× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatologia zachowawcza lublin
Jama ustna

Stomatologia zachowawcza, który stomatolog w Lublinie ją wykona?

Diagnostyka stomatologiczna jest niezwykle ważna nie tylko dla samego wyglądu zewnętrznego naszego uzębienia. Wygląd zębów może pomóc nam w uzyskaniu informacji o naszym stanie zdrowia. Brak odpowiedniego leczenia w przypadku wystąpienia stanów zapalnych czy chorób tkanek przyzębia prowadzi do rozwoju schorzeń związanych z układem krążenia. Uszkodzone i zainfekowane bakteriami okolice przyzębia pozwalają na swobodne przemieszczanie się bakterii do krwiobiegu. Jeżeli w porę nie zgłosimy się do specjalisty z naszym problemem, pozwalamy na nasilenie się objawów związanych z zapaleniem wsierdzia, zawałem mięśnia sercowego czy nawet udaru mózgu.

Zapobieganie powstawania próchnicy

Widocznym objawem, który informuje nas o złym stanie naszego uzębienia jest pojawienie się próchnicy na zębach. Początkowo przybiera formę plam, by ostatecznie doprowadzić do powstawania ubytków w zębach. Zapobiec takiemu stanowi rzeczy może wizyta u specjalisty, pomocy powinniśmy szukać w dentysta lublin. Stomatolog nie tylko zajmie się leczeniem próchnicy ale również doradzi, w jaki sposób nie doprowadzić do podobnych problemów. Bardzo ważna jest dieta, powinno się spożywać duże ilości warzyw oraz produktów mlecznych. Zachowanie higieny płytki nazębnej możliwe jest przez spożywanie pokarmów o twardej strukturze. Twardy pokarm lub ziarenka znajdujące się w nim bardzo dobrze radzą sobie z oczyszczeniem zębów, często docierając do szczelin i trudno dostępnych miejsc.

problemy z dziąsłami
Problemy z dziąsłami mogą prowadzić do chorób układu krążenia.

Popularne zalecenie żeby ograniczyć ilość spożywanych słodyczy jest bardzo prawdziwe. Cukier znajdujący się w nich sprzyja rozwojowi próchnicy. Dlatego każdy dentysta zaleci pacjentowi, aby w miarę możliwości unikał jedzenia bardzo słodkich przekąsek.

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Ten rodzaj stomatologii skupia się na wcześniej wspomnianej profilaktyce uzębienia ale również na samym procesie leczenia objętych próchnicą obszarów. Leczenie powinno być wykonane w taki sposób, żeby nie zaburzyć walorów estetycznych jamy ustnej pacjenta. Powstałe w wyniku próchnicy ubytki wypełnia się trwałą masą a następnie specjalista stomatolog szlifuje powierzchnię nowej struktury aż do uzyskania uczucia gładkości. Również kolor wypełnienia dobiera się w taki sposób, aby uzębienie pacjenta wyglądało jednolicie. Stomatologia Lublin może pochwalić się wysoką jakością wykonywania takich zabiegów.

Pamiętaj, że nieleczona próchnica może prowadzić do obumarcia zęba a także do wielu poważnych chorób.

stomatologia lublin
Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem

Infekcja i leczenie kanałowe

Zdarza się, że infekcja dotyczy wewnętrznych struktur zęba. Wówczas niezbędne jest wykonanie zabiegu endodontycznego, co oznacza leczenie kanałowe. Najpierw dentysta usunie martwą miazgę zębową. Następnie oczyści i udrożni kanały zębowe. Dobrze udrożnione i oczyszczone kanały należy wypełnić specjalną mieszanką, która nie pozwoli na tworzenie się ubytków i nie pozwoli na powrót problemu z martwą miazgą zębową.

Podczas wykonywania leczenia kanałowego bardzo ważne jest, aby dokładnie znać rozmiar kanałów zębowych. W tym celu stomatolodzy używają specjalnego przyrządu, zwanego edometrem. Dzięki temu można stwierdzić, czy kanał zębowy nie jest uszkodzony oraz wymierzyć odpowiednią ilość potrzebnej mieszanki.

Źródło artykułu: www.impladentlublin.pl