× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
rentgen poznań
Informacje

Rentgen Kręgosłupa – Kiedy to konieczność?

Badanie RTG kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej w celu sprawdzenia czy występują jakieś nieprawidłowości w kręgach.

Rentgen Kręgosłupa – Kiedy to konieczność?

Badanie RTG kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej w celu sprawdzenia czy występują jakieś nieprawidłowości w kręgach. Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego badania, RTG tego typu ma również za zadanie upewnić się, że w naszym organizmie nie pojawiły się żadne zmiany chorobowe. Niestety, wiele osób decyduje się wstrzymać z badaniami bardzo długo, nie zdając sobie sprawy jak kluczowe dla naszego zdrowia może być przeprowadzenie tego badania.

W dzisiejszym artykule omówimy zatem najważniejsze kwestie związane z RTG kręgosłupa. Sprawdzimy kiedy należy udać się na takie badanie i jak należy się przygotować. Opowiemy również w jaki sposób badania przebiega. Zdjęcie rentgenowskie to kluczowa usługa dla naszego zdrowia podkreśla specjalista w tej dziedzinie dr Elżbieta Michalska.

Dlaczego RTG kręgosłupa to dobry pomysł?

Zanim przedstawimy najczęściej występujące dolegliwości i wskazania do badania, warto wiedzieć, że badanie tego typu wykonuje się zazwyczaj na jednym z kilku odcinków naszych pleców. Wyróżniamy zatem RTG kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, piersiowego oraz krzyżowego. To od rodzaju bólu i jego umiejscowienia zależy na jaki dokładnie rentgen się zdecydujemy.

Oczywistym wskazaniem do badania RTG jest niedawny uraz, który wciąż odczuwamy. RTG kręgosłupa szyjnego wykonuje się także w przypadku kiedy cierpimy na zawroty głowy, bóle głowy lub w przypadku urazu barków czy szyi.

Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia zmian zapalnych, należy udać się na RTG kręgosłupa piersiowego. Bardzo często zleca się to badanie w przypadku zapalenia stawów kręgosłupa oraz w przypadku jałowej martwicy kości. Dodatkowo warto zapamiętać, że w przypadku skoliozy, nadmiernej kifozy piersiowej czy jakiejkolwiek innej wady postawy zaleca się wykonać RTG kręgosłupa piersiowego.

Jeśli chodzi o RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego, to najczęściej decydujemy się na ten rodzaj badania ze względu na odczuwany niemijający ból w tych właśnie okolicach.

x ray rentgen poznan

Przygotujmy się na badanie we właściwy sposób!

Przede wszystkim należy upewnić się, że z naszego ciała pozbyliśmy się gazów bądź mas kałowych. W tym celu zachęcamy pić nie mniej niż 3 litry wody dziennie, ograniczyć posiłki do lekkostrawnych i nie spożywać błonnika w nadmiernych ilościach. Dodatkowo 24 godziny przed badaniem należy wdrożyć dietę płynną.

Bardzo ważne jest, aby na badanie zgłosić się na czczo kiedy jest rano bądź unikać jedzenia na 5 godzin przed RTG.

Przebieg RTG kręgosłupa

W zależności od badanego odcinka kręgosłupa, należy odpowiednią część kręgosłupa odsłonić i stosować się do poleceń osoby prowadzącej badanie. Istnieje szereg projekcji, w których możliwe jest wykonanie RTG kręgosłupa. Wykorzystują one inną pozycję oraz skupiają się one na innych kręgach szyjnych.

Pamiętajmy oczywiście, że w przypadku poważnego urazu bądź niepełnosprawności nie jest wymagane zajęcie odpowiedniej pozycji. Wiele zależy od rodzaju dolegliwości.