Skaling zębów to jeden z najczęściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych zabieg profilaktyczny, który ma na celu zapobiec powstawaniu i rozwojowi choroby próchnicowej zębów. Celem skalingu jest usunięcie z powierzchni zębów powstałego kamienia nazębnego. W artykule dokładniej opisujemy, dlaczego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, jakie są rodzaje skalingu oraz na czym takie zabiegi polegają.
Dlaczego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny to powstałe na powierzchni zębów, niemożliwe do usunięcia poprzez przeprowadzenie codziennych zabiegów higienicznych, złogi. Scenariusz powstawania kamienia nazębnego jest zawsze taki sam. Na początku na zębach pojawia się miękki osad, który jeżeli w porę nie zostanie usunięty, z czasem ulega mineralizacji i zaczyna twardnieć zamieniając się w płytkę nazębną. Ta również po pewnym czasie zaczyna ulegać mineralizacji i jeszcze bardziej twardnieć, zamieniając się właśnie w kamień nazębny. Kamień nazębny może występować zarówno na zębach, jak i pod dziąsłami. Kamień, który występuje na powierzchni zębów nazywany jest kamieniem naddziąsłowym, natomiast kamień występujący pod dziąsłami nazywa się kamieniem poddziąsłowym. W składzie kamienia nazębnego znajdują się przede wszystkim płytka nazębna, białka, nieusunięte w odpowiednim czasie resztki pokarmu oraz bakterie próchnicowe.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: “Na powstanie choroby próchnicowej zębów wpływ ma już płytka nazębna. Jej mineralizacja i zamiana w kamień nazębny może mieć jednak dużo poważniejsze konsekwencje. Nieusunięty w porę kamień bardzo szybko się bowiem rozwija i rozrasta. W momencie, w którym uda mu się dotrzeć do strefy pomiędzy korzeniem zęba a kością może zacząć niszczyć więzadła, spowodować rozchwianie zęba, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko jego wypadnięcia”.
Z tego względu regularne poddawanie się zabiegom usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, czyli zabiegom skalingu zębów, jest tak bardzo ważne. W zależności od rodzaju występującego u pacjenta kamienia nazębnego wyróżnia się skaling naddziąsłowy oraz skaling poddziąsłowy. Na czym polegają oba te zabiegi?
Na czym polega skaling naddziąsłowy?
Celem skalingu naddziąsłowego, jak sama nazwa wskazuje, jest usunięcie kamienia nazębnego, który zaczął gromadzić się na powierzchni koron zębów. W usuwaniu kamienia nazębnego wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, który wytwarza drgania o odpowiedniej częstotliwości oraz wodę o odpowiednim ciśnieniu. W trakcie zabiegu głowica urządzenia jest przykładana do powierzchni zębów. Wytwarzane przez urządzenie drgania oraz wypuszczana pod odpowiednim ciśnieniem woda osłabiają kamień nazębny i doprowadzają do jego stopniowego rozpadu. Po przeprowadzeniu skalingu zęby pacjenta są jeszcze dokładnie polerowane. Co sprawia, że stają się bardzo gładkie i przez jakiś czas nie będzie się już więcej na nich osadzał kamień.
Na czym polega skaling poddziąsłowy?
Nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem jest skaling poddziąsłowy. Do wykonania takiego zabiegu nie wystarczy już bowiem sam skaler ultradźwiękowy, tylko konieczne jest także zastosowanie kiretu, czyli specjalistycznego narzędzia, które umożliwia usuwanie kamienia z każdej przestrzeni w jamie ustnej. Skaling poddziąsłowy wykonywany jest bowiem w kieszonce dziąsłowej, do której nie ma już tak łatwego dostępu.
W niektórych przypadkach konieczne jest jednoczesne wykonanie skalingu naddziąsłowego i skalingu poddziąsłowego.