Świnka, zwana również nagminnym zapaleniem przyusznic, jest chorobą zakaźną atakującą głównie dzieci w wieku szkolnym. Choroba ujawnia się opuchnięciem ślinianek przyusznych oraz okolic przed i pod płatkami małżowiny usznej. Pierwsze niepokojące symptomy to ból uszu, gardła, gorączka oraz bolesne obrzmienie najpierw jednej, a po około dwóch dniach, drugiej części twarzy, co może być przyczyną bólu przy połykaniu.
Jakie są przyczyny świnki?
Zakażenie następuje drogą kropelkową głownie przez zawierającą wirusy ślinę. Czas inkubacji choroby wynosi 2-3 tygodnie. W tym czasie dochodzi do rozmnożenia się wirusów i zapalenia zaatakowanych gruczołów. Następuje również nagromadzenie wydzieliny i białych krwinek, które tamują przewody odprowadzające gruczołów. Następuje również nagromadzenie wydzieliny i białych krwinek, które tamują przewody odprowadzające gruczołów. Nie u wszystkich chorych występują jednak opisane objawy. Około połowa pacjentów przechodzi świnkę bez widocznych symptomów lub z niewielkim tylko opuchnięciem jednej ze ślinianek przyusznych. We wszystkich przypadkach jednak istnieje groźba zakażenia innej osoby.
Objawy świnki u dzieci
– Gorączka
– Złe samopoczucie
– Ból głowy
– Opuchnięte ślinianki przyuszne
– Ból uszu
– Odstające płatki małżowiny usznej
Jak leczy się świnkę?
Ostry atak choroby wymaga koniecznie pozostania w łóżku. Dzięki temu można uniknąć zapalenia jąder, jajników lub trzustki. Objawy choroby można złagodzić przyjmując obniżające gorączkę środki przeciwbólowe i wygrzewając się.
Uwaga
Zapalenie jąder i nadjądrzy podczas świnki może być przyczyną późniejszej bezpłodności u mężczyzn. Dlatego bardzo niebezpieczne jest wystąpienie tego rodzaju powikłań u chłopców i mężczyzn przechodzących świnkę począwszy od wieku dojrzewania. U kobiet zapalenie jajników występuje rzadziej.
Co można zrobić samemu?
Nie jest konieczne zupełne odizolowanie chorego od otoczenia, ale należy podjąć odpowiednie działania, aby uniknąć zarażenia innych osób. W leczeniu stosuje się okłady oraz podaje środki przeciwbólowe.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Nawet, jeśli choroba przebiega bez powikłań, wskazany jest kontakt z lekarzem. W razie wystąpienia komplikacji, lekarz podejmie odpowiednie środki.
Przebieg świnki u dzieci
Wirus świnki rozprzestrzenia się najłatwiej poprzez gruczoły i tkankę nerwową. Po okresie inkubacji nadchodzą pierwsze sygnały choroby: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, ból głowy oraz zmniejszone łaknienie. Przy ostrym ataku choroby, który przychodzi po 1-2 dniach od wystąpienia pierwszych objawów, występuje ból w okolicy kąta żuchwy, gorączka sięgająca 39-40 °C, bolesne obrzmienie najpierw jednej, a po około dwóch dniach drugiej połowy twarzy. Niekiedy ból nie pozwala choremu na otwarcie ust. Typowe dla wyglądu chorego są odstające płatki małżowiny usznej, spowodowane obrzękiem ślinianki za uchem. Skóra nad opuchniętymi śliniankami przyusznymi jest też napięta. Obrzmienie zazwyczaj ustępuje po upływie dalszych dwóch dni.
Czy świnka jest chorobą niebezpieczną?
Choroba ma najczęściej łagodny przebieg, ale nie można również wykluczyć wystąpienia powikłań w postaci przede wszystkim zapalenia opon mózgowych lub o wiele rzadziej zapalenia mózgu. W pierwszym przypadku przebieg choroby jest zazwyczaj lekki i ustępuje ona bez leczenia, nie pozostawiając zazwyczaj żadnych następstw. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może pojawić się na początku choroby, jednocześnie z wystąpieniem obrzmienia ślinianek lub przyjść później, po tygodniu lub 10 dniach. Zapalenie mózgu będące powikłaniem świnki często pozostawia po sobie trwalsze ślady. Innymi powikłaniami zapalenia przyusznic mogą być zapalenia trzustki, jąder i nadjądrzy, prostaty, jajników i tarczycy.
Jak uniknąć zachorowania na świnkę?
Jedynym skutecznym środkiem jest szczepienie przeprowadzane u 13-14 miesięcznych dzieci. Jest to często kombinacja szczepionek równocześnie przeciwko odrze, różyczce i śwince, która większość dzieci uodparnia na całe życie. Jedyne, co można zrobić nie zaszczepiwszy się, jest unikanie kontaktu z chorymi na świnkę.