Przeszczep włosów to jedyna skuteczna metoda eliminująca problem wypadających włosów. Efektywne leczenie łysienia to proces wymagający odpowiednich kompetencji i doświadczenia. Problem łysienia wbrew pozorom nie dotyczy tylko włosów na głowie. Przeszczepia się włosy na brwi, wąsy, rzęsy, tors, a nawet włosy łonowe.
Przyczyny wypadania włosów
Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Najczęstszym podłożem jest nadwrażliwość na działanie dihydrotestosteronu (DHT). Jest to pochodny testosteronowi związek chemiczny. Powstaje pod wpływem enzymu 5a-reduktazy. Jego działanie jest niekorzystne dla mieszków włosowych. Powoduje opóźnienie produkcji nowych włosów, a także powstawanie włosów cienkich i krótkich. W najgorszym wypadku może dojść do zaniku mieszków włosowych i wzrostu włosów. Wypadanie włosów spowodowane czynnikiem hormonalnym nazywamy łysieniem androgenowym. Poza nim istnieją także inne pobudki łysienia. Nieprawidłowości mogą wywołać: nieodpowiednie odżywianie, stres, zła pielęgnacja włosów i skóry głowy oraz choroby.
Mimo, że łysienie androgenowe kojarzy nam się z męską częścią populacji, problem ten dotyka również kobiet. W tych przypadkach wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem estrogenów. U kobiet łysienie przebiega inaczej. Zazwyczaj włosy są wybrakowane na czubku głowy lub na czole. Trzeba pamiętać, że łysienie może być objawem różnych chorób hormonalnych. Wielotorbielowatość jajników, zespół Cushinga czy guzy jajników i nadnerczy przejawiają się wypadaniem włosów. W razie wystąpienia niepokojących symptomów należy skonsultować się z lekarzem.
Łysienie powodem kompleksów
Łysienie jest krępującą sytuacją dla większości dotkniętych nim osób. Powoduje kompleksy i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, a nawet poczucie własnej wartości. Metod leczenia wypadania włosów jest bardzo dużo. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne, m. in. szampony i odżywki, a salony kosmetyczne reklamują wielorakie zabiegi. Są to jednak niezbyt skuteczne metody leczenia łysienia. Na ratunek przychodzą nam kuracje farmakologiczne oraz przeszczep włosów. Leki – finasteryd i minoksydil hamują działanie enzymu 5α-reduktazy, w efekcie blokując powstawanie dihydrotestosteronu. Stosowanie medykamentów nie jest jednak w pełni bezpieczne. Środki te dostępne są wyłącznie na receptę, ponieważ mogą powodować dotkliwe skutki uboczne. Dodatkowo na efekty kuracji można czekać nawet rok. Bardzo często po zakończeniu przyjmowania farmaceutyków wypracowane rezultaty ulegają cofnięciu. W większości przypadków lek jedynie hamuje łysienie. Łyse fragmenty skóry nie pokryją się nowymi odrostami.
Przeszczep włosów metodą FUE
Przeszczep włosów pozostaje jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem na wypadanie włosów. FUE to jedna z metod takiego leczenia. Zabieg dedykowany jest głównie pacjentom dotkniętym łysieniem androgenowym. Ten nowoczesny sposób przeszczepiania włosów polega na pobraniu mieszków włosowych ich z okolicy potylicznej głowy i przeniesieniu w miejsca dotknięte łysieniem. Sam zabieg nie jest niebezpieczny. Skóra głowy zostaje wcześniej znieczulana miejscowo, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Zanim jednak przeszczep zostanie przeprowadzony konieczna jest wcześniejsza konsultacja. Wtedy lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz oceni skórę głowy. Dzięki temu określi m. in. potrzebną do pobrania ilość mieszków. Czynności te są konieczne przed terapię. Zapewniają pacjentowi bezpieczeństwo oraz pewność że zabieg zostanie wykonany prawidłowo.