× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Mężczyzna z problemem stulejki w gabinecie medycyny estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni
Narządy płciowe

Stulejka – czym jest i jak ją leczyć?

Stulejka jest związana ze zwężeniem otworu napletka, przez co zsunięcie go jest utrudnione lub niemożliwe. Schorzenie to występuje u dzieci i może samoistnie ustąpić do trzeciego roku życia. Jednak w przypadku kiedy problem nadal będzie występował, warto skonsultować się z lekarzem. Nieleczona stulejka może w przyszłości prowadzić do powstawania problemów natury emocjonalnej, stanów zapalnych i chorób zdrowotnych.

Sposoby leczenia stulejki

Stulejkę można leczyć bezinwazyjnie. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, stosowana u dzieci u których problem po ukończeniu trzeciego roku życia nadal występuje. Po konsultacji z lekarzem, ten może przepisać i zlecić używanie maści na bazie glikokortykosteroidów. W większość przypadków efekt jest zadowalający i nie wymaga dalszych interwencji. Jeżeli natomiast efektu nie ma, bądź pacjent zgłosi się do lekarza w starszym wieku, nieunikniony może okazać się zabieg chirurgiczny. Dzieci do zabiegu przygotowane są poprzez podanie znieczulenia ogólnego, natomiast zabieg u dorosłych wykonywany jest podczas znieczulenia miejscowego. Szczegółowy opis zabiegu stulejki można znaleźć między innymi w artykule przygotowanym przez specjalistów z Gabinetu Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów.

Plastyka napletka

Jedną z metod usuwania stulejki jest plastyka napletka. Tego rodzaju zabieg jest przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z małą wadą, czyli taką która umożliwia zsunięcie napletka zarówno podczas spoczynku, jak również w czasie erekcji, jednak powoduje odczuwalny ból i dyskomfort. Chirurg plastyczny wykonuje wówczas nacięcie wzdłuż napletka, a następnie zszywa go, rozszerzając jego ujście. Zabieg nie jest skompilowany, nie pozostawia śladów i blizn, a napletek zachowuje naturalny wygląd.

Zabieg obrzezania

Drugim rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu obrzezania, a więc procesu całkowitego usunięcia napletka poprzez wycięcie jego blaszki zewnętrznej lub jej częściowe pozostawienie – maksymalnie do 3 mm. W przypadku występowania stulejki wtórnej zaleca się usunięcie napletka w całości. Zabieg jest małoinwazyjny, w pełni bezpieczny, a przy wykorzystaniu techniki zamykania naczyń podczas operacji – niemal bezkrwawy. Po wykonaniu zabiegu zakładane są szwy rozpuszczalne i opatrunki z gazy jałowej, a pacjent już tego samego dnia może wrócić do domu.

Pielęgnacja po zabiegu usunięcia stulejki

Po zabiegu pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny, żeby nie doszło do infekcji bakteryjnej. Po każdorazowym oddaniu moczu należy zdezynfekować miejsce zabiegu. Trzeba również wykupić wskazane leki i stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać  o regularnej zmianie opatrunku oraz noszeniu bielizny z materiału przyjaznego ciału. Zalecana jest również wstrzemięźliwość seksualna na okres od 4 do 6 tygodni w celu zapobiegania powstawania urazów mechanicznych.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Nieleczona stulejka może powodować częste, nawracające stany zapalne, które z kolei mogą prowadzić do zakażenia dróg moczowych, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem nerek i dalszych problemów ze zdrowiem. Nieleczona stulejka może doprowadzić również do niepłodności, a próby podejmowania współżycia z partnerkami seksualnymi, niosą zagrożenie również dla ich zdrowia. W konsekwencji i u nich może wystąpić zapalenie dróg moczowych, stany zapalne narządów płciowych, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwór szyjki macicy.