Włosy stanowią ważny aspekt naszej prezencji. Piękne i zadbane doskonale się prezentują, dodając blasku i pewności siebie. Gęste i zdrowe włosy kojarzone są z witalnością i dbałością nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o organizm od wewnątrz. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do znacznego przerzedzania się włosów oraz ich wypadania. Takie zjawisko można zaobserwować już w wieku młodzieńczym.
Czym najczęściej spowodowane jest powstawanie zakoli?
Zakola to miejsca, w których doszło do znacznej utraty włosów. To nieestetyczne puste placki na skórze głowy. Występują one zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak różnią się pomiędzy sobą specyfiką. Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się łysienia jest podłoże genetyczne. Utrata włosów jest dziedziczna. Do powstawania zakoli może przyczynić się również nadmierny stres lub przemęczenie organizmu. Ważna jest również zdrowa dieta, ponieważ niedobór witamin i składników odżywczych znacząco wpływa na kondycje mieszków włosowych. Za przyczynę łysienia można również uznać nieprawidłową pielęgnację, zaburzenia hormonalne oraz występowanie niektórych chorób, np. łuszczycy czy grzybicy. Nie bez znaczenia są również nieprawidłowości w pracy tarczycy. Chcąc ustalić dokładną przyczynę łysienia, należy udać się do specjalisty.
U kogo częściej występują zakola i w jakim wieku?
Zakola najczęściej kojarzone są z mężczyznami w średnim wieku. Jednak z tym problemem zmagają się również kobiety. Dodatkowo łysienie może pojawić się nawet w wieku młodzieńczym.
Zakola zazwyczaj związane są z łysieniem androgenowym, które dotyka ok. 60% mężczyzn. Utrata włosów może rozpocząć się już w wieku 15,16 lat i następuje przez kilka kolejnych dekad. Takie zjawisko najczęściej dotyczy Panów obciążonych genetycznie. Statystyki wskazują, że co trzeci mężczyzna w przedziale wiekowym 25-45 lat, zmaga się z utratą włosów oraz powstałymi zakolami.
Kobiety rzadziej zmagają się z wypadaniem włosów, a zjawisko to ma nieco innych charakter, niż u mężczyzn. Łysienie androgenowe typu żeńskiego występuje głównie w obszarze szczytu głowy. Włosy mocno się przerzedzają, jednak przód głowy nie łysieje. Utrata włosów może rozpocząć się już przed 20 rokiem życia, jednak najczęściej pojawia się w okolicy 40 roku życia. W tym przypadku genetyka również odgrywa ważną rolę. Innym czynnikiem mogą być zaburzenia hormonalne. Choć zakola uważa się za przypadłość wieku starszego, to pojawiają się one również w młodych osób zarówno u kobiet, jak i mężczyzn i jest to powszechne zjawisko.
Jakie są metody zapobiegania powstawania zakoli?
Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin oraz składników odżywczych. To samo dotyczy włosów, które również muszą być w odpowiedni sposób odżywione. Warto zatem dokładnie przeanalizować, jakie produkty znajdują się w naszej codziennej diecie. Do prawidłowego wzrostu włosów konieczne są witaminy: A, C, E, D oraz witaminy z grupy B, ponadto ważny jest również: cynk, selen, miedź, żelazo oraz Omega 3 i Omega 6. Składniki te w naturalny sposób występują w pożywieniu, stąd też kluczowe jest, aby w odpowiedni sposób zbilansować swoją dietę i uzupełnić o brakujące produkty.
Warto mieć na uwadze, że sama modyfikacja codziennych posiłków, może być niewystarczająca, stąd też konieczna może okazać się suplementacja bogata w biotynę, kwas foliowy oraz inne niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego porostu włosów i utrzymania ich w zdrowej kondycji. Warto również przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji. Szampon, maski czy odżywki powinny być dobierane do konkretnego typu włosów. Niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą znacząco obciążać pasma i powodować ich sklejanie się, co dodatkowo przyczynia się do powstawania zakoli. Wybierając szampon, warto zwrócić uwagę na skład. Ważne, aby nie zawierał on siarczanów, czyli SL czy SLS, które mogą wpływać na przerzedzanie się włosów oraz ich osłabianie. Piękna fryzura to także zdrowa skóra głowy, właśnie dlatego oprócz dobrze dobranego szamponu warto systematycznie stosować peeling, który usunie resztki kosmetyków, brudu czy twardej wody, które mogą zatykać mieszki włosowe lub obciążać włosy. W sytuacji, kiedy nadal zauważalne jest nadmierne wypadanie włosów, należy skorzystać z pomocy specjalisty.
Jak zagęścić włosy, gdy już powstaną zakola?
Wiele osób zmagających się z zakolami stosuje specjalistyczne preparaty, które mają za zadanie wyeliminować problem powstania nieestetycznych pustych miejsc na skórze głowy. Jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty. Coraz częściej pacjenci decydują się na metodę, jaką jest przeszczep włosów. Najczęściej jest on wykonywany nowoczesną i niezwykle skuteczną techniką FUE. Zabieg polega na pobraniu zdrowych mieszków włosowych z obszaru dawczego i wszczepieniu ich w miejsce biorcze przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji jest krótki. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla pacjenta i zawsze poprzedzony jest szczegółową konsultacją lekarską. Co ważne, metoda FUE zapewnia w pełni naturalne i przede wszystkim trwałe efekty, którymi można się cieszyć do końca życia. Zabieg dedykowany jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn z różnymi typami łysienia. Przeszczepione włosy doskonale wypełniają ubytki, w pełni eliminując nieestetyczny wygląd.
Prawidłowa dbałość i codzienna pielęgnacja, pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Stają się one silne i zdrowe, jednak w sytuacji, kiedy zauważalne jest nadmierne przerzedzanie się mieszków włosowych, należy udać się do specjalisty na konsultację.