× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dentysta dla dzieci
Jama ustna

Rodzaje szczoteczek do zębów

Typ szczoteczki do zębów ma kolosalne znaczenie w przypadku higieny jamy ustnej. To właśnie od niej zależy m.in. stan naszego uzębienia. Ponadto, czyszczenie zębów nie tylko hamuje, ale także cofa proces demineralizacji szkliwa oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy.

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów? Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie? Warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów, należy skonsultować się ze specjalistą. Dentysta dla dzieci w takim mieście jak Poznań, z pewnością doradzi wybór konkretnego modelu nie tylko dla młodszych, ale również nieco starszych pociech.

Popularne szczoteczki manualne

To bez wątpienia najczęściej wybierany model, który od wielu lat jest używany zarówno przez dzieci, jak i starsze osoby. Choć różni producenci nieustannie starają się udoskonalić manualne szczoteczki do zębów, te zasadniczo składają się z włosia oraz uchwytu. W dawnych czasach zamiast włókien syntetycznych używano naturalnych, a rączka była wykonana m.in. z bambusa. Modele manualne cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na swoją niską ceną. W zależności od poziomu wrażliwości, można stosować szczoteczki z miękkimi, średnio-twardymi lub twardymi włóknami. Pod względem skuteczności działania plasują się na samym końcu zestawienia. Niemniej jednak są niezwykle przydatne m.in. w podróży oraz podczas wyjazdów służbowych. Decydując się na ten typ szczoteczki, warto rozważyć zakup modelu, który jest wyposażony w specjalną powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia języka. Dentysta dla dzieci w miejscowości Poznań może pomóc wybrać konkretny egzemplarz, zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza szczoteczka dziecka.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Szczoteczka tego typu została wynaleziona w latach 30. XX wieku. Ze względu na swoją konstrukcję, jest niezwykle łatwa w użyciu. Ponadto, charakteryzuje się zdecydowanie większą skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej niż tradycyjne szczoteczki. Co więcej, zastosowanie wydajnych ogniw litowo-jonowych sprawia, że urządzenie efektywnie pracuje przez długi czas i nie wymaga wielogodzinnego uzupełniania energii. Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?

  • Popularne modele oscylacyjno-rotacyjne mają okrągłą główkę, która porusza się w dwóch kierunkach. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie modele przeznaczone dla dzieci już od 3 lat. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie zębów powinno odbywać się pod nadzorem rodziców.
  • Szczoteczki soniczne różnią się od modelu oscylacyjno-rotacyjnego m.in. kształtem główki. Kolejna różnica to sposób działania. Szczoteczka soniczna drga z wysoką częstotliwością i wytwarza fale dźwiękowe.
  • W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych, jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z wysoką częstotliwością dźwięku, który nie jest słyszalny dla ludzkiego ucha. W większości przypadków jest to więcej niż 20000 Hz.

Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie modele przeznaczone dla dzieci. Różnią się one m.in. wyglądem, obsługą i niejednokrotnie wielkością. Czym jeszcze kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów? Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest szybkie, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne usuwanie płytki nazębnej. Dentysta dla dzieci w mieście Poznań zarekomenduje wybór renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem. Kolejną kwestią jest dodatkowa funkcjonalność. Nowoczesne szczoteczki mogą łączyć się ze smartfonem i monitorować cały proces czyszczenia zębów, dzięki czemu mamy nad nim pełną kontrolę. W przypadku szczoteczek elektrycznych, warto zwrócić uwagę na liczbę końcówek w zestawie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu PrimaDent z Poznania.