Schorzenia języka


Schorzenia języka

Język jest mięśniem, na powierzchni którego znajdują się liczne gruczoły oraz narządy czuciowe. Również w ich przypadku mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia, których objawy uwidaczniają się na powierzchni języka. Jednym ze schorzeń języka jest tzw. „język geograficzny”, który przypomina swoim wyglądem mapę. Na jego powierzchni widać liczne plamy o nieregularnym kształcie. Język czarny kosmaty (lingua nigra) to określenie zmian chorobowych w formie niewielkich narośli i stwardnień na języku. Są one najczęściej czarne i przypominają maleńkie włoski. Z kolei objawami zapalenia języka są głębokie bruzdy oraz rysy na jego powierzchni. Początek zmian nowotworowych mogą być widoczne w postaci niewielkiej rany lub guzka, niekiedy otoczonych przez białą plamę.

Schorzenia języka przyczyny

Język geograficzny jest chorobą o podłożu genetycznym. Język czarny występuje wówczas, gdy dochodzi do powiększania się i nadmiernego rogowacenia pewnych komórek czuciowych

Najczęstszą przyczyną jest zakażenie grzybicze albo kuracja antybiotykowa. W tych przypadkach objawy ustępują po zakończeniu leczenia lub odstawieniu antybiotyku. Bardzo często jednak nie można określić konkretnego źródła choroby. Przyczyną schorzenia zwanego językiem bruzdowatym jest brak żelaza w organizmie. Dochodzi wówczas do zapalenia języka i powstania głębokich bruzd i rys na jego powierzchni. Raka języka z kolei wywołują  stany zwyrodnieniowe komórek błony śluzowej lub komórek czuciowych. Przyczyną procesów chorobowych mogą być w tym przypadku również stany zapalne, podrażnienie substancjami chemicznymi, dymem tytoniowym lub alkoholem.

Schorzenia języka objawy

– czarne narośla.

– czerwone plamy.

– głębokie bruzdy i rysy na powierzchni języka.

– stwardnienia.

– bolesność.

Schorzenia języka leczenie

Język geograficzny oraz język czarny nie wymagają specjalistycznego leczenia. Niedobór żelaza w organizmie, który powoduje powstawanie języka bruzdowatego, można uzupełnić, przyjmując tabletki zawierające żelazo. W przypadkach zmian nowotworowych języka konieczny jest zabieg operacyjnego usunięcia części języka. Po operacji chory zostaje poddany chemioterapii.

Czy można coś zrobić samemu?

Naloty, przebarwienia i narośla na języku można lekko zetrzeć za pomocą szczoteczki do zębów. Objawy języka bruzdowatego można złagodzić, jedząc dużo mięsa, wątróbki, szpinaku i innych potraw bogatych w żelazo.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Jeśli symptomy języka czarnego kosmatego nie ustępują po upływie kilku dni, to może to być infekcja grzybicza. Lekarz przepisze odpowiednie leki. Jeśli na powierzchni języka widać podejrzane, dotąd niezauważalne zmiany, np. białe punkciki, które nie znikają po upływie około trzech tygodni, należy koniecznie skorzystać z porady lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz dokładnie obejrzy jamę ustną. Do badania używa się specjalnej szpatułki.

Przebieg schorzeń języka

Objawy języka czarnego i geograficznego nie wywołują żadnych dolegliwości. W przypadku zmian nowotworowych języka, jeśli nie zostanie rozpoczęte leczenie, to pojawiają się trudności z przyjmowaniem pokarmu oraz ból podczas jedzenia. Przerzuty nowotworu języka mogą wystąpić w całym organizmie i atakować dowolne organy.

Jak można zapobiec schorzeniom języka?

Spożywanie produktów bogatych w żelazo pozwala uniknąć objawów języka bruzdowatego. Natomiast ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych języka można zmniejszyć unikając nadmiernych ilości alkoholu i nikotyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Więcej w Jama ustna, wikipedia
Zwłóknienie płuc

Jest to zwiększenie się ilości tkanki łącznej płuc. Proces ten zachodzi w tkance śródmiąższowej (interstitium),...

Zapalenie opłucnej

Zarówno ściany klatki piersiowej, płuca jak i otwory jamy opłucnej są otoczone cienkimi powłokami opłucnej...

Hiperwentylacja

Jak wskazuje nazwa, chodzi o nadmierną wentylację płuc spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen. Medycyna określa...

Zamknij