× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ oddechowy

Rozedma płuc

Rozedma płuc to choroba, przy której dochodzi do rozszerzenia pęcherzyków płucnych i uszkodzenia ich ścian. W pęcherzykach płucnych odbywa się proces wymiany gazowej (dwutlenek węgla – tlen). Jeśli pęcherzyki płucne przestaną funkcjonować, wówczas zdrowe obszary płuc muszą pracować na zwiększonych obrotach. Dochodzi do przeciążenia serca oraz ataków duszności u pacjenta. Rozedma płuc może być odwracalna (nieprawidłowe zwiększenie zawartości powietrza w płucach bez zmian miąższu płucnego) lub nieodwracalna (dochodzi do strukturalnych uszkodzeń płuc).

Rozedma płuc przyczyny

Zazwyczaj chorobę wywołuje szkodliwy wpływ kilku czynników równocześnie. Wyróżnia się czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszej grupy należy: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, niekorzystne czynniki związane z wykonywanym zawodem (górnicy, muzycy grający na instrumentach dętych, dmuchacze szkła), nadwaga, urazy oraz sztuczne oddychanie z zastosowaniem respiratora. Oprócz tego u niektórych pacjentów stwierdzono również genetycznie uwarunkowaną skłonność do rozedmy płuc.

Rozedma płuc objawy

– Nienaturalne powiększenie klatki piersiowej.

– Trudności w oddychaniu zwłaszcza przy wydechu.

– Odkształcenie żeber do pozycji horyzontalnej.

Rozedma płuc leczenie

Jak już wspomniano, w wyniku rozedmy płuc mogą powstać nieodwracalne zmiany chorobowe. Wtedy jedynie można leczyć powikłania oraz skutki choroby, a są to głównie infekcje dróg oddechowych, które zwalcza się antybiotykami. Pacjent przyjmuje również środki wykrztuśne. Za pomocą środków farmakologicznych leczy się także skurcze oskrzeli (spazmy) oraz niewydolność serca. Ulgę przynoszą inhalacje solankami (roztwory soli) lub olejkami eterycznymi. Bardzo ważnym objawem sygnalizującym rozedmę płuc są duszności. Jeśli w miarę upływu czasu duszności stają się coraz silniejsze i nie występują istotne wahania ich nasilenia, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że rzeczywiście chodzi o rozedmę płuc.

Czy można coś zrobić samemu?

Objawy rozedmy płuc pojawiają się zazwyczaj u osób między 50 a 60 rokiem życia. Wielu pacjentów przyznaje się potem, że przez bardzo długi okres czasu, niektórzy całymi latami cierpieli z powodu kaszlu, nie odczytując tego objawu jako alarmu ostrzegawczego. Należy jak najszybciej rzucić palenie!

Kiedy należy udać się do lekarza?

Lekarz może pomóc, ale jeszcze przed wystąpieniem rozedmy płuc. Może mianowicie zwrócić uwagę na pewne objawy, które u pac jęta nie wzbudziły większego niepokoju. Dlatego przy takich symptomach jak uporczywy lub często powracający kaszel z plwociną oraz duszności, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Nie jest tak prosto postawić diagnozę w przypadku rozedmy płuc. Właściwie może to zrobić jedynie patolog, który zbada, czy doszło do uszkodzenia tkanki. Lekarz obserwuje wygląd klatki piersiowej i osłucha płuca. Bardziej pewnych wskazówek dostarczy specjalistyczne badanie płuc, EKG, prześwietlenie rentgenowskie oraz analiza krwi.

Przebieg rozedmy płuc

Rozedma płuc jest chorobą, która zakrada się stopniowo i niezauważalnie. Chory zazwyczaj nie zauważa u siebie osłabienia pracy płuc. Jednie osoby, dla których rutyną jest wykorzystywanie rezerw swojego organizmu do maksimum (sportowcy, osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne), dosyć wcześnie zauważają niepokojące objawy.

Jak bardzo niebezpieczna jest rozedma płuc?

Rozedma płuc jest nieuleczalna, i powoduje nieodwracalne szkody w organizmie człowieka. Osobom, u których w wieku 30-40 lat (zwłaszcza u palaczy) wystąpią pierwsze objawy rozedmy płuc, lekarze dają jeszcze około 15-25 lat życia.

Jak zapobiec rozedmie płuc?

Jeśli choroba jest uwarunkowana genetycznie, nie można jej zapobiec. Należy wystrzegać się czynników sprzyjających rozedmie (przede wszystkim palenia)

WAŻNE  

Zapalenie oskrzeli i rozedma płuc mają ze sobą wiele wspólnego. Nawracające zapalenie oskrzeli może mianowicie prowadzić do rozwoju rozedmy płuc. Dlatego nie wolno lekceważyć objawów schorzeń dróg oddechowych (kaszel, odksztuszanie plwociny). Leczenia nie wolno przerywać aż dolegliwości i objawy ustąpią bez śladu