× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie łysienia
Metody leczenia

Skuteczna metoda leczenia łysienia

Coraz więcej osób zmaga się z problemem łysienia. Dochodzi do tego, kiedy mieszki włosowe przestają wytwarzać włosy. Wbrew pozorom, nie jest to tylko schorzenie charakterystyczne dla starszych osób, gdyż skarży się na nie coraz więcej ludzi nawet przed trzydziestym rokiem życia.

Przyczyny łysienia

Czasami przyczyną łysienia bywa stres, najczęściej są to jednak problemy zdrowotne. Najczęstszym przypadkiem jest tzw. łysienie androgenowe, czyli uwarunkowane hormonalnie. Czasami bywają to też choroby autoimmunologiczne. Zdarza się jednak, że dotknięta łysieniem osoba nie cierpi na żadne schorzenia, a jest ono po prostu uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że trzeba się z nim pogodzić. Istnieje wiele metod leczenia łysienia.

Jak walczyć z łysieniem?

Pierwszym krokiem jest wypróbowanie specjalnych wcierek, które pobudzają wzrost włosa. Aplikuje się je regularnie na skórę głowy. Inna terapia polega na serii naświetleń skóry głowy wybranymi promieniami UVA, które w połączeniu z podanymi wcześniej lekami stymulują pracę mieszków włosowych. Możliwa jest również krioterapia, czyli leczenie niskimi temperaturami. Poza wymienionymi metodami, czasami stosuje się leczenie poprzez wywołanie miejscowo alergii kontaktowej.

Co jednak, kiedy żadna z tych metod nie pomoże, albo istnieją do nich przeciwwskazania zdrowotne? Nadzieją w takich przypadkach jest przeszczep włosów metodą FUE, czyli follicular units extraction. Zaletą tej metody jest, że blizny po takim przeszczepie są bardzo niewielkie, praktycznie nie do zobaczenia gołym okiem, ponieważ przeszczepia się pojedyncze zespoły mieszków włosowych. Jest to niezwykle ważne szczególnie wtedy, kiedy ktoś preferuje strzyżenie włosów na krótko – efekt jest bardzo estetyczny. Można w ten sposób przeszczepiać także mniejsze partie owłosienia, jak brwi czy wąsy. Najlepsze wyniki osiąga się przy ciemnych, prostych i gęsto rosnących włosach. Zabieg trwa kilka godzin i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Klinika przeszczepu włosów wykonująca taki zabieg powinna posiadać certyfikowany personel oraz odpowiedniej jakości sprzęt.

Rozwiązanie – przeszczep włosów

Przeszczep włosów metodą FUE jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, a jego dodatkową zaletą jest szybka regeneracja. Zazwyczaj w ciągu 1-2 tygodni odpadają strupki, a pacjent wraca do pełnej sprawności i może normalnie pracować i uprawiać sport. Nie ma także konieczności ściągania szwów. Włosy odrastają po ok. 3 miesiącach. Po tym zabiegu włosy wyglądają naturalnie i praktycznie nie widać śladów po leczeniu.

Współczesna medycyna daje wiele możliwości leczenia osobom dotkniętym łysieniem. Zanim zdecyduje się na jedną z nich, należy skonsultować się ze specjalistą firmy Medmix.