× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Smoczek dla noworodka
Macierzyństwo

Smoczek dla noworodka – TAK czy NIE?

Bardzo często smoczek jest najlepszym uspokajaczem dziecka. Noworodek, który odczuwa jeszcze silną potrzebę ssania, traktuje go jako nieodłączny gadżet. Czy smoczek jest jednak korzystny, uwzględniając rozwój malucha? Czy ma niekorzystny wpływ na zgryz, a później postępujące wady wymowy? Ile stereotypów dotyczących używania przez maluchy smoczka warto czym prędzej obalić, a które zostały potwierdzone naukowo? Dowiedz się więcej już teraz.

Smoczek do 4 miesiąca życia dziecka

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że korzystanie ze smoczka może mieć pozytywny charakter, jeśli ten jest obecny w życiu dziecka tylko przez pierwsze 4 miesiące po narodzinach. Po tym czasie najlepiej stopniowo oduczać niemowlę korzystania z tego silikonowego gadżetu.

Czas jednak obalić mit, zgodnie z którym smoczek nie powinien być podawany dziecku, którego karmienie odbywa się w sposób naturalny, czyli piersią. Jeszcze do niedawna sądzono, że ssanie smoczka może negatywnie wpływać na odruch ssania i przeszkadzać w naturalnym karmieniu. Nic bardziej mylnego. Jeśli tylko smoczek zostanie dobrany odpowiednio, nie będzie miał negatywnego wpływu na naturalne karmienie.

Smoczek do snu

Czy dziecko może zasypiać ze smoczkiem w buzi? Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Pewne jest, że jeśli ten wypadnie z buzi w czasie snu, nie należy na siłę wkładać go ponownie. Smoczek bardzo często pomaga w zaśnięciu, uspokaja dziecko, a nawet daje poczucie bezpieczeństwa. Kiedy niemowlę zapadnie w głęboki sen, zazwyczaj już go nie potrzebuje.

Czy smoczek powoduje niepożądane skutki uboczne?

Smoczki powodują wady zgryzu i zwiększają ryzyko zapalenia ucha środkowego? Nic bardziej mylnego i z tymi stereotypami również należy walczyć. Owszem, może kilkanaście lat temu tak było, natomiast dzisiaj produkcja smoczków jest na tyle zaawansowana technologicznie i poprzedzona badaniami, że takie ryzyko zostaje całkowicie wykluczone.

Jeśli dla dziecka zostanie wybrany smoczek najlepszej jakości, dopasowany rozmiarem, nie ma możliwości, aby wywoływał negatywne skutki uboczne. Warto jednak pamiętać o zachowaniu jego należytej higieny.

Co brać pod uwagę przy wyborze smoczka dla dziecka?

Jaki smoczek dla noworodka nadaje się najbardziej? Smoczek nie może być za mały ani za duży. Powinien posiadać osłonkę, która nie będzie przeszkadzać w swobodnym oddychaniu, ani nie przyczyni się do podrażnień części twarzy malucha.