Rezonans magnetyczny (RM) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą pozyskiwania obrazów wnętrza obiektów. Jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej stosowaną w medycynie do dokładnego obrazowania tkanek ludzkich (głównie miękkich), umiejscowionych w głębi ciała, niewidocznych w innych badaniach jak np. w badaniu USG. Obrazowanie (tomografia) magnetyczno-rezonansowa opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. W badaniu RM do wykonania skanu badanego narządu nie wykorzystuje się potencjalnie szkodliwych promieni rentgenowskich. Przetworzone komputerowo wyniki badania, pozwalają uzyskać dokładny, wykonany w wielu płaszczyznach obraz badanych tkanek. Duża dokładność badania RM umożliwia dokładną diagnozę i zwiększa szanse na wyleczenie pacjenta. Obrazowanie metodą RM wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
Przebieg badania rezonansem magnetycznym
Przed badaniem należy poinformować personel medyczny o wszczepionych urządzeniach elektrycznych (np. rozrusznik serca), o obecności w ciele wszczepionych metalowych implantów lub innych obcych ciał metalicznych, o ciąży, klaustrofobii i alergiach w przypadku stosowania kontrastu. Pacjent pozostawia w szatni wszystkie przedmioty elektroniczne, magnetyczne zawierające metale. Przed badaniem nie należy używać kosmetyków zawierających drobiny metalu. Przed badaniem pacjent wypełni ankietę zawierającą zgodę na badanie, dane osobowe, informację dotyczące stanu zdrowia. Samo badanie jest bezbolesne, jednak dla niektórych pacjentów przebywanie w wąskiej głośnej tubie może wiązać się ze stresem. Pacjent zajmuje pozycję odpowiednią do wykonywanego badania na wysuwanym stole skanera. Badanie wykonywane jest wewnątrz klimatyzowanego, oświetlonego, monitorowanego tunelu. W trakcie badania personel ma stały kontakt z pacjentem, który może zgłosić pogorszenie samopoczucia poprzez ściśnięcie gruszki alarmowej. Podczas kilkuminutowych sekwencji badania słyszalne są głośne stuki, dźwięki podobne do odgłosów wirującej pralki. Pacjenta wyposaża się w słuchawki ochronne lub stopery dźwięku.
Wyniki badania rezonansem magnetycznym
Badanie RM wykonywane pod nadzorem lekarzy – radiologów trwa dosyć długo, najczęściej od 20 do 60 minut. Dokładność badania, wysoka rozdzielczość uzyskanych wyników zależy od zastosowania nowoczesnych narzędzi i czasu trwania badania. Centrum Diagnostyki Obrazowej Carolina Medical Center, jako jeden z pierwszych ośrodków medycznych, wykorzystuje bardzo nowoczesną aparaturę opartą na sztucznej inteligencji (AIR RECON DL), umożliwiającą wysoką jakość badań, a jednocześnie pozwalającą skrócić czas ich trwania i zwiększenie komfortu Pacjenta. Najnowocześniejszy sprzęt do badań RM, Signa Explorer firmy GE Healthcare, pozwala usunąć szumy i wyostrzyć obraz rezonansu, a w rezultacie otrzymać dokładniejszy wynik, a więc dokładniejszą diagnozę. Pacjent dostaje wynik na płycie CD/DVD bezpośrednio po badaniu, a opis wyników można odebrać po 6 dniach po otrzymaniu powiadomienia SMS.