× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Gdzie szukać pomocy

Reumatyzm – gdzie szukać pomocy?

Choroba społeczna numer jeden

Reumatyzm to nazwa ogólna odnosząca się aż do około 450 różnych chorób. Jak oceniają eksperci, co trzeci człowiek jest zagrożony którąś z chorób reumatycznych. W krajach wysoko uprzemysłowionych reumatyzm uchodzi za chorobę społeczną numer jeden. Na zachorowanie szczególnie podatne są kobiety między 40. a 60. rokiem życia; stanowią one prawie trzy czwarte wszystkich chorych. Chorzy na reumatyzm cierpią z powodu bólów wywołanych przez uszkodzenia narządów ruchu. Choroba może zaatakować kości, stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna albo nerwy.

Brak uniwersalnych metod leczenia

Nie ma jednej gotowej recepty na leczenie reumatyzmu. Aby daną chorobę wyleczyć lub złagodzić jej przebieg, konieczne jest postępowanie dostosowane do konkretnej postaci schorzenia. Szczególnie ważne jest, by zaufać lekarzowi i zastosowanym przez niego metodom terapii. Leczenie wymaga od pacjenta wiele cierpliwości. Jeżeli chory, rozczarowany brakiem szybko odczuwalnej poprawy, ciągle zmienia lekarzy albo wypróbowuje po kolei wszystkie możliwości leczenia, sam odbiera sobie szansę jeśli nie na trwałe wyleczenie, to przynajmniej na pozbycie się dolegliwości w najbliższym czasie. Jeśli wątpi się w skuteczność metody leczenia i w możliwość powrotu do zdrowia, to można przecież jeszcze porozmawiać z innymi dotkniętymi tą samą chorobą, chociaż nie zawsze są oni osobami właściwymi i uprawionymi do wydawania sądów.

Ważne

Reumatyzm nie tylko powoduje bóle, lecz także duże obciążenie psychiczne. Dlatego w wielu miastach powstały grupy samopomocy, dzięki którym chorzy mogą porozmawiać o swoich problemach i wspólnie podjąć próbę ich rozwiązania.

Jak leczy się choroby reumatyczne?

Reumatyzm powoduje bóle, które prowadzą do nieprawidłowego obciążenia tkanek, kręgów i stawów, a także do zbyt częstego napięcia mięśni. Najważniejszym celem terapii jest zwalczanie bólu. Leki reumatyczne, które otrzymuje pacjent, mają jednak często niepożądane działanie uboczne. Dlatego koniecznie należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza. Wielu chorym na reumatyzm ulgę przynosi także leczenie akupunkturą. Przejściowo pomagają również zastrzyki z kortyzonu, jednak prawdziwe wyleczenie dzięki nim jest tak samo niemożliwe, jak za pomocą zastrzyków z preparatów złota, nawet jeżeli metody te na jakiś czas łagodzą dolegliwości. Systematyczne stosowanie kąpieli i okładów borowinowych pomaga znacznie złagodzić ból. Przygotowują one także organizm do najważniejszego etapu kuracji reumatycznej: terapii ruchowej. Szkody spowodowane przez reumatyzm nie dadzą się wprawdzie cofnąć, jednak terapia ruchowa poprawia ruchomość stawów.  Natomiast nadmierne ich oszczędzanie pogarsza funkcjonowanie aparatu ruchowego.

Sztuczne stawy

Stawy uszkodzone przez chorobę reumatyczną można czasem zastąpić stawami sztucznymi. Ortopedzi ostrzegają jednak przed rozbudzaniem w sobie zbyt wielkich nadziei. Wielu pacjentów, mimo operacji, musi pogodzić się z bólem.

Sprzęt pomocniczy

Sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym oferują wiele urządzeń, które mogą być przydatne dla chorych na reumatyzm: na przykład szczotki do włosów z długim trzonkiem, szczypce pozwalające sięgać po przedmioty, specjalne sztućce oraz otwieracze do butelek i puszek, a także urządzenia pomocne przy pokonywaniu schodów.

Pomoc finansowa

Lekarz specjalista powinien wytłumaczyć, jaki stopień niepełnosprawności powoduje reumatyzm. Niekiedy chorzy otrzymują legitymację inwalidzką, która uprawnia do wielu ulg, na przykład korzystania ze środków transportu publicznego. Koszty leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i pobyt w sanatorium częściowo pokrywają Kasy Chorych. Jeżeli chory na reumatyzm potrzebuje codziennej pomocy, powinien zwrócić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Terapia zastrzykami z grasicy

Zastrzyki z ekstraktu z grasicy pozwalają wzmocnić system obronny organizmu, który jest znacznie osłabiony przez reumatyzm. W wielu przypadkach po terapii grasicą można całkowicie zrezygnować z podawania kortyzonu.

Adresy

Informacje o możliwościach leczenia i pomocy socjalnej można uzyskać w Kasach Chorych, Inspektoratach ZUS i lokalnych grupach samopomocy. Ponieważ w leczeniu schorzeń reumatycznych specjalizują się nie tylko szpitale, ale również wiele sanatoriów i uzdrowisk, coraz łatwiej znaleźć taką placówkę medyczną, która zaproponuje odpowiednie warunki i metody leczenia danej choroby.

Narodowy Instytut Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji

02-637 warszawa

Spartańska 1

22 670 91 00

www.spartanska.pl