× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Suplementacja
Dieta

Suplementacja – dlaczego warto o niej pamiętać?

Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest właściwe odżywianie. Jednak nawet przestrzegając zasad zdrowego żywienia i wybierając nieprzetworzone produkty pochodzące z ekologicznych upraw, rzadko będziemy w stanie dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników. Dlatego tak ważne jest to, by pamiętać też o prawidłowej suplementacji. Tę najlepiej stosować w oparciu o zalecenia lekarskie. Czasem z uwagi na strefę klimatyczną, w której żyjemy, konieczne jest uzupełnianie witaminy D3, innym razem także innych składników.

Do niedoborów w organizmie człowieka może przyczyniać się wiele czynników. Duży wpływ ma tutaj styl życia. Intensywne treningi, stres, czy przemęczenie mogą wpływać na nas negatywnie i pozbawiać wielu cennych i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu związków.

Dostępne na rynku suplementy pozwalają uzupełniać te niedobory i przywracać równowagę w organizmie. Należy jednak przyjmować je z rozwagą i zawsze wybierać preparaty ze sprawdzonego źródła.

Witamina B12

Choć wiele osób może o tym nie pamiętać, suplementacji wymaga często witamina B12. Powinny pamiętać o niej przede wszystkim osoby, które rezygnują ze spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Na niedobory narażeni są między innymi weganie oraz wegetarianie. Dlatego suplementację bardzo zaleca się przy przejściu na dietę bezmięsną.

Witamina B12 zawiera w swojej budowie kobalt, stąd nazywana jest również kobalaminą, a czasem także czerwoną witaminą. Jej prawidłowy poziom jest bardzo ważny dla właściwego działania układu krwionośnego. Wzmacnia też układ nerwowy i dobrze wpływa na koncentrację. Jej niedobór może zaburzać jasność umysłu i powodować osłabienie organizmu.

Witaminę B12 wzbogaconą o kwas foliowy oferuje NajlepszyAloes.pl – sklep specjalizujący się nie tylko w suplementach witaminowych, ale także w wysokiej jakości preparatach aloesowych marki Forever, która jako pierwsza na świecie uzyskała certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu za aloes przeznaczony do picia.

Witamina D

Kolejnym ważnym składnikiem, który bardzo często wymaga suplementacji, jest witamina D. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Przede wszystkim ma duży wpływ na prawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci, stąd często suplementacja zalecana jest właśnie u najmłodszych. Jednak również osoby dorosłe i starsze powinny pamiętać o uzupełnianiu jej braków. Prawidłowy poziom witaminy D chroni przed wieloma chorobami. Może zapobiegać między innymi nadciśnieniu i chorobom serca. Warto jednak pamiętać, że szkodliwy może być również jej nadmiar. Dlatego należy przestrzegać wskazań na opakowaniu i nie przekraczać zalecanych dawek.

Kwasy omega

Poza witaminami i minerałami bardzo istotna jest również suplementacja kwasów omega, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 powinny być dostarczane do organizmu nie tylko w odpowiedniej ilości, ale również w odpowiednich proporcjach. Każdy z nich pełni w organizmie nieco inną rolę, a zaburzenie właściwej proporcji między nimi albo niedobry mogą wpływać negatywnie na jego funkcjonowanie. Kwas omega-3 i kwas omega-6 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie potrafi samodzielnie syntetyzować. Należy więc dostarczać je wraz z pożywieniem albo suplementować. Nieco inaczej wygląda sytuacja z kwasem omega-9, który jest kwasem jednonienasyconym i może być wytwarzany przez organizm człowieka. Jednak i w tym przypadku często mamy do czynienia z niedoborami, które wymagają dostarczania tego składnika z zewnątrz.

Suplementacja jest często jedynym sposobem na zapewnienie organizmowi właściwego poziomu niektórych istotnych dla jego funkcjonowania składników. Okazuje się bowiem, że nawet odpowiednio zbilansowana dieta może nie być tu wystarczająca.