady seksualne
Częstym problemem związanym z psychologiczną blokadą seksualną jest ogólne napięcie fizycznym lub psychicznym. W jego redukcji mogą pomóc masaże. Istnieje wiele rodzajów masaży.
Jednym z najpopularniejszych jest masaż klasyczny, oparty na takich technikach jak głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie. To rodzaj masażu, który ma pomóc w rozluźnieniu, odprężeniu i redukcji napięć, lub w innych przypadkach, w zwiększeniu napięci w mięśniach, które są zbyt wiotkie. Ten masaż może rozluźniać mięśnie, a ich rozluźnianie z kolei wpływa na psychikę.
Masaż tantryczny na blokady psychiczne i energetyczne
Dla osób, które maja problem z lekiem przed seksem, polecany jest masaż tantryczny. Nie jest to masaż erotyczny, wbrew szerokiej opinii.
Faktem jest, że większość „masaży tantrycznych”, które można odnaleźć w Internecie, w rzeczywistości są masażami erotycznymi, niemniej jednak określane są mianem tantrycznych. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że istnieją takie miejsca, które oferują autentyczne masaże tantryczne, pozbawione jakichkolwiek erotycznych podtekstów.
Miejsca intymne a blokada seksualna – czy nie wykluczają się?
W trakcie sesji masażu tantrycznego może być skupienie na miejscach intymnych, jednakże celem takiego masażu nie jest osiągnięcie orgazmu u pacjenta. W rzeczywistym masażu tantrycznym nie musi być skupienie na obszarach intymnych i przed rozpoczęciem sesji osoba poddana masażowi jest pytana o swoje granice. Jeśli wyraża życzenie, aby nie było skupienia na miejscach intymnych, to to zostaje uszanowane, a granice podczas masażu mogą być dowolnie zawężone, lecz nie rozszerzone. Tylko taki sposób postępowania może zapewnić bezpieczeństwo i komfort dla osoby korzystającej z masażu.
Skupienie na miejscach intymnych (masaż yoni) nie jest „masażem” – jest to mappingiem. Czyli specyficzny rodzaj ucisków i rozciągań w tkankę łączną, mięśni, itp.
Przebieg masażu tantrycznego ma wpłynąć na rozwój, dotyczący odczuwania zmysłów i emocji oraz umiejętności korzystania z chwili obecnej.
Masaż tantryczny może pomóc w oblokowaniu się przed seksem z kilku powodów:
- przyczynia się do regulacji układu nerwowego autonomicznego, w szczególności działania X nerwu czaszkowego, który odpowiada za regulację układu pokarmowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zgodnie z teorią poliwagalną, do relacji społecznych danej jednostki. Poprzez uspokojenie tego układu, masaż tantryczny może zmniejszyć napięcie i stres, które często powodują blokadę przed seksem.
- masaż tantryczny może pomóc w poprawie relacji społecznych z innymi osobami, w tym również w relacjach seksualnych. Poprzez zwiększenie poziomu zaufania, intymności i otwarcia się na doświadczenie masażu, osoba może nauczyć się lepiej kontrolować swoje emocje i reakcje w związku z seksem.
- masaż tantryczny może pomóc osobom z problemami z pożądaniem seksualnym. Poprzez pozytywny wpływ na regulację układu nerwowego, osoba może zwiększyć swoje libido i poprawić swoje doznania seksualne.
Osoba, która odczuwa blokadę przed seksem, może początkowo czuć trudności z zapisaniem się na masaż tantryczny. Jednak, zwłaszcza dla takiej osoby, może to być korzystne doświadczenie, ponieważ jeśli będzie miało ono pozytywny wpływ na tę osobę, blokada przed seksem może automatycznie zmniejszyć się, co przyczyni się do poprawy relacji seksualnych.
Technika Havening – terapia Havening
Jedną z alternatywnych psychosomatycznych metod leczenia jest Havening. To rodzaj terapii, która nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, a jedynie dotyku. Sesja może być przeprowadzona przez terapeutę, również zdalnie, lub samego pacjenta.
Polega ona na przywołaniu negatywnego wspomnienia w celu oceny nasilenia i zastąpienia go czymś pozytywnym np. wspomnieniem spaceru po plaży czy ulubionej piosenki. Wówczas dochodzi do dotyku ramion przy jednoczesnym skrzyżowaniu rak. Następnie pacjent ma wrócić do negatywnego wspomnienia i ponownie je ocenić by określić, czy jego odbiór się zmienił.
Ten rodzaj terapii jest szczególnie polecany dla osób doświadczających lęków czy cierpiących na zespól stresu pourazowego. W przypadku blokady przed seksem będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które mają negatywny stosunek do współżycia, wynikający z przemocy seksualnej.
Podsumowanie
Psychiczne blokady seksualne mogą wynikać z wielu czynników. Ich przyczyną mogą być negatywne doświadczenia z przeszłości, brak pewności siebie, brak wiary w swoje możliwości. Często wynika też z braku doświadczenia czy przeświadczenia o defektach swojego ciała.
Czytaj więcej o tym w artykule „Psychiczna blokada seksualna – co to i czym charakteryzuje się blokada przed seksem?„
Niezależnie jednak od przyczyny, problem ten można rozwiązać. Istnieje wiele metod leczenia, które mogą być skuteczne w każdej z wymienionych sytuacji. Pomoc psychoterapeuty, seksuologa, terapeuty Havening, czy wykorzystanie alternatywnych metod mogą przynieść pożądany skutek, takich jak prawdziwy masaż tantryczny. W przypadku bardziej złożonego problemu konieczne może być rozpoczęcie współpracy kilku specjalistów.
Ważne, by prawidłowo rozpoznać przyczynę i podjąć działania, które w możliwie największym stopniu pomogą zredukować lęk związany ze współżyciem.