× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
tabletka
Porady

Tabletka dzień po – podstawowe informacje

Jeśli doszło do niezabezpieczonego stosunku, lub też zawiodła antykoncepcja, a ty wciąż chcesz uchronić się przed niepożądaną ciążą – z pomocą przychodzi antykoncepcja awaryjna, zwana też postkoidalną. Tabletka dzień po blokuje możliwość uwolnienia się do jajowodów komórki jajowej, czyli na opóźnia bądź hamuje owulację, a także uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. W Polsce dostępne są dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej: Escapelle i ellaOne

Escapelle czy ellaOne?

Leki te różnią się między sobą substancją hormonalną w składzie. Escapelle zawiera lewonorgestrel, który nie tylko hamuje owulację, ale również utrudnia ruchliwość plemników. Ponadto zmniejszając poziom namnażania się endometrium utrudnia implantację zarodka. Ważne jest, by tabletkę przyjąć jak najszybciej, maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Z kolei hormonem w ellaOne jest ocstan uliprystalu. Działanie ellaOne jest podobne, poprzez modulację aktywności progesteronu hamuje owulację, dodatkowo zmienia fizjologię błony śluzowej macicy utrudniając zagnieżdżenie się zarodka. Lek należy przyjąć maksymalnie 120 godzin po stosunku, pamiętając że im szybciej zażyje się tabletkę, tym jego większa skuteczność.

Możliwe skutki uboczne

Antykoncepcja hormonalna to duża dawka hormonu, wobec czego niesie to za sobą możliwe skutki uboczne. Najczęstszymi są nudności i wymioty, bóle brzucha i głowy, zawroty głowy lub zmęczenie. Warto pamiętać, że jeżeli w ciągu 3h przed zażyciem tabletki doszło do wymiotów, dawkę trzeba powtórzyć, gdyż substancje zawarte w leku nie zdążyły się wchłonąć. Rzadziej może pojawić się biegunka, gorączka, wysypka czy też krwawienie śródcykliczne. Co istotne, następna miesiączka może pojawić się trochę później, jeśli jednak opóźnia się dłużej niż 5 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Skąd wziąć receptę na antykoncepcję awaryjną?

Tabletka dzień po dostępna jest tylko na receptę. Co istotne, tabletka dzień po recepta może być wystawiona przez lekarza każdej specjalizacji, nie tylko ginekologa. Nie ma potrzeby przed wypisaniem recepty robić żadnych badań, jednak warto uprzednio wykluczyć ciążę. Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna ma najwyższą skuteczność, gdy jest szybko zażyta. W czasach telemedycyny poleca się korzystać z konsultacji online. Zaletą konsultacji w przychodni internetowej jest to, że dostępna jest 24 godziny przez 7 dni w tygodni. Na wizytę online nie trzeba długo czekać, zaś recepta w błyskawicznym tempie przyjdzie smsem na podany numer telefonu.