× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Schorzenia siatkówki
choroby oczu

Schorzenia siatkówki

Siatkówka zbudowana jest z części światłoczułej oraz tzw. części ślepej. Zadanie siatkówki polega na odbieraniu impulsów świetlnych i przekształcanie ich w impulsy nerwowe. Źródłem schorzeń siatkówki są stany zapalne, urazy mechaniczne oraz choroby naczyń krwionośnych siatkówki. Zdarzają się również rozdarcia i odklejenia siatkówki.

Przyczyny schorzeń siatkówki

Najczęstszą przyczyną są stany zapalne i choroby wewnętrzne organizmu. Przy krótkowzroczności następuje zniekształcenie gałki ocznej, co może doprowadzić do rozdarcia siatkówki. Ponadto na siatkówce mogą powstawać zmiany nowotworowe.

Objawy schorzeń siatkówki

– zaburzenia wzroku

– błyski świetlne

– niedowidzenie zmierzchowe

– nagła utrata zdolności widzenia jednego oka

– bóle oka

– zmiany w zewnętrznym wyglądzie oka, zmętnienie, rozszerzenie źrenic

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli wystąpią jakiekolwiek zaburzenia wzroku lub zmiany w zewnętrznym wyglądzie oka. Podobnie trzeba postąpić, gdy nagle przed oczami zaczynają się pojawiać jakby świetlne błyski.

Przebieg schorzeń siatkówki

Obrzęk siatkówki jest najczęściej skutkiem wstrząśnienia mózgu. Występuje wtedy zmętnienie widzenia w postaci jakby mlecznej przesłony, zdolność widzenia pozostaje ograniczona przez kilka dni. Schorzenie to nie wymaga specjalnej terapii, gdyż ustępuje po wyleczeniu wstrząsu mózgu.

Przewlekły obrzęk siatkówki towarzyszy rozmaitym chorobom wewnętrznym organizmu np. cukrzycy lub nadciśnieniu. Obrzęk zwykle znika po skutecznym wyleczeniu choroby pierwotnej.

Odkładanie się barwnika na siatkówce jest procesem zwyrodnieniowym siatkówki. Schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie, ale może wywiązać się także po przebytej odrze. Objawami choroby są: początkowo niedowidzenie zmierzchowe, później stopniowe zawężanie się pola widzenia aż po całkowitą utratę wzroku.

Nowotwór złośliwy siatkówki zwany siatkówczakiem zarodkowym występuje u dzieci. Leczenie polega na naświetlaniu oka, a w razie niepowodzenia terapii oko musi zostać amputowane.

Rozerwani siatkówki jest często skutkiem krótkowzroczności. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest widzenie świetlnych błysków. Później zaczynają pojawiać się cienie, pacjent widzi jak przez mgłę. Rozerwanie siatkówki nie jest bolesne, a leczenie polega na zastosowaniu lasera.

Jeśli siatkówka jest słabo zrośnięta ze swoją podstawą tzw. naczyniówką, wówczas może dojść do jej odklejenia. Przyczyną odklejenia mogą być również urazy oraz stany zapalne siatkówki. Leczenie polega na zespoleniu siatkówki z naczyniówką lub usunięciu ewentualnych zbliznowaceń.

Objawem zapalenia siatkówki jest jej zmętnienie, którego przyczyną jest wypływająca ciecz (surowica, krew). Pojawiają się zaburzenia wzroku na tle miejscowych stanów zapalnych oraz ogólnych zaburzeń krążenia. Lekarz przepisze środki przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać, że zapalenie siatkówki jest jedynie objawem choroby pierwotnej, która koniecznie wymaga leczenia.

Krwawienia z siatkówki są skutkiem urazów, zatruć oraz zaburzeń krążenia (np. u chorych na cukrzycę). Do objawów należą: zaburzenia wzroku, rozszerzone źrenice, a niekiedy także zmętnienie ciała szklistego. Przedłużające się krwawienia zatrzymuje się stosując techniki leczenia laserem.

Objawem zatoru tętniczego lub żylnego siatkówki jest natychmiastowa utrata wzroku. Pacjent musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, gdzie otrzyma zastrzyki ze środkami przeciw krzepnięciu krwi. Jeśli pomoc nie przyjdzie w porę, nastąpi całkowita utrata zdolności widzenia oka.

Ważne

Z chorobami oczu nie ma żartów. Należy być wręcz przesadnie ostrożnym i w razie najmniejszych zaburzeń udać się do lekarza. Dotyczy to szczególnie osób chorych na cukrzycę.