Badanie RTG kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej w celu sprawdzenia czy występują jakieś nieprawidłowości w kręgach.
Rentgen Kręgosłupa – Kiedy to konieczność?
Badanie RTG kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej w celu sprawdzenia czy występują jakieś nieprawidłowości w kręgach. Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego badania, RTG tego typu ma również za zadanie upewnić się, że w naszym organizmie nie pojawiły się żadne zmiany chorobowe. Niestety, wiele osób decyduje się wstrzymać z badaniami bardzo długo, nie zdając sobie sprawy jak kluczowe dla naszego zdrowia może być przeprowadzenie tego badania.
W dzisiejszym artykule omówimy zatem najważniejsze kwestie związane z RTG kręgosłupa. Sprawdzimy kiedy należy udać się na takie badanie i jak należy się przygotować. Opowiemy również w jaki sposób badania przebiega. Zdjęcie rentgenowskie to kluczowa usługa dla naszego zdrowia podkreśla specjalista w tej dziedzinie dr Elżbieta Michalska.
Dlaczego RTG kręgosłupa to dobry pomysł?
Zanim przedstawimy najczęściej występujące dolegliwości i wskazania do badania, warto wiedzieć, że badanie tego typu wykonuje się zazwyczaj na jednym z kilku odcinków naszych pleców. Wyróżniamy zatem RTG kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, piersiowego oraz krzyżowego. To od rodzaju bólu i jego umiejscowienia zależy na jaki dokładnie rentgen się zdecydujemy.
Oczywistym wskazaniem do badania RTG jest niedawny uraz, który wciąż odczuwamy. RTG kręgosłupa szyjnego wykonuje się także w przypadku kiedy cierpimy na zawroty głowy, bóle głowy lub w przypadku urazu barków czy szyi.
Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia zmian zapalnych, należy udać się na RTG kręgosłupa piersiowego. Bardzo często zleca się to badanie w przypadku zapalenia stawów kręgosłupa oraz w przypadku jałowej martwicy kości. Dodatkowo warto zapamiętać, że w przypadku skoliozy, nadmiernej kifozy piersiowej czy jakiejkolwiek innej wady postawy zaleca się wykonać RTG kręgosłupa piersiowego.
Jeśli chodzi o RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego, to najczęściej decydujemy się na ten rodzaj badania ze względu na odczuwany niemijający ból w tych właśnie okolicach.
Przygotujmy się na badanie we właściwy sposób!
Przede wszystkim należy upewnić się, że z naszego ciała pozbyliśmy się gazów bądź mas kałowych. W tym celu zachęcamy pić nie mniej niż 3 litry wody dziennie, ograniczyć posiłki do lekkostrawnych i nie spożywać błonnika w nadmiernych ilościach. Dodatkowo 24 godziny przed badaniem należy wdrożyć dietę płynną.
Bardzo ważne jest, aby na badanie zgłosić się na czczo kiedy jest rano bądź unikać jedzenia na 5 godzin przed RTG.
Przebieg RTG kręgosłupa
W zależności od badanego odcinka kręgosłupa, należy odpowiednią część kręgosłupa odsłonić i stosować się do poleceń osoby prowadzącej badanie. Istnieje szereg projekcji, w których możliwe jest wykonanie RTG kręgosłupa. Wykorzystują one inną pozycję oraz skupiają się one na innych kręgach szyjnych.
Pamiętajmy oczywiście, że w przypadku poważnego urazu bądź niepełnosprawności nie jest wymagane zajęcie odpowiedniej pozycji. Wiele zależy od rodzaju dolegliwości.