× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kobieta podczas mezoterapii igłowej
Choroby skóry

Sucha skóra od kaloryferów – jak sobie z nią radzić?

Zima to trudny czas dla skóry. Narażona na działanie nie tylko mrozu i zimnego wiatru, ale również wysokiej temperatury emitowanej przez kaloryfery – staje się podrażniona, sucha, a nawet pękająca. Dlatego w tym okresie wymaga szczególnej domowej pielęgnacji i profesjonalnych zabiegów wykonywanych w klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie problemy może sprawiać bardzo sucha skóra,
  • jak na co dzień pielęgnować skórę suchą,
  • jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą okazać się przydatne.

Sucha skóra sprawia sporo problemów pielęgnacyjnych. Jest matowa, szorstka w dotyku, a po myciu staje się ściągnięta. Czasami widać na niej naczynia krwionośne. Do tego jest bardzo wrażliwa na działanie różnych czynników zewnętrznych: zanieczyszczeń, wiatru czy mrozu. Bardzo sucha skóra szybciej się starzeje – o wiele wcześniej niż w przypadku skóry normalnej czy tłustej stają się na niej widoczne zmarszczki.

Sucha skóra czasami jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi – u niektórych osób ochronny płaszcz lipidowy naskórka jest bardzo cienki, więc z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć. Sucha skóra twarzy czy przesuszona, pękająca skóra na dłoniach może być przede wszystkim spowodowana niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: ostrym słońcem, wiatrem, mrozem czy gorącym, suchym powietrzem będącym skutkiem dogrzewania pomieszczeń przez kaloryfery. Bywa także efektem niewłaściwej pielęgnacji oraz skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Sucha skóra – jak ją pielęgnować?

Skóra wysuszona przez działanie kaloryferów potrzebuje szczególnej pielęgnacji, która powinna obejmować:

  • stosowanie nawilżających i natłuszczających kosmetyków wiążących wilgoć w warstwie rogowej skóry i chroniących ją przed dalszą utratą wilgoci,
  • używanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, co najmniej SPF 30, zabezpieczającymi ją przed działaniem słońca (całkiem mocno oddziałuje ono także zimą),
  • używanie kremów z naturalnymi składnikami (wyciągami roślinnymi, olejami, ceramidami, emolientami), pozbawionych parabenów, alkoholu i sztucznych zapachów,
  • stosowania do demakijażu emulsji i mleczek przeznaczonych do skóry suchej, które nie naruszają warstwy ochronnej naskórka,
  • regularnego usuwania martwego naskórka przy pomocy delikatnego peelingu chemicznego.

Mezoterapia z kwasem hialuronowym na suchą skórę

Oprócz codziennej pielęgnacji w walce z przesuszoną przez kaloryfery skórą mogą pomóc profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest mezoterapia kwasem hialuronowym. To zabieg, który polega na podaniu w głąb skóry (przy pomocy cieniutkiej igły) środków zawierających określone substancje aktywne. W przypadku silnie przesuszonej, napiętej skóry z widocznymi oznakami starzenia tą substancją może być kwas hialuronowy. W naturalny sposób występuje on w ludzkim organizmie, odpowiadając m.in. za nawilżenie, jędrność i elastyczność skóry. Z biegiem czasu jednak kwasu hialuronowego w organizmie ubywa, co szybko odbija się na kondycji cery. Jego braki można uzupełnić mezoterapią syntetycznego kwasu hialuronowego – skóra staje się wówczas zregenerowana, nawilżona i wygładzona, znikają drobne zmarszczki, a twarz wygląda na młodszą i wypoczętą.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym Regeneris

Innym zabiegiem, który poprawi kondycję osłabionej i suchej skóry, jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta – niewielką ilość pobranej krwi żylnej umieszcza się w specjalnej wirówce. W procesie wirowania oddzielają się poszczególne składniki krwi, w tym osocze. Są w nim zawarte duże ilości płytek krwi o działaniu regenerującym, pobudzającym naturalne procesy naprawcze oraz stymulującym produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek. Uzyskany koncentrat przy pomocy igły wstrzykuje się w określone partie ciała – na twarz, szyję, dekolt czy dłonie. Uwalniane czynniki wzrostu stymulują produkcję nowego kolagenu, poprawiają elastyczność i napięcie skóry, przywracają jej blask i estetyczny wygląd .

Oczywiście zawsze warta polecenia jest konsultacja z lekarzem specjalistą – dermatologiem lub medycyny estetycznej. Może on pomóc m.in. w doborze zarówno odpowiednich zabiegów nawilżających, jak i kosmetyków do codziennej pielęgnacji cery. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie polecamy serię naszych specjalistycznych kremów, zawierających w składzie wyjątkowe składniki aktywne: liofilizowany colostrum bovinum o silnych właściwościach regenerujących, kwas hialuronowy, naturalny kolagen oraz EGF (naskórkowy czynnik wzrostu). To profesjonalna pielęgnacja skóry, którą każda pacjentka może mieć teraz w zasięgu ręki!

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla skóry, ale można sobie w tym czasie pomóc – nowoczesna medycyna estetyczna ma sposoby na to, by nawilżyć i poprawić kondycję nawet bardzo suchej cery!