× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
psychoterapia
Gdzie szukać pomocy

Psychoterapia – jak bardzo jesteśmy obciążeni społecznie?

„Kiedyś nie było psychologów i ludzie sobie jakoś radzili” – możemy usłyszeć niejednokrotnie. W tym sęk, że to nie prawda. Wysokie spożycie alkoholu w PRL-u, przemoc domowa, zerwane więzi. Gdy myślimy o powojennej Polce (może poza okresem stalinizmu) czasem zapominamy, że naród właściwie był chodzącą, wielką traumą. Osoby, które w czasie wojny były małe widziały na ulicach przemoc. Fala gwałtów, wchodzących wojsk, wywózki, wdowieństwo, strata bliskich, obozy zagłady, przesiedlenia oraz głód. Strach o życie rodziny. To nie zniknęło z dnia na dzień. Jesteśmy potomkami tych osób, które potem niekoniecznie umiały sobie poradzić w życiu.

Czy dziś mniej potrzebujemy profesjonalnej pomocy?

Dziś nie jest lepiej – jest inaczej. „Dobry dom”, pieniądze, brak biedy, a serce nienapełnione miłością przez nieobecnych rodziców. Wysokie statystyki samobójstw. Liczby mające twarze tych, których nam brakuje.

Biznesmen – w pracy osiąga nieziemskie wyniki. W domu delektuje się szklanką whisky, bo przecież trzeba jakoś odpocząć po męczącym dniu. Nie zauważa, że raczy się nią codziennie. Młodzi, którym ciężko zawrzeć małżeństwo. Samo słowo kojarzyło się z przemocowym domem. Dzieci, które dorastają w rozbitych rodzinach, (liczba rozwodów zastraszająco szybko rośnie) a tak bardzo chciałyby mieć obojga rodziców – przytulić się do nich równocześnie.

Nie jest lepiej – jest po prostu (nieco) inaczej.

Komu potrzeba pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychologa i psychoterapeuty jest przydatna (a częstokroć konieczna) w przypadku chorób psychicznych np. depresji, choroby alkoholowej. Nierzadko jest łączona z farmakoterapią. Brak wsparcia i terapii może skutecznie uniemożliwić trwałe i głębokie przepracowanie problemów a w konsekwencji zdrowienie.

Psychoterapia nie dotyczy jednak tylko osób z chorobami psychicznymi. Jest to tylko pewna część. Pomoc terapeuty jest ważna także dla osób z zaburzeniami (np. lękowymi, ADHD, etc.) i osobami przechodzącymi przez bardzo stresujące wydarzenia – np. śmierć współmałżonka.

Inną grupę stanowią osoby, które po prostu czują trudności w życiu, relacjach, związkach i chcą nad pewnymi rzeczami popracować – przykładowo nad stawianiem granic, dbaniem o swój komfort psychiczny, chcą zrozumieć lepiej współmałżonka.

A co, jeśli nie mogę się spotkać osobiście?

Nie warto wtedy odmawiać sobie pomocy. Nowoczesne technologie sprawiają, że da się ominąć tę przeszkodę. Z pomocą przychodzi pomoc psychologa online – wiele ośrodków rozwinęło tę gałąź działalności w związku z pandemią. Nie chciano pozostawiać wtedy pacjentów samym sobie – szczególnie że długotrwała izolacja dla wielu była trudnym doświadczeniem.