× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
opuchniete kolana
Choroby stawów

Spuchnięte kolana – przyczyny i sposoby na zmniejszenie objawów

Spuchniętym kolanom często towarzyszy ból, podniesienie temperatury w okolicy stawu kolanowego sugerujące stan zapalny. Występują też  problemy z poruszaniem się i w efekcie znacznie spada samopoczucie. Tymczasem ze spuchniętym kolanem można sobie poradzić, trzeba tylko najpierw poznać przyczynę.

Przyczyny puchnięcia kolan

Najczęstszą przyczyną powstawania opuchlizny w rejonie stawu kolanowego, są urazy takie jak:

  • zwichnięcie
  • skręcenie
  • stłuczenie
  • przeciążenie
  • choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe

O ile trzy pierwsze z powyższych przyczyn poprzedzone są gwałtownym zdarzeniem i nietrudno się domyślić, co je spowodowało, o tyle przeciążenie kolan, czy choroba reumatyczna,  nie jest już czymś równie oczywistym. Może dochodzić do niego stopniowo i nie zawsze od razu jesteśmy w stanie się zorientować, że spuchnięte kolano jest efektem przeciążenia, bądź przewlekłej choroby. Tym bardziej, że opuchlizna często znika samoistnie i pojawia się po wysiłku fizycznym.

Domowe sposoby na spuchnięte kolanowego

Jeśli jesteśmy pewni, że spuchnięte kolana nie są efektem zwichnięcia czy skręcenia, które wymagałyby interwencji chirurga, możemy sobie ulżyć próbując zmniejszyć opuchliznę samodzielnie. Oczywiście najprościej jest zastosować jeden z preparatów do smarowania, które występują na rynku dość powszechnie i z mniejszym lub większym skutkiem pomagają zmniejszyć opuchliznę kolan, oraz pozbyć się bólu.

Istnieją też środki naturalne, stosowane skutecznie przez naszych dziadków. Choćby takie jak ziele podagrycznika. Najlepsze efekty dają okłady ze świeżych liści, ale można przykładać również zaparzony susz, który dostaniemy w każdym sklepie zielarskim.

kolano kinesiotaping
Pomocny może okazać się kinesiotaping.

Aby ból i opuchlizna nie wracały, warto jest się skonsultować z lekarzem ortopedą, który może zalecić odpowiednią rehabilitację. Nie należy lekceważyć zmian zwyrodnieniowych, które zwykle postępują i w rezultacie mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia stawu kolanowego, czyli mówiąc wprost do kalectwa.

Odpowiednia dieta i suplementacja

W przypadku występowania opuchlizny w okolicy środkowej części nóg, powinniśmy zwrócić uwagę na stan naszych stawów. Nadmierne obciążenie kolan może być powodowane przez uszkodzenie stawu skokowego kostki. W ten sposób większość pracy, która była wykonywana wspólnie, przejmuje staw kolanowy. Pomimo tego, że jest to mocny element naszych nóg, czasami nie wytrzymuje ciężaru, na który nie został przygotowany.

Dlatego bardzo ważny jest sposób odżywiania. Pamiętajmy o tym, że odpowiednią dietą i suplementacją jesteśmy w stanie zapobiec lub leczyć wiele schorzeń. Warto więc dbać o jakość jedzenia i regularnie przyjmować dobry suplement na stawy.

Objaw, którego nie wolno lekceważyć

Opuchlizna kolana może oznaczać bardzo ciężkie uszkodzenia, które mogą skończyć się nawet na trwałym inwalidztwie. Tak jest w przypadku uszkodzenia więzadeł. Do tak poważnych kontuzji dochodzi zazwyczaj podczas uprawiania sportu wyczynowego. Obserwujemy spuchnięte kolano, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, że część ścięgnista lub przyczep kości uległy całkowitemu uszkodzeniu.

Należy pamiętać, że opuchnięte kolana mogą mieć wiele przyczyn. Część z występujących z nimi w parze schorzeń jest zupełnie niegroźna. Kolejna część przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Ale opuchlizna kolan może oznaczać schorzenia, które kończą się trwałym kalectwem.