× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Informacje

W jaki sposób pielęgnować rzęsy?

Rzęsy to ozdoba dla oczu. Warto zatem o nie dbać w taki sposób, aby zachowały jak najdłużej swój piękny i zdrowy wygląd. Rzęsy pełnią jednak również inne ważne funkcje. Mianowicie chronią oko przed wiatrem, zanieczyszczeniami, pyłkami i owadami dzięki czemu spojówki nie są podrażniane.

rzęsy

Rzęsy są bardzo delikatne, ponieważ mieszki włoska rzęsowego są bardzo płytko zakorzenione, w związku z tym łatwo je uszkodzić. Dlatego należy wykazywać się niebywałą ostrożnością w odniesieniu do rzęs.

Rzęsy mogą wypadać z różnych przyczyn. Mają na to wpływ: choroby, zła dieta (mocna kawa, herbata oraz alkohol wypłukują z organizmu ważne dla niego składniki), chemioterapia, zmęczenie i osłabienie organizmu oraz stres, a także zapalenie spojówek oraz łysienie placowate. Ale wypadanie rzęs nie zawsze związane jest z występowaniem powyższych przyczyn. Należy wziąć pod uwagę, że jest to także proces naturalny, ponieważ rzęsa ma swój okres życia, po którym następuje jej nieuchronny kres, czyli wypadnięcie. Rzęsa rośnie, potem kurczy się i wreszcie wypada. Zatem wypadanie pojedynczych rzęs nie powinno dziwić, ale ich nadmierne wypadanie, całymi kępkami, powinno wzbudzić niepokój. Pocieranie oczu także przyczynia się do utraty rzęs.

W przypadku kobiet, które malują rzęsy tuszem wymagana jest odpowiednia ich pielęgnacja, a proces demakijażu powinien być przeprowadzany właściwie. Codziennie przed snem należy obowiązkowo zmyć makijaż, w przeciwnym razie rzęsy narażone są na uszkodzenia i złamania. Do demakijażu oczu należy używać odpowiedniego środka, albo mleczka, albo płynu dwufazowego lub miceralnego, które skutecznie usuwają nie tylko tusz, ale także wszelkie inne zanieczyszczenia. Ważne jest także to, aby był to kosmetyk nie podrażniający oczu i bezpieczny. Jeśli dokonuje się demakijażu całej twarzy np. nakładając na nią żel lub piankę, to w pierwszej kolejności trzeba zmyć tusz z rzęs, ponieważ odwrotne czynności mogą spowodować połamanie rzęs. Zmywając oczy należy to zawsze robić delikatnie, dociskając lekko płatek kosmetyczny do rzęs, co spowoduje rozpuszczenie się tłuszczu, a następnie przesuwając go powoli w dół, ściągając tusz.

Jeśli rzęsy wypadają w nadmiernych ilościach to należy zastosować zabiegi je wzmacniające. W sklepach dostępne są olejki rycynowe, które wzmacniają i regenerują rzęsy. Po kilku tygodniach regularnego stosowania pojawiają się widoczne efekty – rzęsy są długie i gęste. Olejek rycynowy należy nakładać na noc, ponieważ utrudnia widzenie. O wiele przyjemniejsze w użyciu są odżywki do rzęs. Warto zastosować serum do rzęs, które zawiera składniki stymulujące wzrost rzęs oraz zapobiegające ich wypadaniu. Można stosować także ekstrakty roślinne, które działają łagodząco i zapobiegają podrażnieniom. Nakłada się je na powiek – zdrowa skóra wokół oczu to gwarancja pięknych rzęs. Na rynku pojawiają się także takie odżywki do rzęs, które posiadają dwa aplikatory: jeden umożliwia nałożenie substancji na rzęsy, a drugi na linie rzęs, a więc na cebulki, które są w ten sposób odżywiane i stymulowane do szybszego wzrostu.

Każda odżywka do rzęs powinna być bezpieczna i przebadana dermatologicznie, nie może podrażniać oczu i skóry wokół nich. Zawsze należy ją nakładać po wcześniejszym dokonaniu demakijażu oczu, tak aby ich zbytnio nie obciążać. W czasie stosowania kuracji warto zrezygnować z malowania rzęs – efekty będą lepsze i szybsze.