Granica pomiędzy świądem skóry a innymi odczuwalnymi objawami, jak pieczenie czy łaskotanie, jest płynna. Na bodziec reagujemy automatycznie, drapiąc się. Dzięki temu swędzenie mija jednak tylko na krótki czas, aby później tym bardziej się nasilić. Istnieje wiele najróżniejszych chorób, które mogą wywołać świąd. Oto niektóre z nich:
Egzema (wyprysk)
Ten stan zapalny skóry powstaje najczęściej pod wpływem czynników zewnętrznych. Do najczęstszych objawów egzemy, obok silnego swędzenia, należy zaczerwienienia skóry, tworzenie się pęcherzyków, które pękając mogą prowadzić do infekcji.
Żółtaczka
Najpierw na żółto zabarwiają się gałki oczne, a następnie skóra. Kolejnymi symptomami obok świądu są zmęczenie, chudnięcie i brak apetytu.
Hemoroidy
Swędzenie i sączenie w okolicy odbytu to pierwsze objawy tej choroby, w przypadku której dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w odbytnicy.
Zaburzenia nerwicowe
W bardzo wielu przypadkach świąd jest objawem towarzyszącym najróżniejszym stanom pobudzenia, zaburzeniom nerwicowym i wielu chorobom psychicznym.
Schorzenia nerek
W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania nerek i związanego z nim podwyższenia poziomu mocznika we krwi powyżej normalnego poziomu, świąd obejmuje często nawet cale ciało i może być pierwszą oznaką schorzenia nerek.
Pokrzywka
Tę wysypkę skórną wywołują alergie, czyli nadwrażliwość na określone substancje. Towarzyszące wysypce bąble pokrzywkowe – płaskie, na ogół białawe pęcherzyki, otoczone są zaczerwienieniem, jak po dotknięciu pokrzywy. Podobnie jak w przypadku innych wysypek towarzyszy im silne swędzenie.
Świerzb, wszawica i ukłucia owadów
Świerzbowiec ludzki drąży w naskórku długie korytarze, które na zakażonych częściach ciała (najczęściej są to ręce) można rozpoznać jako cienkie linie. Świąd staje się prawie nie do zniesienia. Także ukłucia wszy oraz komarów powodują silny świąd, prowadzący nawet do bólu.
Cukrzyca
Cukrzyca objawia się najpierw silnym pragnieniem. Dodatkowo pojawić się może lekki świąd. U osoby młodej, która zachorowała na cukrzycę, objawy rozwijają się bardzo szybko. Znacznie wolniej natomiast ujawnią się w przypadku tak zwanej cukrzycy wieku starczego, na którą można zachorować po około 50. roku życia.
Ospa wietrzna
Dla dotkniętego tą chorobą wirusową dziecka świąd jest najczęściej trudny do wytrzymania. Mimo to obowiązuje zasada: Nie należy się drapać! Rozdrapane strupki często pozostawiają nieładnie wyglądające blizny.
Alergie
Uczulenie na określone substancje, na przykład pyłki kwiatowe, środki piorące czy kosmetyki powoduje często swędzenie oczu lub skóry. Świerzbiączka, podobna w objawach do wyprysku, często towarzyszy astmie.
WAŻNE
Nadmierna higiena także może być przyczyną świądu. Świąd może wystąpić W przypadku suchej, szorstkiej skóry, którą można nawet uszkodzić przez zbyt częste mycie.
Rady dla osób cierpiących na świąd
– Nawet jeżeli swędzenie jest silne, nie wolno się drapać, ponieważ podrażnienie jeszcze bardziej się nasili.
– Istnieje cały szereg dostępnych bez recepty maści przeciwko świądowi (na przykład na ukłucie owadów), jak również zasypek i nalewek.
– Skuteczne może być też przemywanie skóry zimną wodą, Osuszanie wacikami i nacieranie spirytusem czy stosowanie leków przeciwhistaminowych.
– Utrzymujący się długo silny świąd może być objawem groźniejszej choroby.