× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Szum w uszach

Szum w uszach jest objawem różnych schorzeń uszu, a także stanów patologicznych innych narządów oraz zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia krwi. Długotrwały lub ciągły, wzrastający i opadający, niski dźwięk, odbierany jako szum, brzęczenie lub tętnienie, nie podlega świadomemu działaniu człowieka, dlatego u osób cierpiących na szum w uszach występują często zaburzenia snu i koncentracji, czasami może nawet dojść do stanów lękowych i depresyjnych. Szum w uszach powstaje w wyniku uszkodzenia komórek rzęsatych błony podstawnej (biegnącej przez środek ślimaka), które przekazują bodźce akustyczne do nerwów słuchowych.

Szum w uszach – przyczyny

Szum w uszach wskazuje zwykle na schorzenia ucha środkowego i wewnętrznego.

Otoskleroza

Otoskleroza jest schorzeniem błędnika. W jej przebiegu dochodzi do kostnienia struktur ucha wewnętrznego i w efekcie do unieruchomienia elementów odpowiedzialnych za przenoszenie dźwięku z ucha środkowego do ucha wewnętrznego. Skłonność do tej choroby jest dziedziczna. Przyczyny jej występowania nie są znane. Otoskleroza występuje między 20 a 40 rokiem życia. Kobiety są bardziej podatne na to schorzenie niż mężczyźni. Otosklerozę leczy się operacyjnie. Jeśli uszkodzeniu nie uległy nerwy, operacja przynosi znaczną poprawę. Natomiast jej zaniechanie grozi utratą słuchu.

Choroba Meniera

Ludzie z chwiejnym wegetatywnym systemem nerwowym są szczególnie narażeni na wystąpienie tej choroby ucha wewnętrznego. Obciążenia psychiczne, a także zmiany pogody powodują występowanie szumu w uszach, zawroty głowy, ucisk w uchu, jednostronne przytępienie słuchu, nudności i wymioty. Przyczyną są zmiany w składzie płynu znajdującego się w ślimaku, ewentualnie niedobór płynu. Zawroty głowy przeważnie trwają kilka minut, chociaż mogą również trwać godzinami lub przez kilka dni. Przy ostrych napadach konieczny jest wypoczynek w łóżku, w całkowitym spokoju. Lekarz podaje kroplówki, aby poprawić ukrwienie, oraz leki nasercowe. Kawa, alkohol i nikotyna pogłębiają chorobę Meniera. Może ona prowadzić do całkowitej utraty słuchu.

Nagła utrata słuchu

W ciągu kilku godzin dochodzi do przytępienia słuchu, najczęściej jednostronnego, lub głuchoty. Przyczyny nagłego osłabienia słuchu mogą być różne. Mogą je wywołać zarówno stres, reakcje alergiczne, jak też infekcje wirusowe i zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego. Przy nagłym osłabieniu słuchu lekarz stara się poprawić ukrwienie, w niektórych przypadkach należy przeprowadzić operacje. Szanse na wyleczenie są duże, jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu tygodnia od pojawienia się objawów choroby.

Guzy nowotworowe

Także guzy w okolicy nerwu słuchowego, tzw. guzy kąta mostowo-móżdżkowego, objawiają się niedosłyszeniem, szumem w uszach, zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Trzeba je operować.

Szmery przeciw szmerom

Występujące przez długi czas szmery w uszach, których nie można wyleczyć, można jedynie złagodzić, a właściwie zagłuszyć, za pomocą aparatu słuchowego. Przez aparat wysyłane są do przewodu słuchowego sygnały falowe. Męczący szmer nie jest już wówczas słyszalny. Metoda ta sprawdza się u około 15% pacjentów. Stosuje się ją przy zaburzeniach słyszalności wysokich tonów w uchu wewnętrznym. Niektórzy lekarze zalecają częste słuchanie muzyki, co spełnia podobną funkcję.

Rady w przypadku szumu w uszach

– Szmery w uszach w postaci niskich dźwięków, na przykład huczenie, są przeważnie dosyć łatwe do wyleczenia.

– Przy szumie o wysokich częstotliwościach leczenie jest zazwyczaj mniej skuteczne.

– W przypadku występowania szumu w uszach, zawsze należy odwiedzić lekarza specjalistę w tej dziedzinie, czyli laryngologa. Ewentualnie może on skierować pacjenta do ortopedy (jeśli schorzenia mają źródło w kręgosłupie szyjnym) lub internisty (jeżeli występują problemy z ciśnieniem krwi lub ukrwieniem). Szum w uszach, który trwa dłużej niż 3 miesiące, najprawdopodobniej nie wynika z problemów z ukrwieniem.

– Im wcześniej rozpocznie się leczenie zaburzeń słyszenia, tym większa jest szansa na wyzdrowienie.