Rumień zakaźny (Erythema infectiosum acutum) jest to niegroźna choroba zakaźna występująca głownie u dzieci, najczęściej między 6 a 15 rokiem życia. Objawem są jasnoczerwone lub sinawe ogniska rumieniowe szerzące się począwszy od twarzy poprzez tułów i pośladki aż po kończyny. Charakterystyczny jest fakt, iż wysypka na twarzy jest ograniczona tylko do policzków i nasady nosa. Symptomy te określa się czasami jako tak zwany wygląd spoliczkowany. Objawom skórnym towarzyszą typowe objawy grypowe i przeziębieniowe – brak apetytu, bóle głowy, katar, osłabienie lub ból mięśni, czasami również niezbyt silne bóle stawów. Często też u pacjenta występuje uczucie rozbicia. Zazwyczaj przez pierwsze dwa dni występuje również niewysoka gorączka. Epidemie rumienia zakaźnego wybuchają raczej sporadycznie, przeważnie w odstępach wielu lat. Do wybuchów choroby dochodzi najczęściej w okresie zimowym i wiosennym w przedszkolach, szkołach i internatach.
Objawy rumienia zakaźnego
– Czerwone plamy pojawiające się przede wszystkim na policzkach i nasadzie nosa
– Następnie jasnoczerwona wysypka na rękach, nogach i pośladkach
– Później środki plam rozjaśniają się i powstają charakterystyczne obręcze
– Uczucie rozbicia
– Czasem niewysoka gorączka
– Niekiedy lekki bóle stawów
Jakie są przyczyny rumienia zakaźnego?
Chorobę wywołuje parwowirus typu B19, przy czym jak dotąd nie jest dokładnie znane działanie wirusa w organizmie człowieka. Rozprzestrzenia się ona przez drogi oddechowe. Wydaje się jednak, że ten rodzaj wirusa nie należy do groźnych, ponieważ choroba ujawnia się u mniejszości zakażonych nim dzieci.
Jak leczy się rumień zakaźny?
Nie stosuje się specjalnego leczenia, gdyż organizm zazwyczaj sam, bez problemów radzi sobie z infekcją, pod warunkiem, że nie występuje osłabienie układu immunologicznego. Z reguły lekarze zalecają, aby dziecko przez kilka dni pozostało w łóżku. Towarzyszące chorobie dolegliwości ogólne, na przykład swędzącą wysypkę, można z powodzeniem łagodzić za pomocą zasypki dla dzieci.
Czy można coś zrobić samemu?
Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli dziecko powinno leżeć, należy dopilnować, aby rzeczywiście pozostało w łóżku
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Gdy wysypka zaczyna nasilać się i dodatkowo pojawiają się u dziecka dolegliwości o charakterze ogólnym.
Jak postąpi lekarz?
Lekarz musi na początku stwierdzić, czy występujące objawy nie są oznaką innych chorób o podobnym obrazie klinicznym, takich jak różyczka, odra, płonica, choroby reumatyczne lub reumatyczne lub reakcje alergiczne.
Przebieg choroby – rumień zakaźny
Pierwszym objawem choroby jest niewysoka gorączka, lekki katar i ból głowy. Po okresie inkubacji wynoszącym od 6 do 14 dni (czasami nawet do 28 dni), pojawia się charakterystyczna wysypka. Biorąc pod uwagę rodzaj wysypki, rozróżnia się trzy fazy rumienia zakaźnego. W pierwszej fazie pojawia się wyraźnie odgraniczona wysypka na policzkach i nasadzie nosa. Po upływie 1-3 dni, w drugim stadium choroby, zmiany skórne pojawiają się także na rękach i nogach po stronie prostowników oraz na pośladkach. Wewnętrzne strony dłoni oraz stóp nie bywają zaatakowane. Dzieci, szczególnie starsze, mogą niekiedy odczuwać świąd.
Stadium nasilenia objawów
Kilka dni później chory zaczyna przechodzić trzecią, końcową fazę choroby. Środki plam skórnych zabarwiają się na kolor jasnoniebieski, przez co powstają charakterystyczne dla rumienia obręcze. Często zdarza się, że zagojona wysypka odnawia się, po czym w końcu ostatecznie zanika. Czynnikami sprzyjającymi wydają się być wystawienie na działanie promieni słonecznych, stres oraz wysiłek fizyczny.
Jak zapobiec rumieniowi zakaźnemu?
Tak jak w przypadku innych infekcji wirusowych, ni ma skutecznych metod zapobiegania rumieniowi zakaźnemu. Jedyne, co można zrobić, to chronić dziecko przed kontaktem z chorymi rówieśnikami i z zakażonymi członkami rodziny.
Ważne
Zdarzają się także przypadki rumienia zakaźnego u osób dorosłych. Na szczęście, również u nich choroba przebiega bez powikłań. Wyjątkiem jest jednak okres ciąży u kobiet, kiedy to rumień może spowodować obumarcie płodu. W razie wstąpienia opisanych objawów tej choroby u kobiety ciężarnej, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u lekarza.