× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ oddechowy

Rozstrzenie oskrzeli

Odchodzące od tchawicy oskrzela są błoniastymi woreczkami. Przylegają one do otaczających je pierścieniowatych chrząstek, które nadają właściwy kształt i zapewniają drożność oskrzeli. Małe mięśnie są odpowiedzialne za to, aby oskrzela po silnym wydech wróciły do swojej pierwotnej wielkości. W następstwie różnych chorób, a także wskutek wad wrodzonych, oskrzela mogą tworzyć mniejsze lub większe rozszerzenia o wrzecionowatym, walcowatym lub woreczkowatym kształcie. Rozszerzenie takie to tzw. rozstrzenie (l.mn. rozstrzenia) oskrzeli. Zaburzenie pozwala zidentyfikować specyficzny obraz choroby –  występuje kaszel, któremu towarzyszą: wydzielanie krwawej i najczęściej cuchnącej plwociny, ataki gorączki, skłonność do nieżytu oskrzeli, zapaleń, gromadzenie się ropy w płucach, co w efekcie prowadzi do postępującego zaburzenia pracy płuc i serca. Rozstrzenia nie ulegają samoistnemu wyleczeniu.

Rozstrzenie oskrzeli przyczyny

Choroba występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, nic nie wiadomo o jej dziedziczności. Może powstać w wyniku infekcji wirusowej lub być skutkiem innych deformacji płuc lub polipów w jamie nosowej. Występuje u niemowląt i małych dzieci z wrodzoną chorobą gruczołów wydzielania zewnętrznego – mukowiscydozą. Przyczyną postaci nabytej choroby mogą być, oprócz ciał obcych i rozwijających się nowotworów, praktycznie wszystkie zapalenia i choroby górnych i dolnych dróg oddechowych: zapalenie zatok przynosowych, polipy, nieżyt oskrzeli, gruźlica i pylica płuc oraz infekcje, takie jak odra, grypa czy przeziębienie. Rozstrzenie jest przy tym przeważnie następstwem zwiększonego wysiłku przy odkrztuszaniu wydzieliny, kaszlu lub wydmuchiwaniu nosa i przez to zwiększonego ciśnienia powietrza w oskrzelach. Rozstrzenie oskrzeli jest szczególnie groźne, gdy ściany większej tętniczki oskrzelowej zostały już osłabione przez ognisko zapalne. Zdarza się tak na przykład na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli u osób, które od wielu lat palą papierosy. Nieżyt dróg oddechowych powoduje u nich kaszel i wykrztuszanie wydzieliny. Śluz gromadzi się w takiej ilości, że rozpycha oskrzela, powodując powstawanie rozstrzeni. Ich ściany są cienkie i słabe, gdyż w tych miejscach dochodzi do zaniku mięśni odpowiedzialnych za kurczenie się i rozkurczanie oskrzeli.

Rozstrzenie oskrzeli objawy

– Kaszel.

– Plwocina

– Odkrztuszanie krwią.

– Zmęczenie.

– Ataki gorączki.

– Duszności.

Rozstrzenie oskrzeli leczenie

Rozstrzenie oskrzeli nie może samo zaniknąć. Leczenie jest ukierunkowane przede wszystkim na zlikwidowanie objawów choroby. Najczęściej zapisuje się antybiotyki i lekarstwa przeciwzapalne, aby powstrzymać rozwijającą się chorobę. W przypadku ciężkich uszkodzeń z często występującą gorączką konieczna nawet może być operacja.

Co można zrobić samemu?

Ta choroba może być leczona jedynie przez specjalistę. Można jednak zapobiegawczo wzmocnić siły obronne organizmu. Sprzyja temu korzystanie z sauny, uprawianie sportów i częste przebywanie na świeżym powietrzu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy przez kilka dni utrzymuje się kaszel, któremu towarzyszy charakterystyczna wielowarstwowa plwocina, składająca się z wody, śluzu i  ropy, która po kilku dniach staje się cuchnąca a następnie zaczyna się w niej często pojawiać krew, wówczas powinno się iść

do lekarza. Podobnie należy postąpić, gdy odkrztusza się samą krew. Obecność krwi w plwocinie w przypadku rozstrzeni świadczy zazwyczaj o uszkodzeniu większej tętniczki oskrzelowej. Ze względu na to, że rozstrzenia z reguły są następstwem przeziębień lub choroby płuc, powinno się na wszelki wypadek już wtedy odwiedzić lekarza i nie lekceważyć nawet błahych objawów.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz osłucha i opuka płuca, zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i dalszych badań płuc, względnie oskrzeli. Może do nich należeć scyntygrafia płuc lub bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli). Ponadto zostanie zbadana próbka plwociny. Zwykle celowe jest przepisanie antybiotyków i środków przeciwzapalnych, łącznie z inhalacjami, ewentualnie także gimnastyka oddechowa.

Przebieg rozstrzeni oskrzeli

Wskutek rozstrzeni oskrzeli ograniczone są funkcje oddechowe, niektóre części płuc przestają być odpowiednio wentylowane i nie biorą udziału w dostarczaniu tlenu. Niedostateczne dotlenienie płuc wiąże się z ich niedokrwieniem. Następuje bowiem spiętrzenie krwi powracającej do serca, które jest wówczas przeciążone. W samych oskrzelach występuje krew, która gromadzi się wskutek zapalenia błon śluzowych. Krew ta musi zostać odkrztuszona. Poza tym może wystąpić rozedma płuc – wzdęcie pęcherzyków płucnych, które również prowadzi do pogorszenia funkcjonowania płuc.

UWAGA

W przypadku, gdy podejrzewa się wystąpienie rozstrzeni oskrzeli, bezwzględnie trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza. W przeciwnym razie choroba może postępować i w najgorszym wypadku doprowadzić do licznych zaburzeń funkcjonowania płuc i chronicznego niedotlenienia.