Sucha skóra u niemowlaka może powodować u niego duży dyskomfort. Aby temu zapobiec, warto poznać jej dokładne przyczyny i wiedzieć, w jaki sposób odróżnić od niej atopowe zapalenie skóry u niemowląt, które stanowi bardzo częstą dermatozę wśród maluszków. Sprawdź, z jakich kosmetyków korzystać, aby zapobiec suchej skórze u swojego dziecka.
Sucha skóra u niemowlaka – najczęstsze przyczyny
Skąd bierze się sucha skóra u niemowlaka? Warto pamiętać, że skóra noworodka jest bardzo cienka, a jej ochronna warstwa hydrolipidowa nie jest jeszcze w pełni wykształcona, aby dobrze spełniać swoją rolę. Z tego względu jest ona o wiele bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wpływ na przesuszenie skóry niemowlaka mają także zbyt długie kąpiele oraz stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji.
Łuszcząca się skóra u niemowlaka
Łuszcząca się skóra u niemowlaka to kolejny częsty problem, występujący razem z suchą skórą. Zwykle pojawia się na brzuszku lub przegubach rączek czy nóżek. Warto jednak pamiętać, że jest to całkowicie naturalne zjawisko związane z życiem płodowym dziecka. Skóra malucha, będąc w tak długim kontakcie z wodą, ulega rozmoczeniu, co określa się także jako macerację. Stąd tuż po urodzeniu skóra malucha może zacząć się łuszczyć.
Jakie kosmetyki należy stosować, aby sucha skóra u niemowlaka nie stanowiła problemu? Przede wszystkim warto sięgać po delikatne produkty do kąpieli, które będą pozbawione mydeł i jego pochodnych – to składniki, które bardzo przesuszają naskórek. Zarówno podczas, jak i po kąpieli warto wybierać produkty, które będą wykazywać się działaniem ochronnym i natłuszczającym, jak emolienty.
Tym, czego należy unikać w przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci, jest alkohol, mydło i jego pochodne (np. SLS), sztuczne barwniki, konserwanty czy kompozycje zapachowe. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po produkty zawierające certyfikaty potwierdzające naturalny, nietoksyczny skład oraz to, że mogą być stosowane u noworodków już do pierwszego dnia życia.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak je rozpoznać?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to częsta choroba skóry o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Jej całkowite wyleczenie niestety nie jest możliwe, ale jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i zdiagnozowana, przy odpowiedniej pielęgnacji jej objawy nie będą się nasilać i może dojść do ich wyciszenia. Do najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt zaliczamy:
- uczucie silnego świądu, które sprawia, że maluch jest niespokojny, źle reaguje na dotyk, jest rozdrażniony i płaczliwy;
- zauważalne zaczerwienienie;
- silne łuszczenie i pękanie naskórka;
- obecność krostek i pęcherzyków.
Leczenie atopowego zapalenia skóry odbywa się głównie przy pomocy dermokosmetyków, które będą natłuszczać skórę malucha i przede wszystkim zadbają o odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Ważna jest oczywiście regularność w ich stosowaniu, co pozwoli na jak najszybsze zredukowanie symptomów.